W naszym regionie od kilku lat notujemy spadek bezrobocia. Jednak nie wszyscy odnajdują się na rynku pracy. Niskie kwalifikacje, długoletnie bezrobocie czy bezdomność często uniemożliwiają wyjście z trudnej sytuacji życiowej. Są to osoby, które chcą wejść na rynek pracy i się na nim utrzymać, ale nie wiedzą, jak to zrobić. Dzięki Funduszom Europejskim możemy im pomóc.
Grosz do grosza
Pan Robert jest po pięćdziesiątce. Od ponad dziesięciu lat jest bezrobotny. – Wcześniej pracowałem w zakładzie stolarskim, który został przeniesiony. Było nas kilkanaście osób, ale z jakiegoś powodu tylko ja zostałem na lodzie – opowiada. Mieszka w niewielkim mieszkaniu z niepełnosprawną siostrą. Wspierają się nawzajem, ale to nie wystarcza. Ich sytuacja jest bardzo trudna. – Zbieram puszki i butelki, czasem coś u kogoś naprawię. Niby grosz do grosza, ale tak naprawdę nie ma z tego prawie nic – mówi pan Robert. – Moja siostra ze względu na zdrowie nie jest w stanie pracować. Mamy tylko siebie – dodaje. Pan Robert przyszłość widzi w czarnych barwach, a przynajmniej tak było do niedawna. Parę miesięcy temu coś się zmieniło.
Europejskie Fundusze na pomoc!
Latem Pan Robert trafił do Ośrodka Pomocy Społecznej w rodzinnej Wierzbicy. – Przez długi czas myślałem, że muszę radzić sobie sam. Nawet nie sądziłem, że tak wiele osób chce pomagać innym – mówi. W wierzbickim OPS trwała właśnie druga edycja projektu współfinansowanego przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego w ramach działania Aktywne włączenie. Pierwsza edycja okazała się sukcesem, bo większość uczestników kursów znalazła zatrudnienie na stałe. – W tym roku szkolenie było na drwala. Całe życie marzyłem o pracy na świeżym powietrzu, a poza tym mam doświadczenie z drewnem – cieszy się pan Robert. Dzięki Funduszom Europejskim jego życie odwróciło się o 180 stopni. Ma pracę, która pozwala mu utrzymać siebie i siostrę. Pomaga także tym, którzy z różnych powodów znaleźli się w trudnej sytuacji. – Otrzymałem wiele wsparcia. Teraz chcę przekazać je dalej – mówi.
Zacząć jak najlepiej
Bartek pochodzi z Kraśnika. Od dzieciństwa interesował się komputerami i technologią. – Zawsze chciałem się zajmować czymś, co wiąże się z moimi zainteresowaniami. Dlatego zależało mi na tym, by na rynku pracy zacząć jak najlepiej i móc wybierać – mówi Bartek. Plan był prosty. Zawód chciał zdobyć już w szkole. – Pomogli mi moi rodzice. Dzięki nim dowiedziałem się, które szkoły w regionie są najlepsze – opowiada. Zmienił się również klimat wokół samych szkół zawodowych. Dzięki dużym inwestycjom i kompleksowym przemianom zawodówki wracają do łask. Pracodawcy potrzebują wykwalifikowanych pracowników, którzy na stanowisku odnajdą się od razu po ukończeniu szkoły. Bartek dostał się do Zespołu Szkół numer 3 w Kraśniku, który niedawno otrzymał aż 6 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach działania Kształcenie zawodowe. Dzięki tej kwocie placówka była w stanie dostosować ofertę do potrzeb rynku pracy i wyposażyć pracownię, z której korzysta także szkolna drużyna robotyczna. – W zeszłym roku drużyna zdobyła wicemistrzostwo świata w robotyce – mówi Bartek, który ma nadzieję, że kiedyś się w niej znajdzie. – Teraz myślę tylko o tym, bo z pracą raczej nie będzie problemu – uśmiecha się.
Ty też możesz otrzymać pomoc
Jeżeli jesteś w trudnej sytuacji życiowej i zawodowej, pamiętaj, że dzięki Funduszom Europejskim są ludzie, którzy chcą Ci pomóc. Projekty realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego ułatwią Ci lepszy start czy powrót do aktywności zawodowej. Wystarczy wejść na stronę rpo.lubelskie.pl lub skontaktować się z jednym z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Znajdziesz tam informacje o beneficjentach, którzy realizują unijne programy w Twojej okolicy.
Ty też możesz pomagać!
Chcesz pomagać bezrobotnym, osobom w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej? Brakuje Ci funduszy? Złóż wniosek o dofinansowanie w ramach działań współfinansowanych przez Fundusze Europejskie!
Zapoznaj się z planem naborów na najbliższy rok i działaj!
Nie zwlekaj, będziesz mieć więcej czasu na diagnozę potrzeb grupy docelowej i przygotowanie wniosku. Szczegółowy plan naborów na 2019 rok znajdziesz na stronie:
https://rpo.lubelskie.pl/dokument-81-harmonogram_naboru_wnioskow.html
Imiona bohaterów artykułu zostały zmienione.
Dowiedz się więcej na: www.rpo.lubelskie.pl i LubelskieFunduszeEuropejskie