Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

11 lipca 2018 r.
14:35

Meksyk – kraj pełen barw i kontrastów

Meksyk coraz częściej staje się kierunkiem wakacyjnych podróży Polaków. To kraj tak barwny i ciekawy, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Jednych zachwycą piękne plaże, inni z wypiekami na policzkach będą oglądać pozostałości po starożytnych cywilizacjach lub będą się zajadać smakołykami kuchni meksykańskiej. A to tylko początek atrakcji, które szykuje dla nas Meksyk!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mexico City – jedno z największych miast świata

Swoją podróż po Meksyku warto rozpocząć od poznania jego stolicy. To jedno z największych miast świata. W Mexico City mieszka prawie 30 milionów osób i jest również chętnie odwiedzane przez turystów. Stolica tętni życiem dzień i noc. Pierwsze chwile w Mexico City mogą przyprawić nas o zawrót głowy. Tłumy ludzi, hałas, a na każdym rogu czekają na nas nowe atrakcje. Pierwsze chwile w stolicy to idealny czas na spacer ulicami miasta. To najlepszy sposób, żeby poczuć klimat tego miejsca. Na naszej drodze spotkamy zarówno ogromne drapacze chmur, miejsca pełne zieleni, jak i pozostałości architektury kolonialnej.

W stolicy napotkamy też pierwsze ślady dawnych starożytnych cywilizacji. Miejsca, które trzeba zobaczyć to świątynia Azteków Templo Mayor, ogrody Chapultepec oraz piramida Cuicuilco. Mexico City to również miasto pełne religii. Nie ma ważniejszego miejsca kultu w całym państwie niż bazylika Nuestra Senora de Guadelupe, w której znajdziemy obraz patronki Meksyku – Matki Boskiej z Guadelupe. To właśnie do tego miejsca każdego roku pielgrzymuje miliony wiernych na największy odpust świata. Każdy, kto chociaż raz zobaczy tę barwną uroczystość, nigdy jej nie zapomni. Odpust łączy w sobie tradycje chrześcijańskie, które przeplatają się z indiańskimi obrzędami. Wieczorem wybierzmy się na Plaza Garibaldi, gdzie będziemy mieć okazję posłuchać tradycyjnych meksykańskich Mariachi i wypić znany wszystkim meksykański trunek – tequillę.

Ruiny dawnych cywilizacji Majów i Azteków

Podróż do Meksyku to wyjątkowa okazja, by zobaczyć ruiny dawnych cywilizacji Azteków i Majów. Jednym z najważniejszych miejsc, w którym można poczuć klimat sprzed setek lat, jest Teotihuacan, dawna siedziba Azteków. Nazwę tego miejsca tłumaczy się jako Miasto Bogów. Punktem centralnym Teotihuacanu jest ogromna Piramida Słońca. W jej pobliżu znajdziemy też nieco mniejszą Piramidę Księżyca. Nie zapomnijmy również zajść do świątyni najsłynniejszego boga meksykańskich Indian (boga Quetzalcoatl) oraz zobaczyć Aleję Zmarłych. Zwiedzanie ruin dawnej cywilizacji to nie tylko okazja na zobaczenie nieznanych nam miejsc, ale również możliwość poznania odmiennej kultury. Z cywilizacją Majów i Azteków wiąże się również wiele zagadek i ciekawostek, które warto zbadać.

Kolejnym obowiązkowym punktem dla wielbicieli starożytnych cywilizacji jest Półwysep Jukatan, na którym znajdziemy ruiny dawnej cywilizacji Majów. Kolebką ich kultury jest miasto Palenque, które znajdziemy ukryte w tropikalnej dżungli. Jego najważniejszym punktem jest Świątynia Inskrypcji – Templo de las Inscripciones. Obowiązkowym punktem naszej wycieczki powinno być również Chichen Itza. Jest to co prawda bardzo zatłoczone stanowisko archeologiczne, ale warte naszej uwagi. W roku 2007 Chichen Itza zostało wpisane na listę siedmiu nowych cudów świata! Podczas naszej wyprawy obejrzyjmy na pewno Świątynie Wojowników (Templo de los Guerreros) oraz Świątynię Kukulkana (El Castillo). W Templo de los Guerreros znajduje się posąg boga deszczu Chaca. Jeżeli czas nam pozwoli, wybierzmy się również do mniej znanych miejsc np. do Uxmal, gdzie zobaczymy Świątynię Wróżbity i Dom Żółwi albo do ruin w Tulum.

Podróż śladami kuchni meksykańskiej

Dla wielu podróżników wyprawa do obcego kraju nie ma sensu bez spróbowania lokalnych specjałów. Kuchnia meksykańska jest wyrazista, pikantna i kojarzona z dużą ilością fasoli oraz kukurydzy. Prawie każdemu posiłkowi towarzyszy tortilla, nachos oraz guacamole. Spróbujmy ich, nawet jeśli regularnie jemy je w Polsce. Prawdziwe meksykańskie tortille, nachos i guacamole smakują zupełnie inaczej niż ich odpowiedniki z supermarketów albo restauracji w typie meksykańskim. Może się okazać, że przypadkowo odkryjemy zupełnie nowe smaki. W aromatycznych i pikantnych daniach nie zabraknie również ostrych papryczek, kaktusów oraz owoców morza. Potrawą charakterystyczną dla Meksyku jest Tikin Xic, czyli grillowana ryba marynowana w pomarańczach, którą zawija się w liście bananowca.

Turystów w Meksyku bardzo często dziwią dania, które tradycyjnie je się na śniadanie. Wielu z nas uznałoby je za typowo obiadowe. Dla obywateli Meksyku nie ma nic dziwnego w rozpoczęciu dnia od chiles rellenos (nadziewane papryki), chilaquiles con pollo (nachos z kurczakiem, cebulą, śmietaną i sosem pomidorowym) czy tacos z kurczakiem. Spacerując uliczkami miast i miasteczek na pewno natkniemy się również na sprzedawców marquesitas. Są to chrupiące rurki zawijane z naleśników przyrządzanych na przenośnych patelniach. Nadzieniem jest zwykle ser lub krem orzechowy. Nie martwmy się, że przez przypadek nie zauważymy sprzedawców marquesitas i ominie nas okazja na spróbowanie tego smakołyku. Z każdego stoiska z tymi przysmakami dochodzi głośne nawoływanie „Marquesitas!”, które stało się jedną z bardzo charakterystycznych cech meksykańskich uliczek.

Odpoczynek na meksykańskich plażach

Meksyk to ogromny kraj, który łączy w sobie różnorodne krajobrazy i zmiany klimatu. Znajdziemy w nim górzyste tereny, pustynne płaskowyże, a nawet podzwrotnikową roślinność wybrzeża. Większość turystów interesują jednak piękne plaże, na których można odpocząć od pędu codziennego życia. Jedną z najsłynniejszych plaż w Meksyku jest plaża w Sisal. Jej główną atrakcją nie jest wcale błękitna woda i złoty piasek, a flamingi! Właśnie w Sisal żyją te niezwykłe różowe ptaki. Jeżeli na wycieczkę do Meksyku wybierzemy się na przełomie kwietnia i maja, to będziemy mieć najlepszą okazję na obserwację flamingów. W tym czasie ptaki mają swój okres godowy, więc pojawiają się stadnie na plaży w Sisal. Jeśli będziemy cierpliwi podczas spacerów, może uda nam się też dostrzec dzikie kajmany.

Wielbicieli leniwego odpoczynku zachwycie plaża w Tulum. Lazurowa woda i drobniutki, prawie biały piasek to pierwszy widok, jaki powita nas w tym miejscu. Warto dodać, że plaża znajduje się na terenie parku narodowego, nie jest więc skomercjalizowana. Nie zapomnijmy wybrać się też do sławnego Acapulco. Nie jest to ciche miejsce, ale na pewno zadowoli wielbicieli nocnych rozrywek swoimi barami i klubami. Sama plaża jest piaszczysta i wyjątkowo piękna.

Zachwyć się przyrodą Meksyku!

Meksyk to nie tylko wspaniałe plaże. Inne elementy przyrody również zachwycają. Punktem obowiązkowym podczas naszej wycieczki powinien być wodospad mineralny Hierve el aqua, który jest położony około 70 km od Oaxaca. Co jest tak niezwykłego w tym wodospadzie? Hierve el aqua jest nazywany najdziwniejszym wodospadem świata. Swój zdumiewający wygląd zawdzięcza działaniu minerałów zawartych w wodzie z gorących źródeł. Ogromne ilości magnezu, dwutlenku węgla i wapnia sprawiły, że spływająca woda wygląda jakby zamarzła wiele wieków temu. Wybierzmy się również na poranną wycieczkę do Akumal. W tych godzinach będziemy mieć okazję zobaczyć ogromne żółwie oceaniczne. Pora śniadania skłania te zwierzęta do podpłynięcia bardzo blisko brzegu. Nie zapomnijmy zabrać ze sobą gogli do pływania!

Ciekawą atrakcją jest również wielkie drzewo z Tule. Według bardzo starej legendy drzewo zasadził toltecki kapłan boga wiatru Ehecatla. Podczas pomiarów w 2005 roku obwód drzewa wynosił 36,2 m, a średnica 11,62 m. Ten ogromny pomnik przyrody ma wysokość około 42 m, a średnica jego korony wynosi 56 m. wielkie drzewo z Tule to cypryśnik meksykański, który może liczyć sobie od 1200 do nawet 3000 lat! Meksyk oczarował Cię swoimi atrakcjami i chcesz tam spędzić swój urlop? Sprawdź aktualne oferty wycieczek dostępne na https://www.tui.pl/wypoczynek/meksyk/oferty-all-inclusive.

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium