Fotele to ten element wystroju, którego nie może zabraknąć w żadnym salonie. Nawet jeżeli stoi w nim już duża sofa czy narożnik, nic nie zastąpi zapewnianego przez nie komfortu. Nie wspominając o ich ponad przeciętnych walorach dekoracyjnych! Aby jednak fotele z powodzeniem spełniały wszystkie przypisywane im funkcje, muszą być starannie dobrane zarówno do stylu mieszkania jak i preferencji właściciela.
Wygodne fotele
Fotele, jak żadne inne meble wypoczynkowe zapewniają nam komfortowy relaks. Nadają się zarówno do leniwych pogawędek w gronie przyjaciół lub rodziny, samotnego oddawania się dobrej lekturze, jak i krótkiej, poobiedniej drzemki. Aby jednak zapewniły nam naprawdę wygodny wypoczynek, muszą być odpowiednią dobrane.
Najważniejszymi parametrami, na jakie należy tutaj zwrócić uwagę jest głębokość i wysokość siedziska oraz wysokość oparcia. Najprościej rzecz ujmując fotele powinny być możliwie najbardziej rozłożyste i wsparte na niezbyt wysokich nóżkach, dzięki czemu będziemy mogli bez wysiłku usadowić się na nich w dowolnej pozycji. Doprecyzowując, za minimalną głębokość siedziska przyjmuje się 40 cm, jego szerokość powinna wynosić przynajmniej 50 cm, natomiast wysokość oparcia musi być nie mniejsza niż 70 cm.
Ponadto dobrze, aby wybrany model posiadał podłokietniki, ponieważ opierając na nich przedramiona, odciążymy resztę ciała. Spełniające wszystkie te kryteria fotele są gwarancją efektywnego i zdrowego wypoczynku – zapewniają właściwe podparcie wszystkim częścią ciała oraz odciążają kręgosłup.
Walory estetyczne
Choć najważniejszą funkcją, jaką pełnią fotele jest zagwarantowanie nam tak ważnych w codziennym życiu chwil relaksu, to nie należy jednak zapominać o ich walorach dekoracyjnych. Odpowiednio dobrane do charakteru danego wnętrza i mieszkania meble nadadzą mu niepowtarzalnego charakteru i staną się wspaniałą ozdobą.
Na rynku dostępna jest oczywiście przytłaczająca wręcz liczba wzorów i fasonów, jednak przy odrobinie wiedzy i wyczucia stylu każdy bez trudu dokona właściwego wyboru. Aby nie popełnić tutaj błędu w pierwszej kolejności wypada zadać sobie pytanie o rodzaj aranżacji naszego salonu, czy jest to wnętrze klasyczne czy nowoczesne, minimalistyczne czy maksymalistyczne, czy może jeszcze inne. Dopiero wyjaśniwszy sobie tę kwestię możemy przystąpić do dalszych kroków, czyli wyboru konkretnego modelu.
Fotele nadają charakteru
Warto tutaj jednak podkreślić, że fotele są tym detalem wystroju, który nadaje mu charakter, czyni go niepowtarzalnym i mówi wiele o gustach właściciela domu. W związku z tym wcale nie muszą w stu procentach odzwierciedlać kolorystyki i wzornictwa pozostałych elementów salonu ani nawet nie muszą stanowić kompletu z sofą. Owszem, jeżeli chcemy uzyskać łagodny, wyciszający, stonowany efekt, to możemy postawić na monochromatyczną, spójną aranżację ześrodkowaną wokół kompletu mebli wypoczynkowych, jeżeli jednak naszym zamysłem jest wykreowanie wnętrza z przysłowiowym pazurem, dobrze jest popuścić wodze wyobraźni.
W takiej sytuacji, jak sugeruje konsultant firmy Laris Meble, oferującej fotele w sklepie internetowym Fotel-Finka.pl, najlepszym wyborem będą meble w mocniejszych, kontrastowych barwach lub z jakimś ciekawym wzorem. Na przykład przy rozłożystej, miękkiej sofie w jasnych barwach możemy umieścić dwa proste w formie fotele fińskie w jakimś mocniejszym odcieniu. Będą one stanowiły doskonały element równoważący dla całej aranżacji, a dodatkowo ich minimalistyczny charakter nada wnętrzu lekkości i zniweluje roztaczany przez ciężką sofę przytłaczający nastrój.