Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

1 marca 2019 r.
14:28

Perystaltyka jelit, czyli jak zadbać o ich sprawne działanie?

0 21 A A

Jelito grube, czyli dystalny (końcowy) odcinek przewodu pokarmowego, ciągnie się aż do kanału odbytu. Jego początek wyznacza koniec jelita krętego (zastawka krętniczo-kątnicza). Do głównych czynności jelita grubego należy gromadzenie, odwadnianie, zagęszczanie oraz przesuwanie mas kałowych w kierunku odbytnicy i odbytu – w celu wypróżnienia. Na perystaltykę, czyli aktywność motoryczną jelita grubego, składają się przede wszystkim skurcze fazowe („mieszające” treść jelitową) i masowe ruchy propulsywne (przesuwające kał w kierunku odbytnicy – najsilniejsze po posiłku). „Recepta” na zdrowe, sprawne jelita nie zmienia się od lat: prawidłowa dieta plus ruch.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kilka faktów o jelicie grubym

W okrężnicy (najdłuższej i największej części jelita grubego) dochodzi do resorpcji (wchłaniania) wody z treści jelitowej. Okrężnica to również miejsce wydzielania śluzu przez liczne komórki śluzowe, który znacznie ułatwia przejście mas kałowych przez okrężnicę, odbytnicę, odbyt i wypróżnienie.

W ścianie mięśniowej jelita grubego mięśnie podłużne układają się w trzy pasma (taśmy okrężnicy), które – kurcząc się – powodują powstanie haustracji, czyli specyficznych fałdów i wybrzuszeń.

Mięśnie gładkie w ścianie jelita grubego cechuje niemal nieustanna aktywność, na którą wpływają  również czynniki hormonalne i nerwowe. Przypomnijmy, że unerwienie jelita grubego pochodzi z części współczulnej autonomicznego układu nerwowego.

Główne ruchy propulsywne jelita grubego wyzwalają silne propulsywne skurcze mięśni gładkich okrężnicy, dzięki którym kał przesuwany jest w kierunku odbytnicy.

Taśmy okrężnicy i ruchy wahadłowe

Pasy mięśniowe, które tworzą taśmy okrężnicy, są krótsze od okrężnicy, dlatego okrężnica   ulega pofałdowaniu. Specyficzne fałdy pogłębiają się w czasie (częstych) skurczów taśmy okrężnicy i mięśni okrężnych, powodując powstanie wypukleń okrężnicy. Ten przejaw motorycznej aktywności jelita grubego nie przyczynia się, co prawda, do przesuwania mas kałowych do dalszych odcinków przewodu pokarmowego, ale również odgrywa istotną rolę w procesie defekacji: odpowiada za właściwy poziom odwodnienia i zagęszczenia kału.

Zatem skurcz taśm okrężnicy prowadzi do uwypuklania ściany okrężnicy na zewnątrz i do wewnątrz. Przyjmuje się, że uwypuklenia na zewnątrz to haustracje, a wpuklenia do światła jelita to tzw. fałdy półksiężycowate. Układ fałdów i wybrzuszeń ściany jelita grubego jest zmienny (np. fałdy zanikają, a ich miejsce zajmują uwypuklenia).

Dynamika skurczów odcinkowych („mieszających”) jest umiarkowana, ale dzięki niej dochodzi do mieszania treści w jelicie grubym i jej dwukierunkowego przesuwania (w stosunku do miejsca skurczu) – mówimy wówczas o ruchach wahadłowych. Ich skutkiem jest intensywniejszy kontakt błony śluzowej jelita z jego zawartością oraz resorpcja wody i elektrolitów.  

Fala perystaltyczna w jelicie grubym i wypróżnianie

Ruchy masowe w obrębie jelita grubego polegają na skurczu mięśni okrężnych – skurczu, który przesuwa się niczym fala (tzw. fala perystaltyczna) z prędkością 20 centymetrów na minutę. Najsilniejsze skurcze tego rodzaju pojawiają się zwykle 2-3 razy dziennie, zwłaszcza w ciągu pierwszej godziny po spożyciu posiłku. Podczas ruchów masowych dochodzi do nagłego obkurczenia 20-30–centymetrowego odcinka jelita i energicznego przesunięcia kału w kierunku odbytnicy.

Masy kałowe w odbytnicy rozciągają jej ściany, co powoduje pobudzenie specjalnych mechanoreceptorów i inicjuje odruch defekacyjny. W efekcie nasila się perystaltyka końcowego odcinka jelita grubego i dochodzi do rozkurczu zwieracza wewnętrznego. Jeśli zwieracz zewnętrzny (zależny od naszej woli) także ulegnie rozluźnieniu, następuje wypróżnienie.

W czasie defekacji dochodzi także do skurczu mięśni tłoczni brzusznej i przepony miednicy, który wzmacnia odruch defekacyjny.

Perystaltyka jelit – jak poprawić pracę jelit?

Jak poprawić perystaltykę jelit? Co robić, by jelito grube pracowało bez zarzutu, a rytm wypróżnień się uregulował? Pamiętajmy, że spowolnienie perystaltyki jelita grubego  należy do najczęstszych mechanizmów odpowiedzialnych za zaparcia.

Perystaltyka w dużym stopniu zależy od codziennej diety i nawyków żywieniowych. Zaleca się spożywanie 4-5 posiłków dziennie co 3-4 godziny, w spokoju, przy stole, bez pospiechu.

Pacjentom, którzy borykają się z przewlekłymi/nawracającymi zaparciami zaleca się większe spożycie:

  • produktów bogatoresztkowych (z dużą zawartością błonnika), jak kasze gruboziarniste (jaglana, gryczana, jęczmienna), pieczywo z mąki z pełnego przemiału (żytnie, pełnoziarniste, graham), płatki owsiane
  • świeżych i suszonych owoców
  • świeżych warzyw, soków warzywnych
  • płynów (zwłaszcza wód mineralnych)
  • fermentowanych produktów mlecznych (maślanek, kefirów, jogurtów).

W przypadku osłabionej (spowolnionej) perystaltyki jelit wskazane jest :

  • picie kawy
  • spożycie siemienia lnianego, bulionu
  • spożycie ryżu niełuskanego.

Szczególnie korzystny (pobudzający) wpływ na perystaltykę jelit i proces formowania stolca wywierają:

  • otręby pszenne
  • maślanka
  • kefir
  • jogurt naturalny
  • twaróg
  • grube kasze
  • pieczywo razowe
  • warzywa
  • owoce pestkowe.

Fermentowane produkty mleczne (kefiry, jogurty) są źródłem kwasu mlekowego, który hamuje procesy gnilne w jelicie i sprzyja rozwojowi prawidłowej flory bakteryjnej (mikroflora jelitowa reguluje m.in. aktywność motoryczną jelit).

Należy natomiast wyłączyć z diety produkty „zapierające” (warzywa strączkowe, grzyby, orzechy) oraz ograniczyć spożycie tłuszczów i słodyczy (zwłaszcza czekolady, wyrobów z czekoladą). Więcej na temat diety w zaparciach tutaj.

Dla zdrowia jelit: aktywność fizyczna

Jak poprawić pracę jelit? Z pewnością należy zadbać o większy, regularny wysiłek fizyczny.

Dzięki którym dyscyplinom najłatwiej uregulować rytm wypróżnień i zapomnieć o zaparciach? Zaleca się zwłaszcza bieganie, pływanie (30 minut dziennie) oraz długie, dynamiczne spacery (np. 2 kilometry codziennie lub 5 kilometrów co drugi dzień).

Warto wzmacniać również mięśnie tłoczni brzusznej. Pamiętajmy, że siedzący tryb życia prowadzi do ich osłabienia, a więc do osłabienia czynnika stymulującego perystaltykę jelit i odruch defekacji. Najlepiej zdecydować się na ćwiczenia izometryczne – minimum 2 razy dziennie przez 30 minut. Przykład?

Ćwiczenie wykonujemy w pozycji leżącej, na plecach, z nogami ugiętymi w kolanach i stopami opartymi na podłożu. Na wdechu unosimy biodra, napinając jednocześnie mięśnie krocza, brzucha i pośladków. Utrzymujemy pozycję, wydychając powietrze (licząc do sześciu). Wracamy do pozycji wyjściowej. Wykonujemy 6 powtórzeń.

Leki na pobudzenie perystaltyki jelit

Jeśli jednak praca jelit nie ulega znaczącej poprawie w wyniku (opisanych) działań niefarmakologicznych, można sięgnąć do apteczki. Do leków stymulujących perystaltykę jelita grubego należą tzw. leki pobudzające (np. bisakodyl), które działają w okrężnicy – ograniczają resorpcję wody i nasilają wydzielanie śluzu przez komórki śluzowe w ścianie jelitowej. 

Bisakodyl jest substancją czynną, która działa bezpośrednio na błonę śluzową jelita grubego. Leki z bisakodylem przyspieszają i nasilają perystaltykę w wyniku pobudzenia czuciowych zakończeń nerwowych w błonie śluzowej i warstwie podśluzówkowej. W rezultacie zwiększa się zawartość wody w świetle jelita, dochodzi do przyspieszenia pasażu treści jelitowej, rozmiękczenia mas kałowych oraz pobudzenia i ułatwienia defekacji. Więcej na temat poprawy pracy jelit można przeczytać na stronie stopzaparciom.pl.

 

Źródła:

Jarosz M., Dzieniszewski J. Zaparcia – porady lekarzy i dietetyków. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.

Tafil-Klawe M., Klawe J. Wykłady z fizjologii człowieka. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.

Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki w leczeniu zespołu jelita drażliwego i przewlekłego zaparcia idiopatycznego – przegląd systematyczny. Med. Prakt., 2015; 1: 122–124, Med. Prakt. 1/2015, s. 122–124

McLaughlin D., Stamford J., White D. Krótkie wykłady. Fizjologia człowieka. Gromadzka-Ostrowska J. (tłum.). Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.

Rakowska M., Lichosik M., Kacik J. et al. Wpływ mikrobioty na zdrowie człowieka. Pediatria i Medycyna Rodzinna 2016; 12 (4): 404–412.

Śliżewska K., Nowak A., Barczyńska R. et al. Prebiotyki – definicja, właściwości i zastosowanie w przemyśle. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość 2013; 1 (86): 5–20.

Wawryka J., Teodorczyk A., Zdrojewicz Z. Zastosowanie lecznicze siemienia lnianego. Medycyna Rodzinna. 2017; 1: 41–47.

Dzierżanowski T., Rydzewska G. Zaparcie stolca – trudny problem leczniczy. Przegląd Gastroenterologiczny. 2012; 7 (5): 249–263.

Payne A., Barker H. Dietetyka i żywienie kliniczne. Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2013.

Hermann J., Kościński T., Drews M. Praktyczne zasady postępowania w zaparciach u dorosłych. Ginekologia Polska. 2012; 83: 849–853.

Szota M. Postępowanie w zaparciach. Lek w Polsce. 2013; 4 (264): 53–58.

Postępowanie w zaparciu. Podsumowanie wytycznych American Gastroenterological Association 2013. Medycyna Praktyczna. 2013; 12: 44–50.

Postępowanie w nienowotworowych chorobach odbytnicy i odbytu. Podsumowanie wytycznych American College of Gastroenterology. Medycyna Praktyczna. 2014; 2015; 3: 26–34.

eMPendium leki. Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2018.

Ford A.C., Quigley E.M., Lacy B.E. et al. Efficacy of prebiotics, probiotics, and synbiotics in irritable bowel syndrome and chronic idiopathic constipation: systematic review and meta-analysis. American Journal of Gastroenterology. 2014; 109: 1547–1561.

Charytoniuk A., Simon K. Diagnostyka i leczenie zaparć u młodych osób. Medycyna po Dyplomie. 2013; 5, [dostęp online].

Jarosz M. Normy żywienia dla populacji polskiej. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2017.

Traczyk W., Trzebski A. Fizjologia człowieka z elementami fizjologii stosowanej i klinicznej. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.

Pozostałe informacje

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Można szykować łyżwy na sobotę

Można szykować łyżwy na sobotę

Miłośnicy tego zimowego sportu powinni szykować się na sobotę. Wtedy Biała Podlaska otwiera sezon na swoich lodowiskach.

Start Lublin do 13 grudnia aż trzy razy zagra w hali Globus

Start Lublin przygotował pakiet biletów na najbliższe mecze. Trzy spotkania w cenie dwóch

Od 1 do 13 grudnia Start Lublin rozegra aż trzy domowe spotkania w ramach Orlen Basket Ligi. To doskonała okazja, żeby zaproponować kibicom promocję na bilety. Do 1 grudnia można zaopatrzyć się w pakiet wejściówek na wszystkie trzy spotkania, ale zapłacić tak naprawdę tylko za dwa.

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Totalizator Sportowy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek, działająca nieprzerwanie od ponad 68 lat. Firma jest właścicielem marki LOTTO i oferuje swoim Klientom dostęp do szerokiej gamy produktów losowych w sieci sprzedaży obejmującą ponad 27 000 punktów. Współpraca z Totalizatorem Sportowym to gwarancja stabilnego i udanego biznesu.

Co do przebiegu posiedzenia komisji wiceprezydent Pfeifer i radna Klimczuk przedstawiały sprzeczne relacje. Obie były zgodne, że gdyby posiedzenie zostało nagrane, łatwiej byłoby stwierdzić, co naprawdę zaszło

Nagrywać czy nie nagrywać? Spór radnej z wiceprezydent

Nie o taki Zamość walczyłam – stwierdziła Agnieszka Klimczyk, radna Koalicji Obywatelskiej wnioskując o obowiązkowe nagrywanie obrad komisji i uzasadniając, co skłoniło ją do złożenia interpelacji w tej sprawie.

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?
film

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?

Nowe kierunki, coraz więcej pasażerów i ambitne plany na przyszłość. Tak w skrócie można opisać obecną sytuację lubelskiego lotniska. O tym, co obecnie dzieje się w porcie lotniczym Lublin i jaka czeka go przyszłość opowiada w programie Dzień Wschodzi rzecznik Piotr Jankowski.

Fredro w rytmie rocka
teatr
30 listopada 2024, 18:00

Fredro w rytmie rocka

Jedyne i niepowtarzalne zestawienie najciekawszych tekstów mistrza komedii – Aleksandra Fredry, w wykonaniu aktorów Teatru Seniora. Wszystko to w rytm klasycznych rockowych hitów już w sobotę w lubelskim Centrum Kultury.

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

Największy protest odbędzie się w Warszawie, ale 1 grudnia również w Białej Podlaskiej odbędzie się manifestacja pod hasłem "Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!".

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły mistrzom Polski w drodze po kolejny tytuł PGE Ekstraligi

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Przy granicy z Białorusią powstaje zapora elektroniczna, a to wiąże się z wycinką drzew na odcinku ponad 170 kilometrów. Posłanki Lewicy interweniują w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium