Mówią, że pies to najlepszy i najwierniejszy przyjaciel człowieka. Dużo w tym prawdy. Aby zadbać o zdrowie i kondycję twojego czworonoga, powinieneś wybrać dla niego taką karmę, która dostarczy mu niezbędnych składników odżywczych i energii na cały dzień. Czym powinieneś się kierować podczas jej zakupu?
Czytaj skład, czyli jak nie dać się oszukać marketingowym obietnicom
Jeśli oglądasz reklamę telewizyjną, to możesz dojść do wniosku, że w zasadzie każda karma dla psa jest taka sama. A skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać? Jednak w rzeczywistości tak nie jest. Tanie marketowe karmy, sprzedawane w ogromnych workach po niskiej cenie, są tym, czym dla ludzi jest wizyta w fast foodzie. Trudno oczekiwać, że karma, której największym procentowo składnikiem jest zboże, niezależnie od tego, czy pszenica, ryż, żyto czy kukurydza, będzie pokrywać dzienne zapotrzebowanie twojego czworonoga na białko. Kupując taką tanią karmę sprawisz, że pies zaspokoi wprawdzie swój pierwszy głód, jednak po kilku godzinach będzie domagał się więcej jedzenia. Zrobi to nie tylko z wrodzonego sobie łakomstwa, ale też z tego powodu, że jego poprzedni posiłek nie był wartościowy. W diecie psa mogą pojawić się zboża, jednak jako niewielki ułamek całego pożywienia. Wtedy będą cennym dodatkiem dostarczającym psu błonnika.
W sklepach zoologicznych bez problemu kupisz suchą karmę o dobrym składzie, którego podstawą jest liofilizowany kurczak, wołowina czy łosoś, wzbogacony cennymi składnikami odżywczymi, dostosowany do wieku i wagi pupila. W trosce o psy w podeszłym wieku lub cierpiące na poważne schorzenia przygotowano również specjalistyczne karmy weterynaryjne.
Jaką karmę powinieneś kupować w celu utrzymania zdrowej diety twojego psa?
Musisz wiedzieć, że psy mają tak zbudowany układ pokarmowy i predyspozycje, że z natury nie trawią zbóż. Zasadniczym składnikiem psiej diety powinno być mięso drobiowe czy wołowe. Z uwagi na to, że mięso wieprzowe często zawiera włosień, lepiej nie podawaj go zwierzęciu. Aby pozbyć się z porcji groźnych bakterii, gotuj ją krótko, a następnie podaj psu. Dla urozmaicenia, możesz dodać do mięsa odrobinę oleju bogatego w kwasy omega-3.
Czego zdecydowanie nie powinieneś dawać psu do jedzenia? Przede wszystkim wspomnianych zbóż, czy to pod postacią kiepskiej suchej karmy, czy w postaci bułki pszennej czy chleba. Inną kwestią jest to, że pies nie powinien jeść również wędlin i mięs przygotowanych dla człowieka, które zawierają sporo soli i innych, często pikantnych, przypraw. Resztki z obiadu nie będą dobrym posiłkiem dla twojego psa, choć – z racji jego nieposkromionego apetytu i wrodzonego łakomstwa – będzie on domagać się także ich. Nie pozwalaj psu na to, aby ulegał takiej pokusie, bo możesz mu tym zaszkodzić. Podobną kwestią jest podawanie psu słodyczy w postaci czekoladek czy batoników – nie rób tego. Zamiast tego daj psu przekąskę w postaci wartościowej mokrej karmy, opartej o łososia czy wołowinę.
undefined