Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

1 marca 2019 r.
14:28

Perystaltyka jelit, czyli jak zadbać o ich sprawne działanie?

Jelito grube, czyli dystalny (końcowy) odcinek przewodu pokarmowego, ciągnie się aż do kanału odbytu. Jego początek wyznacza koniec jelita krętego (zastawka krętniczo-kątnicza). Do głównych czynności jelita grubego należy gromadzenie, odwadnianie, zagęszczanie oraz przesuwanie mas kałowych w kierunku odbytnicy i odbytu – w celu wypróżnienia. Na perystaltykę, czyli aktywność motoryczną jelita grubego, składają się przede wszystkim skurcze fazowe („mieszające” treść jelitową) i masowe ruchy propulsywne (przesuwające kał w kierunku odbytnicy – najsilniejsze po posiłku). „Recepta” na zdrowe, sprawne jelita nie zmienia się od lat: prawidłowa dieta plus ruch.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kilka faktów o jelicie grubym

W okrężnicy (najdłuższej i największej części jelita grubego) dochodzi do resorpcji (wchłaniania) wody z treści jelitowej. Okrężnica to również miejsce wydzielania śluzu przez liczne komórki śluzowe, który znacznie ułatwia przejście mas kałowych przez okrężnicę, odbytnicę, odbyt i wypróżnienie.

W ścianie mięśniowej jelita grubego mięśnie podłużne układają się w trzy pasma (taśmy okrężnicy), które – kurcząc się – powodują powstanie haustracji, czyli specyficznych fałdów i wybrzuszeń.

Mięśnie gładkie w ścianie jelita grubego cechuje niemal nieustanna aktywność, na którą wpływają  również czynniki hormonalne i nerwowe. Przypomnijmy, że unerwienie jelita grubego pochodzi z części współczulnej autonomicznego układu nerwowego.

Główne ruchy propulsywne jelita grubego wyzwalają silne propulsywne skurcze mięśni gładkich okrężnicy, dzięki którym kał przesuwany jest w kierunku odbytnicy.

Taśmy okrężnicy i ruchy wahadłowe

Pasy mięśniowe, które tworzą taśmy okrężnicy, są krótsze od okrężnicy, dlatego okrężnica   ulega pofałdowaniu. Specyficzne fałdy pogłębiają się w czasie (częstych) skurczów taśmy okrężnicy i mięśni okrężnych, powodując powstanie wypukleń okrężnicy. Ten przejaw motorycznej aktywności jelita grubego nie przyczynia się, co prawda, do przesuwania mas kałowych do dalszych odcinków przewodu pokarmowego, ale również odgrywa istotną rolę w procesie defekacji: odpowiada za właściwy poziom odwodnienia i zagęszczenia kału.

Zatem skurcz taśm okrężnicy prowadzi do uwypuklania ściany okrężnicy na zewnątrz i do wewnątrz. Przyjmuje się, że uwypuklenia na zewnątrz to haustracje, a wpuklenia do światła jelita to tzw. fałdy półksiężycowate. Układ fałdów i wybrzuszeń ściany jelita grubego jest zmienny (np. fałdy zanikają, a ich miejsce zajmują uwypuklenia).

Dynamika skurczów odcinkowych („mieszających”) jest umiarkowana, ale dzięki niej dochodzi do mieszania treści w jelicie grubym i jej dwukierunkowego przesuwania (w stosunku do miejsca skurczu) – mówimy wówczas o ruchach wahadłowych. Ich skutkiem jest intensywniejszy kontakt błony śluzowej jelita z jego zawartością oraz resorpcja wody i elektrolitów.  

Fala perystaltyczna w jelicie grubym i wypróżnianie

Ruchy masowe w obrębie jelita grubego polegają na skurczu mięśni okrężnych – skurczu, który przesuwa się niczym fala (tzw. fala perystaltyczna) z prędkością 20 centymetrów na minutę. Najsilniejsze skurcze tego rodzaju pojawiają się zwykle 2-3 razy dziennie, zwłaszcza w ciągu pierwszej godziny po spożyciu posiłku. Podczas ruchów masowych dochodzi do nagłego obkurczenia 20-30–centymetrowego odcinka jelita i energicznego przesunięcia kału w kierunku odbytnicy.

Masy kałowe w odbytnicy rozciągają jej ściany, co powoduje pobudzenie specjalnych mechanoreceptorów i inicjuje odruch defekacyjny. W efekcie nasila się perystaltyka końcowego odcinka jelita grubego i dochodzi do rozkurczu zwieracza wewnętrznego. Jeśli zwieracz zewnętrzny (zależny od naszej woli) także ulegnie rozluźnieniu, następuje wypróżnienie.

W czasie defekacji dochodzi także do skurczu mięśni tłoczni brzusznej i przepony miednicy, który wzmacnia odruch defekacyjny.

Perystaltyka jelit – jak poprawić pracę jelit?

Jak poprawić perystaltykę jelit? Co robić, by jelito grube pracowało bez zarzutu, a rytm wypróżnień się uregulował? Pamiętajmy, że spowolnienie perystaltyki jelita grubego  należy do najczęstszych mechanizmów odpowiedzialnych za zaparcia.

Perystaltyka w dużym stopniu zależy od codziennej diety i nawyków żywieniowych. Zaleca się spożywanie 4-5 posiłków dziennie co 3-4 godziny, w spokoju, przy stole, bez pospiechu.

Pacjentom, którzy borykają się z przewlekłymi/nawracającymi zaparciami zaleca się większe spożycie:

  • produktów bogatoresztkowych (z dużą zawartością błonnika), jak kasze gruboziarniste (jaglana, gryczana, jęczmienna), pieczywo z mąki z pełnego przemiału (żytnie, pełnoziarniste, graham), płatki owsiane
  • świeżych i suszonych owoców
  • świeżych warzyw, soków warzywnych
  • płynów (zwłaszcza wód mineralnych)
  • fermentowanych produktów mlecznych (maślanek, kefirów, jogurtów).

W przypadku osłabionej (spowolnionej) perystaltyki jelit wskazane jest :

  • picie kawy
  • spożycie siemienia lnianego, bulionu
  • spożycie ryżu niełuskanego.

Szczególnie korzystny (pobudzający) wpływ na perystaltykę jelit i proces formowania stolca wywierają:

  • otręby pszenne
  • maślanka
  • kefir
  • jogurt naturalny
  • twaróg
  • grube kasze
  • pieczywo razowe
  • warzywa
  • owoce pestkowe.

Fermentowane produkty mleczne (kefiry, jogurty) są źródłem kwasu mlekowego, który hamuje procesy gnilne w jelicie i sprzyja rozwojowi prawidłowej flory bakteryjnej (mikroflora jelitowa reguluje m.in. aktywność motoryczną jelit).

Należy natomiast wyłączyć z diety produkty „zapierające” (warzywa strączkowe, grzyby, orzechy) oraz ograniczyć spożycie tłuszczów i słodyczy (zwłaszcza czekolady, wyrobów z czekoladą). Więcej na temat diety w zaparciach tutaj.

Dla zdrowia jelit: aktywność fizyczna

Jak poprawić pracę jelit? Z pewnością należy zadbać o większy, regularny wysiłek fizyczny.

Dzięki którym dyscyplinom najłatwiej uregulować rytm wypróżnień i zapomnieć o zaparciach? Zaleca się zwłaszcza bieganie, pływanie (30 minut dziennie) oraz długie, dynamiczne spacery (np. 2 kilometry codziennie lub 5 kilometrów co drugi dzień).

Warto wzmacniać również mięśnie tłoczni brzusznej. Pamiętajmy, że siedzący tryb życia prowadzi do ich osłabienia, a więc do osłabienia czynnika stymulującego perystaltykę jelit i odruch defekacji. Najlepiej zdecydować się na ćwiczenia izometryczne – minimum 2 razy dziennie przez 30 minut. Przykład?

Ćwiczenie wykonujemy w pozycji leżącej, na plecach, z nogami ugiętymi w kolanach i stopami opartymi na podłożu. Na wdechu unosimy biodra, napinając jednocześnie mięśnie krocza, brzucha i pośladków. Utrzymujemy pozycję, wydychając powietrze (licząc do sześciu). Wracamy do pozycji wyjściowej. Wykonujemy 6 powtórzeń.

Leki na pobudzenie perystaltyki jelit

Jeśli jednak praca jelit nie ulega znaczącej poprawie w wyniku (opisanych) działań niefarmakologicznych, można sięgnąć do apteczki. Do leków stymulujących perystaltykę jelita grubego należą tzw. leki pobudzające (np. bisakodyl), które działają w okrężnicy – ograniczają resorpcję wody i nasilają wydzielanie śluzu przez komórki śluzowe w ścianie jelitowej. 

Bisakodyl jest substancją czynną, która działa bezpośrednio na błonę śluzową jelita grubego. Leki z bisakodylem przyspieszają i nasilają perystaltykę w wyniku pobudzenia czuciowych zakończeń nerwowych w błonie śluzowej i warstwie podśluzówkowej. W rezultacie zwiększa się zawartość wody w świetle jelita, dochodzi do przyspieszenia pasażu treści jelitowej, rozmiękczenia mas kałowych oraz pobudzenia i ułatwienia defekacji. Więcej na temat poprawy pracy jelit można przeczytać na stronie stopzaparciom.pl.

 

Źródła:

Jarosz M., Dzieniszewski J. Zaparcia – porady lekarzy i dietetyków. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.

Tafil-Klawe M., Klawe J. Wykłady z fizjologii człowieka. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.

Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki w leczeniu zespołu jelita drażliwego i przewlekłego zaparcia idiopatycznego – przegląd systematyczny. Med. Prakt., 2015; 1: 122–124, Med. Prakt. 1/2015, s. 122–124

McLaughlin D., Stamford J., White D. Krótkie wykłady. Fizjologia człowieka. Gromadzka-Ostrowska J. (tłum.). Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.

Rakowska M., Lichosik M., Kacik J. et al. Wpływ mikrobioty na zdrowie człowieka. Pediatria i Medycyna Rodzinna 2016; 12 (4): 404–412.

Śliżewska K., Nowak A., Barczyńska R. et al. Prebiotyki – definicja, właściwości i zastosowanie w przemyśle. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość 2013; 1 (86): 5–20.

Wawryka J., Teodorczyk A., Zdrojewicz Z. Zastosowanie lecznicze siemienia lnianego. Medycyna Rodzinna. 2017; 1: 41–47.

Dzierżanowski T., Rydzewska G. Zaparcie stolca – trudny problem leczniczy. Przegląd Gastroenterologiczny. 2012; 7 (5): 249–263.

Payne A., Barker H. Dietetyka i żywienie kliniczne. Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2013.

Hermann J., Kościński T., Drews M. Praktyczne zasady postępowania w zaparciach u dorosłych. Ginekologia Polska. 2012; 83: 849–853.

Szota M. Postępowanie w zaparciach. Lek w Polsce. 2013; 4 (264): 53–58.

Postępowanie w zaparciu. Podsumowanie wytycznych American Gastroenterological Association 2013. Medycyna Praktyczna. 2013; 12: 44–50.

Postępowanie w nienowotworowych chorobach odbytnicy i odbytu. Podsumowanie wytycznych American College of Gastroenterology. Medycyna Praktyczna. 2014; 2015; 3: 26–34.

eMPendium leki. Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2018.

Ford A.C., Quigley E.M., Lacy B.E. et al. Efficacy of prebiotics, probiotics, and synbiotics in irritable bowel syndrome and chronic idiopathic constipation: systematic review and meta-analysis. American Journal of Gastroenterology. 2014; 109: 1547–1561.

Charytoniuk A., Simon K. Diagnostyka i leczenie zaparć u młodych osób. Medycyna po Dyplomie. 2013; 5, [dostęp online].

Jarosz M. Normy żywienia dla populacji polskiej. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2017.

Traczyk W., Trzebski A. Fizjologia człowieka z elementami fizjologii stosowanej i klinicznej. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium