Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

5 października 2017 r.
9:44

W Lublinie o partycypacji obywatelskiej

W dniach 11-13 października odbędzie się seminarium poświęcone partycypacji obywatelskiej w państwach Grupy Wyszehradzkiej. Na zaproszenie pracowników Zakładu Ruchów Politycznych Wydziału Politologii UMCS do Lublina przyjadą naukowcy z Czech, Słowacji i Węgier, którzy spotkają się ze studentami, przedstawicielami władz samorządowych i organizacji pozarządowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lubelskie seminarium stanowi część większego projektu zatytułowanego „Practical Aspects of Civic Participation and Referendum in the Visegrad Group Countries after 1989”. Uzyskał on finansowe wsparcie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, a jego wykonawcą jest zespół naukowy złożony z pracowników Zakładu Ruchów Politycznych. To tym większy sukces, że po raz pierwszy od kilku lat UMCS występuje jako lider przedsięwzięcia wyłonionego w konkursie organizowanym przez Fundusz. Całościowy budżet projektu wynosi 10 450 euro.

Tematyka seminarium

Idea aktywnego uczestnictwa obywateli w życiu politycznym jest nieodłączna od ustroju demokratycznego. We współczesnych demokracjach wybieramy swoich reprezentantów do władz krajowych i lokalnych. Wybory odbywają się jednak z reguły tylko raz na kilka lat. Warto wiedzieć, że istnieją inne rozwiązania pozwalające obywatelom bardziej bezpośrednio uczestniczyć w podejmowaniu decyzji dotyczących ich wspólnoty lokalnej, a nawet całego kraju. Jedną z takich możliwości stwarza instytucja referendum.

 Oczywiście w okresie komunizmu państwa obecnej Grupy Wyszehradzkiej były tylko pozornie demokratyczne. Od obywateli oczekiwano posłuszeństwa, a nie samodzielnej aktywności. Od upadku komunizmu w naszej części Europy minęło już jednak prawie 30 lat. To dobra okazja do tego, żeby zastanowić się nad tym, w jakim stopniu w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech udało się wzmocnić instytucje i postawy sprzyjające partycypacji obywatelskiej? W jakich dziedzinach można mówić o sukcesie, a gdzie konieczne są wciąż znaczące ulepszenia? Jakie wnioski płyną z porównania dotychczasowych polskich doświadczeń związanych z referendum z doświadczeniami innych krajów wchodzących w skład Grupy Wyszehradzkiej? Te i inne pytania podejmowane będą w trakcie lubelskiego seminarium.

Adresaci wydarzenia

Celem wydarzenia nie jest tylko akademicka dyskusja, ale zainteresowanie tematyką obywatelskiej partycypacji i referendum szerszego kręgu odbiorców. W szczególności chodzi o grupy, które w największym stopniu wpłynąć mogą na to, żeby obywatele w lepszy i bardziej świadomy sposób wykorzystywali swoje możliwości oddziaływania na politykę i polityków. Stąd też seminarium adresowane jest do studentów, nauczycieli akademickich, mediów, przedstawicieli władz samorządowych i organizacji pozarządowych. Naukowcy uczestniczący w seminarium chętnie podzielą się swoją wiedzą, ale celem wydarzenia jest również dyskusja i wymiana opinii.

Plan seminarium

Pierwszego dnia seminarium, 11 października, uczestnicy projektu spotkają się z reprezentantami władz samorządowych Lublina. Z kolei o godzinie 16.00 w auli Wydziału Politologii UMCS rozpocznie się spotkanie przeznaczone dla studentów, ale otwarte również dla wszystkich zainteresowanych poruszaną tematyką.

Drugi dzień, 12 października, przeznaczony będzie dla lubelskich organizacji trzeciego sektora, które są szczególnie zainteresowane wzmacnianiem społeczeństwa obywatelskiego i wykorzystaniem doświadczeń innych państw regionu.

Ostatniego dnia przedsięwzięcia, 13 października, uczestnicy projektu udadzą się do Zamościa, gdzie również spotkają się z tamtejszymi organizacjami pozarządowymi i przedstawicielami lokalnych władz.

Z uwagi na udział zagranicznych gości wszystkie wydarzenia w ramach seminarium odbywać się będą w języku angielskim. Stanowi ono jednak tylko pierwszy etap realizacji projektu „Practical Aspects of Civic Participation and Referendum in the Visegrad Group Countries after 1989”. Wyniki przeprowadzonych badań naukowych posłużą za podstawę dla serii warsztatów odbywających się we wszystkich krajach Grupy Wyszehradzkiej. Zostaną one także wykorzystane przy tworzeniu „Przewodnika dobrych praktyk”, który wskazywać będzie pożądane rozwiązania związane ze stosowaniem referendum w krajach Europy Środowo-Wschodniej. Organizacja wydarzenia jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Pozostałe informacje

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Piłkarze Motoru po wygranej ze Stalą Mielec chcą pójść za ciosem we Wrocławiu

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać

Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców
wideo
film

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski ostro zareagował na kolejne oskarżenia dotyczące powstawania w regionie centrów dla cudzoziemców. Zapowiedział uchwałę sprzeciwiającą się przyjmowaniu migrantów i rezygnację z dotacji rządowej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium