Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

21 grudnia 2019 r.
8:48

Miasto Kock postawiło na aktywność, a Ty?

Kock to miasteczko w województwie lubelskim, w którym na powierzchni niecałych 17 km2 mieszka niewiele ponad 3 tysiące osób. O Kocku mogliśmy usłyszeć m.in. w 2017 roku, podczas obchodów jubileuszu 600. lat nadaniu mu praw miejskich (jest tylko 200 lat młodsze od najstarszych miast w Polsce!), ale nie tylko… My wpadliśmy na trop Kocka przyglądając się realizowanym przez lokalne władze różnych miast i miasteczek inwestycjom, które mają promować aktywność fizyczną. Kock absolutnie nas pod tym względem zaskoczył! W tej niewielkiej miejscowości powstała profesjonalna siłownia zewnętrzna z regulacją obciążenia, do której darmowy i całodobowy dostęp mają wszyscy mieszkańcy Kocka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na rozmowę o tej niezwykłej, biorąc pod uwagę wielkość miasteczka, inwestycji zgodził się burmistrz Kocka, pan Tomasz Futera

Bardzo dziękujemy, że znalazł Pan dla nas chwilę na rozmowę…

Uważam, że rozmowa to coś, na co zawsze powinniśmy znajdować czas. Chyba Stephen Hawking stwierdził, że największe osiągnięcia ludzkości powstały właśnie dzięki rozmowom.

 

Tak! To Hawking! Druga część tego stwierdzenia brzmi: “największe niepowodzenia są skutkiem braku rozmowy”.

Sporo w tym racji, prawda?

 

Zdecydowanie tak! Jak ważna jest rozmowa w sprawowaniu funkcji burmistrza?

Zaryzykowałbym stwierdzenie, że najważniejsza! Za rozmową muszą oczywiście iść otwartość i szacunek dla drugiego człowieka, jego potrzeb i poglądów. Choć w “burmistrzowaniu” niezbędne są również zupełnie przyziemne umiejętności i wiedza, które pozwalają realizować kolejne zadania i wyzwania…

 

Chcieliśmy właśnie zapytać o te zadania i wyzwania. Skąd pomysł na stworzenie profesjonalnej siłowni zewnętrznej w Kocku?

Z rozmów właśnie! Sam jestem pasjonatem sportu, staram się codziennie znaleźć czas na zdrową porcję ruchu, chodzę i jeżdżę na rowerze. Jako burmistrz Kocka obejmuję patronatem wiele sportowych wydarzeń i mocno kibicuję naszej młodzieży… Słyszała Pani o “kockich złotkach”?

 

Słyszałam. Młode, zdolne siatkarki grające w KS Polesie Kock.

Jestem z nich bardzo dumny! Są odważne i zdeterminowaną, a sport daje im mnóstwo radości i satysfakcji. Tak właśnie powinno być!

 

Wracając do siłowni zewnętrznych…

Ach tak. Pomysł na tego typu siłownię w naszym mieście kołatał się w mojej głowie od czasu drugiej kadencji (w wyborach samorządowych 2019 Pan Tomasz Futera został wybrany na fotel burmistrza Kocka już po raz czwarty - przyp. redakcji). Podczas rozmów z mieszkańcami okazało się, że… nie tylko w mojej! Nie było zatem na co czekać! To był czas, w którym siłownie rekreacyjne już na dobre wpisały się w krajobraz wielu miast i miasteczek, ale my chcieliśmy czegoś więcej.

 

Czegoś więcej?

Profesjonalnych siłowni, pozwalających na przeprowadzanie treningów ze zmiennym obciążeniem, czyli takich, z których mogą z satysfakcją korzystać nie tylko amatorzy, ale również profesjonaliści. Takie miejsca są rewelacyjną alternatywą dla klasycznych siłowni w budynkach.

 

Kto i w jakich godzinach może korzystać z kockiej siłowni pod chmurką?

Każdy i bez żadnych ograniczeń. Do dyspozycji mieszkańców jest 8 profesjonalnych urządzeń, pozwalających na przeprowadzenie kompleksowego treningu, obejmującego wszystkie partie mięśni. Innowacyjny, zamknięty system zmiany obciążenia to gwarancja bezpieczeństwa osób trenujących. Dodatkowo każde urządzenie posiada kod QR - wystarczy zeskanować go telefonem, by móc skorzystać z pomocy trenera personalnego, który krok po kroku objaśnia sposób korzystania z danego atlasu.

 

No dobrze, to ile kosztuje wstęp na taką siłownię?

Okrągłe... zero złotych! Taka jest idea tego typu miejsc. Mają umożliwiać podejmowanie aktywności fizycznej każdemu, bez względu na zasobność portfela czy godziny pracy bądź nauki.

 

Jak udało się Państwu sfinansować takie przedsięwzięcie?

Nasze miasto i gmina radzą sobie dobrze. Pozyskaliśmy środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dedykowanemu zagospodarowaniu przestrzeni publicznej. Wybraliśmy teren wokół pomnika gen Franciszka Kleeberga rozszerzając istniejące upamiętnienie bitwy pod Kockiem i Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”. Zagospodarowanie terenu zostało tak pomyślane, iż z jednej strony jest to skwer patriotyczny, a z drugiej służy wypoczynkowi i czynnej rekreacji w postaci profesjonalnej siłowni. W myśl starożytnej maksymy staramy się harmonijnie rozwijać ducha i kształtować sprawność ludzkiego ciała. Wierzę mocno w to, że wiedza i doświadczenie oraz ścisła współpraca na każdym szczeblu, również między urzędnikami a mieszkańcami, daje najlepsze efekty i pozwala rozsądnie dysponować pieniędzmi. Poza tym inwestując w miasto i poprawiając jego infrastrukturę - inwestujemy w komfort, zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, a to oni przecież płacą podatki, które zasilają budżet gminy.

 

To brzmi jak samorządowa wersja fair play

Świetne porównanie! Fair play to przecież zbiór uniwersalnych wartości, które znajdują swoje zastosowanie nie tylko w sporcie. Trzymam się ich i chyba wszystkim nam wychodzi to na zdrowie.

 

Inne miasta powinny wziąć przykład z Kocka?

Skoro my, niewielkie miasteczko na wschodzie Polski, mogliśmy doprowadzić do szczęśliwego i satysfakcjonującego finału ten projekt, to dlaczego nie miałoby się to udać w innych miejscowościach? Chętnie podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem w tej kwestii. Z przyjemnością przekażę również kontakt do pana Marcina Taczalskiego, właściciela firmy Activeline, która zrealizowała tę inwestycję w Kocku. To kompetentny, młody człowiek z miejscowym rodowodem, który doskonale zna się na swojej robocie, zadania realizuje z pasją i zaangażowaniem. Poza tym to chodząca encyklopedia wiedzy o sportach siłowych,systemach treningowych, siłowniach, urządzeniach…

 

Co jeszcze udało się zrealizować w ostatnich latach? Z czegoś jest Pan szczególnie dumny? 

Jeśli miałbym odpowiedzieć ogólnie, to dumny jestem z faktu, że Kock nie stoi w miejscu – stale się rozwijamy, sumiennie odhaczając z listy „to do” kolejne punkty.

 

Wciąż mówimy o rozwoju fizycznym?

Nie (śmiech)! W zdrowym ciele – zdrowy duch, więc tym razem coś dla owego ducha... Otworzyliśmy w mieście Muzeum Historii Kocka na miarę XXI wieku – interaktywne i multimedialne. Naszym celem było stworzenie miejsca, które w maksymalnie atrakcyjnej formie opowiada przede wszystkim bogatą historię Kocka, ale również sporo mówi o historii Polski.

 

Czyli w tym muzeum nie tylko oglądamy, ale również doświadczamy historii?

Można tak powiedzieć! Muzealna przestrzeń została podzielona na 7 sal, opowiadających kolejno prehistorię Kocka i jego okolic oraz historię lokacji miasta, przedstawiające dzieje rodu Firlejów (najbardziej wpływowy ród w XVI. Polsce oraz ówcześni właściciele Kocka – przypisek red.) oraz przedsiębiorczej Anny Jabłonowskiej, a także pokazujące Kock jako miasto wielowyznaniowe i wielokulturowe oraz miejsce wielu ważnych bitew. W każdej z tych siedmiu sal na osoby odwiedzające muzeum czekają multimedialne niespodzianki.

 

To znaczy?

Można m.in. podglądać prehistoryczną faunę i florę w lunecie 3D, pobawić się w archeologa, ułożyć drewnianą makietę średniowiecznego miasta, zaglądnąć przez okno do żydowskiego domu i podsłuchać rozmów, które toczą się podczas kolacji szabasowej...

 

Sporo tego!

A to jeszcze nie wszystko! W sali poświęconej Annie Jabłonowskiej historię opowiada... sama księżna! Z pałacowych portretów, które dzięki nowoczesnej technologii zdają się ożywać na naszych oczach! W Muzeum znajdują się również rekonstrukcje dwóch stanowisk strzeleckich z rekonstrukcjami karabinów, oczywiście z multimedialnymi dodatkami, dzięki którym goście mogą poćwiczyć celowanie i oddawanie suchych strzałów.

 

Brzmi naprawdę interesująco i... nowocześnie!

I tak właśnie miało być! Miło nam, że Kock jest coraz częściej celem wycieczek fakultatywnych.

 

Zdaje się, że musimy kończyć naszą rozmowę. Znajdzie Pan chwilę, żeby pokazać nam tę kocką siłownię, o której rozmawialiśmy na początku?

Z przyjemnością! Ale pod pewnymi warunkami… (śmiech)

 

Jakimi?

Ja teraz wracam do swoich obowiązków, a Panią serdecznie zapraszam w tym czasie do odwiedzenia naszego Muzeum. Na siłowni spotykamy się późnym popołudniem i w strojach sportowych! Nie będziemy przecież tylko oglądać urządzeń do ćwiczeń - tak po prostu nie wypada, albo jak to młodzież mówi: “to byłaby siara”.

 

Jak powiedział, tak zrobił. Pan Burmistrz, rocznik ‘62,  przyjechał na spotkanie na rowerze, z dumą pokazał nam całą inwestycję oraz jej piękne otoczenia, a następnie zawstydził swoją siłą i sprawnością demonstrując możliwości kolejnych urządzeń.

 

Dziękujemy za rozmowę, gratulujemy pomysłu i życzymy kolejnych lat satysfakcjonującego zarządzania miastem.

 

Za pomoc w przeprowadzeniu wywiadu dziękujemy producentowi profesjonalnych siłowni zewnętrznych Activeline. Pełną ofertę siłowni plenerowych można znaleźć na stronie https://activeline.eu/k/sprzet-sportowy/zewnetrzne-atlasy/.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta odniosła w Brazylii już dwa zwycięstwa

Julia Szeremeta z awansem do finału Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Julia Szeremeta z drugim zwycięstwem podczas zawodów Pucharu Świata rozgrywanych w brazylijskim Foz de Igacu. W piątek zawodniczka Paco Lublin pokonała Ulzhan Sarsenbek z Kazachstanu.

Bartosz Zmarzlik (na pierwszym planie) w piątek zajął najmniej lubiane przez sportowców czwarte miejsce

MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha: Kubera o włos od zwycięstwa, Zmarzlik poza podium

Dwóch żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin dotarło w piątek do finału MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha, ale ani Dominik Kubera, ani Bartosz Zmarzlik nie zostali zwycięzcami imprezy. Najlepszy dzięki fenomenalnemu występowi w finale okazał się Michael Jepsen Jensen

Magda Więckowska zdobyła w Gnieźnie 8 bramek

PGE MKS FunFloor do wygranej w Gnieźnie potrzebował rzutów karnych

PGE MKS FunFloor Lubin znowu był zmuszony do pościgu w drugiej połowie. Tym razem udało mu się to tylko po części, bo do zwycięstwa w meczu z MKS URBiS Gniezno potrzebna była seria rzutów karnych.

Bartłomiej Korbecki zdobył w piątek dwa gole

Chełmianka na piątkę w derbach z Lewartem

Derby pomiędzy Chełmianką, a Lewartem zakończyły się zgodnie z planem. Drużyna Grzegorza Bonina rozbiła u siebie rywali aż 5:1. To pierwsza, domowa wygrana biało-zielonych w tym roku.

Jakub Bednarczyk strzelił w piątek w Legnicy fenomenalnego gola

Górnik Łęczna wygrywa na wyjeździe z Miedzią Legnica. Wspaniały gol Jakuba Bednarczyka

Jak nie szło to nie szło, ale teraz Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo w Legnicy nad tamtejszą Miedzią. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano była to pierwsza wyjazdowa wygrana w tym roku, a zarazem druga z rzędu

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium