Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

26 stycznia 2018 r.
0:19

Jak się przygotować do pierwszej pożyczki w parabanku?

Autor: Zdjęcie autora Promocja

Decyzja o pożyczce należy do jednych z trudniejszych, szczególnie jak jesteś osobą młodą. Wybranie najlepszej oferty i odpowiedniej firmy, u której warto się zapożyczyć, wymaga czasu i doświadczenia, którego młodzi mają najmniej. Jeśli jednak zdecydujesz się na pożyczkę, warto się do niej porządnie przygotować. Poniżej znajdziesz 3 kroki prowadzące do wzięcia rozsądnej pożyczki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

1. Określ swoją zdolność kredytową.

Zanim zaczniesz szukać ofert, oblicz, czy w ogóle stać Cię na pożyczkę w instytucjach bankowych lub parabankowych. Zdolność kredytowa kojarzy się ze składaniem wniosku, gdzie bank za pomocą magicznych algorytmów szacuje, czy Cię stać na pożyczkę czy nie. Można zrobić to łatwiej a przede wszystkim – własnymi siłami. Potrzebujesz zwykłą kartę papieru i długopis albo jeśli wolisz – dokument.docx lub.xlsx.

a) Stwórz dwukolumnową tabelę. Kolumnę po lewej stronie nazwij „Zarobki” a kolumnę po prawej stronie „Koszty”.

b) Wypisz w kolumnach odpowiednio, ile miesięcznie dostajesz pieniędzy oraz na co je wydajesz. Różnica między nimi pokaże, ile jesteś w stanie spłacać pieniędzy co miesiąc.

Banki jak i parabanki biorą przede wszystkim pod uwagę trzy czynniki przy podjęciu pozytywnej decyzji kredytowej. Najważniejszy z nich to stałe zatrudnienie. Większe znaczenie od tego, ile zarabiasz, ma jak stabilne jest Twoje źródło dochodu. Zupełnie inaczej bank potraktuje osobę, która od czasu do czasu dostaje mniejsze zlecenia a inaczej osobę, która ma stałą pracę, najlepiej na umowę o pracę. Kolejny z nich to informacja o innych zobowiązaniach. Jeśli nie masz żadnych innych kredytów lub pożyczek, Twoje szanse na pozytywną decyzję kredytową znacznie rosną. Ostatni czynnik to wielkość gospodarstwa domowego, a dokładniej, ile osób masz na utrzymaniu. Jeśli utrzymujesz żonę i dwoje dzieci ponosisz większe wydatki niż jak utrzymujesz tylko siebie, co ma wpływ na wysokość raty, jaką jesteś w stanie odprowadzać co miesiąc.

2. Sprawdź instytucję, u której chcesz pożyczać.

Jeśli określisz swoją zdolność kredytową i wybierzesz parę ofert, które spełniają Twoje oczekiwania, warto prześwietlić instytucje, u których zamierzasz pożyczać pieniądze. Istnieją trzy instytucje, u których możesz zweryfikować swoich potencjalnych pożyczkodawców:

  • KRS (Krajowy rejestr Sądowy) – organ zbiera dane firm o statusie prawnym, sytuacji finansowej oraz informacje o zadłużeniach i ZUSie. Tutaj dowiesz się, czy firma u której chcesz się zapożyczyć w ogóle istnieje, czy ma Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) oraz REGON.
  • KNF (Komisja Nadzoru Finansowego) – główna instytucja administracyjna, nad którą czuwa Prezes Rady Ministrów. Stąd dowiesz się, czy firma, którą wybrałeś na pożyczkodawcę, jest godna zaufania.
  • ZFP (Związek Firm Pożyczkowych) – Tutaj z kolei dowiesz się, czy instytucja pożyczkowa działa oficjalnie i legalnie.

 3. Proces pożyczkowy.

Po pozytywnej ocenie zdolności kredytowej oraz weryfikacji potencjalnych pożyczkodawców, możesz przystąpić do złożenia wniosku w tej firmie, która zaoferowała najbardziej korzystne warunki i okazała się również godna zaufania.

Niektóre firmy oferują młodym osobom tzw. darmowe pożyczki. Pierwsza pożyczka za darmo daje możliwość spłacenia dokładnie tyle pieniędzy, ile chcesz pożyczyć, oczywiście pod warunkiem, że zrobisz to w terminie. To fajna opcja dla osób, które są pewne, że dadzą radę spłacić całość kwoty w wyznaczonym czasie. Pamiętaj jednak, że darmowe pożyczki nie można rozbić na raty.

Proces pożyczania w parabanku zaczyna się od założenia konta w wybranej instytucji i uzupełnieniu formularza. Zazwyczaj jest bardzo krótki i wymaga podania podstawowych informacji (imię, nazwisko, adres zamieszania, numer konta itp.) Po wysłaniu formularzu, parabank poprosi czasem o wykonanie przelewu weryfikującego na symboliczną kwotę, np. 1gr albo 1 zł. Po pozytywnej weryfikacji, nawet do 15 minut dostaniesz odpowiedź z decyzją. Jeśli jest pozytywna, wówczas automatycznie wysyłane są pieniądze na konto.

Podsumowanie

Pierwsza pożyczka jest zawsze najtrudniejsza. Szacownie zdolności kredytowej, wybór pożyczkodawcy aż w końcu samo wzięcie pożyczki wiążę się czasem z dużymi emocjami, dlatego zawsze warto podejść do tematu na spokojnie i dobrze zweryfikować rynek i swoje możliwości. Powyższy tekst powinien pomóc porządnie przygotować się do wzięcia pożyczki i podpowiedzieć, jak zrobić to dobrze. Powodzenia!

Pozostałe informacje

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium