Zanieczyszczone powietrze w wielu miastach stało się problemem społecznym, z którym będziemy walczyć jeszcze przez wiele lat. Zanim sytuacja ulegnie poprawie, warto jakoś chronić się przed wpływem smogu na nasz organizm. Na przykład poprzez noszenie odpowiednich masek.
Dotyczy to przede wszystkim dużych miast, gdzie skala problemu wydaje się być największa. Widok osób z maskami już nikogo nie dziwi – co więcej, w wielu miejscach staje się on powoli normą.
Czy maska antysmogowa jest potrzebna?
Pytanie to jest zadawane bardzo często, zwłaszcza przez osoby, które wątpią w rzeczywistą szkodliwość związków unoszących się w powietrzu. Jak jednak pokazują badania, pyły PM2,5, PM10, a także innego rodzaju zanieczyszczenia mogą doprowadzić do porażenia układu oddechowego, oskrzeli i układu krążenia. Na wszelkiego rodzaju konsekwencje wynikające z działania smogu narażone są przede wszystkim osoby starsze, dzieci, a także kobiety w ciąży – badania wykazały, że zanieczyszczenie powietrza źle wpływa na rozwój płodu.
Wszystko to sprawia, że ochrona jest konieczna, zwłaszcza w dniach, kiedy to powietrze jest szczególnie złej jakości. Oczywiście pamiętać należy o tym, że nie każda maska okaże się skuteczna. Popularne chirurgiczne maseczki wykazują bardzo niski poziom ochrony – nie są one bowiem w stanie zatrzymać szczególnie drobnych związków. Dlatego też konieczny jest zakup bardziej rozbudowanych masek, zawierających odpowiednie filtry, do których przejdziemy w dalszej części tekstu.
Należy jednocześnie podkreślić, że noszenie masek antysmogowych nie zawsze jest wskazane. Oddychanie w nich jest utrudnione, ponieważ do organizmu dostaje się mniejsza ilość powietrza. Wszystko to sprawia, że z masek nie powinny korzystać osoby poniżej dziesiątego roku życia, a także osoby z osłabionym układem oddechowym.
Jeżeli chodzi o sportowców, którzy chcą nosić maski podczas biegania lub jazdy na rowerze, konieczny jest zakup produktu o zwiększonym przepływie powietrza lub zawierającego zaworki, pozwalające na regulację jego dopływu. Zawsze należy również obserwować swój organizm – w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z oddychaniem, maskę trzeba natychmiast zdjąć.
Podział ze względu na filtry
Oczywiście na rynku znaleźć możemy wiele rodzajów masek antysmogowych. Najważniejszy podział omawianych produktów dotyczy filtrów, które są przez nie wykorzystywane. Decydują one o skuteczności działania maski, dlatego warto zwrócić na to uwagę. Obecnie wymienia się takie filtry jak:
- filtr węglowy – charakteryzuje się bardzo skutecznym działaniem. Jest bowiem w stanie przefiltrować 99,9% pyłów, których rozmiar wynosi 0,1 mikrometra lub więcej. Dzięki temu, maski z filtrem węglowym chronią nasz układ oddechowy nie tylko przed smogiem, ale również przed różnego rodzaju alergenami, wirusami oraz bakteriami. Co więcej, blokują one również nieprzyjemne zapachy i opary,
- HEPA – bardzo często wykorzystywany filtr, który wyróżnia się skutecznością na poziomie 97%, którą zawdzięcza zastosowaniu cząsteczek elektrostatycznych, niwelujących drobinki zanieczyszczeń o rozmiarze 0,1 mikrometra lub większym. Podobnie jak filtr węglowy, jest on w stanie uporać się także z alergenami, wirusami oraz bakteriami. Różni się jednak tym, że przepuszcza o 40% więcej powietrza, dlatego jest on zalecany miłośnikom aktywności fizycznej na „świeżym” powietrzu,
- filtr łączony – mamy tu do czynienia z połączeniem konstrukcji węglowej z HEPA. Dzięki temu, maska wyróżnia się skutecznym działaniem, odpowiednio blokując wszelkie szkodliwe związki, a przy tym przepuszcza zwiększoną ilość powietrza, dlatego może być stosowana podczas intensywnego wysiłku fizycznego,
- filtr bioaktywny – w przypadku wymienionych wyżej konstrukcji, zanieczyszczenia są odpowiednio filtrowane, a następnie kumulowane. Maski bioaktywne, za sprawa wykorzystania bio-enzymów, doprowadza do ich degradacji, co dodatkowo podnosi skuteczność ich działania.
Warto podkreślić, że nie jest to jedyny podział omawianych produktów. Na rynku znaleźć można również maski przeciwpyłowe oznaczone symbolami P1, P2, P3. Pierwszy z nich oznacza podstawową ochronę na poziomie 80%, dlatego przyda się jedynie okazjonalnie. Maski P2 blokują 94% szkodliwych zanieczyszczeń, natomiast P3 aż 99,5% i to one są zalecane do użytku w dniach, gdy poziom zanieczyszczeń jest szczególnie wysoki.
Maska przeciwsmogowa – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Oczywiście określenie rodzaju filtra jest bardzo istotne, jednak warto zwrócić uwagę również na kilka innych kwestii.
W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy mamy do czynienia z maską jednorazową czy może wielokrotnego użytku. Te pierwsze przydadzą się jedynie okazjonalnie – co prawda zawierają one odpowiednie filtry, jednak ich skuteczność może być różna. Zdecydowanie lepszym działaniem wyróżniają się modele z filtrami wymiennymi. W tym przypadku ważna jest ich żywotność, która powinna zostać podana przez producenta.
Warto podkreślić, że na rynku dostępne są maski dedykowane konkretnej aktywności. Produkty standardowe nazywane są mianem spacerowych. Powinny być one wykorzystywane podczas codziennej aktywności – w drodze do pracy, sklepu lub właśnie na spacerze. Odmienną grupę stanowią maski dla biegaczy i rowerzystów. Charakteryzuję się one przede wszystkim większym przepływem powietrza, co pozwala na realizację intensywnego treningu.
Maski mogą różnić się również budową. Standardowe modele zakrywają jedynie usta oraz nos, podczas gdy tak zwane maski pełne chronią również oczy, które pod wpływem rozmaitych zanieczyszczeń mogą intensywnie łzawić. W skrajnych wypadkach dochodzi nawet do powstania stanów zapalnych.
Liczne zagrożenia związane z wpływem smogu sprawiają, że naprawdę warto zainteresować się zakupem maski. Okaże się ona bowiem przydatna w dniach, kiedy poziom zanieczyszczeń jest szczególnie wysoki.