Chorwacja to od wielu lat jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych. Lubimy tu wypoczywać na pięknych plażach, żeglować po czystych wodach i zwiedzać naszpikowane zabytkami miasta. Kiedyś Chorwacja była jedną z najtańszych wakacyjnych destynacji. Dziś ceny mogą zaskakiwać – niektórzy twierdzą, że pobyt w jej najbardziej turystycznych regionach kosztuje tyle, ile Włochy czy Hiszpania.
Ceny w Chorwacji – noclegi
W Chorwacji, tak jak w niemal każdym kraju europejskim, infrastruktura turystyczna jest bardzo rozbudowana. Baza noclegowa składa się zarówno z hoteli 5-gwiazdkowych, jak i hosteli czy kwater prywatnych. Kraj ten słynie także z pięknie położonych i wygodnych kampingów. Jak wyglądają ceny w poszczególnych typach miejsc noclegowych?
- Dwuosobowy pokój w hotelu wyższej klasy – ceny zaczynają się od 150 euro
- Apartament na wyłączność – ceny zaczynają się od 200-300 euro
- Dwuosobowy pokój w hotelu niższej klasy (3-gwiazdkowy) – ceny zaczynają się od 100 euro
- Łóżko w hostelu zaczyna się od 30 euro
- Kwatera prywatna/pokój Airbnb – ceny zaczynają się od około 50 euro
W Chorwacji można więc znaleźć tani nocleg, jednak im taniej – tym gorsze warunki. Najbardziej komfortowo jest w apartamentach – jest tam zwykle kuchnia i salon, idealne do samodzielnego przygotowywania posiłków. Najtańsze są hostele – jest to opcja najmniej wygodna, a cena dotyczy często pokoju wieloosobowego ze wspólną łazienką.
Ceny w Chorwacji – wyżywienie
Chorwacja słynie z pysznej kuchni, dla której charakterystyczne są doskonałe owoce morza, ryby, pełne smaku warzywa i owoce oraz oczywiście świetne wino. Jak wyglądają ceny dań w restauracjach?
- Za makaron z owocami morza zapłacisz od 15 euro.
- Spaghetti carbonara albo bolognese to koszt zaczynający się od 9 euro.
- Grillowany filet z ryby kosztuje około 15 euro.
- Stek wołowy to koszt zaczynający się od 20 euro.
- Sałatki zaczynają się od około 8 euro.
- Grillowane kalmary czy krewetki to koszt od 17 euro.
- Pizza kosztuje około 10-13 euro.
Jak przedstawiają się ceny w supermarketach? Według szacunków ceny żywności w Chorwacji są wyższe od polskich o zaledwie kilka procent. Jeśli zamierzasz sam przyrządzać sobie potrawy, warto wybrać się na lokalny targ – kupisz tam świeże i pyszne ryby czy owoce morza prosto z kutra w rewelacyjnych cenach.
Ceny w Chorwacji – atrakcje
Chorwacja to kraj, w którym nie sposób się nudzić. Coś dla siebie znajdą zarówno pary, rodziny z dziećmi, jak i grupki znajomych. Ile kosztują bilety wstępu do najciekawszych miejsc w kraju?
- Park Narodowy Krka – wejście dla dorosłych około 40 euro, dla dzieci 28 euro.
- Park Narodowy Jezior Plitwickich – wstęp dla dorosłych 40 euro, dla dzieci 15 euro.
- Wejście do muzeum – wszystko zależy oczywiście od konkretnego
- Nurkowanie – ceny są bardzo różne, natomiast średnio pakiet kilku nurkowań z instruktorem kosztuje około 150-170 euro.
- Rejsy statkiem po Dalmacji kosztuje około 130 euro od osoby (przeczytaj poradnik o tym, jak przygotować się do rejsu wycieczkowego: https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/co-zabrac-na-rejs-statkiem-wycieczkowym ).
Wyjazd do Chorwacji dla 4-osobowej rodziny to obecnie koszt przekraczający kilka tysięcy złotych. Jeśli planujesz korzystanie z atrakcji – musisz przeznaczyć na tydzień w tym kraju nawet 10 tysięcy złotych.
Czy do Chorwacji można pojechać budżetowo?
Czy wyjazd do Chorwacji musi wiązać się z dużym wydatkiem? Choć kraj ten w ciągu ostatnich lat podrożał, a od 1 stycznia 2023 roku obowiązuje tam waluta euro, wciąż można zaplanować tam stosunkowo niedrogie wakacje. Co zrobić, aby zaoszczędzić?
- Omijaj najbardziej turystyczne regiony kraju. Do najdroższych miejsc należą: wyspa Hvar (uważana za wyspę luksusową), Dalmacja, Dubrownik oraz Zagrzeb. Najtaniej jest w takich miejscach jak wyspa Krk oraz miejscowościach Brela, Porec, Pula i Rovinj.
- Jedź poza sezonem. Wysoki sezon w Chorwacji trwa od czerwca do sierpnia – wówczas turystów jest najwięcej, a hotele i restauracje windują ceny. Trudniej jest też znaleźć budżetowy nocleg. Jeśli nastawiasz się na zwiedzanie, a nie opalanie – wybierz spokojniejsze, ale wciąż ciepłe miesiące: maj albo wrzesień.
- Stołuj się w małych knajpkach albo gotuj samodzielnie. Śniadania, obiady i kolacje jedzone „na mieście” to ogromny wydatek w wakacyjnym budżecie. Nie musisz całkowicie rezygnować z posiłków w knajpach – zagraniczny wyjazd jest przecież od tego, aby próbować lokalnej kuchni, jednak wybieraj mniejsze restauracje, położone z dala od głównych szlaków turystycznych. Część posiłków, np. śniadania przyrządzaj we własnym zakresie.
- Oszczędź na lotach. Cena biletu do Chorwacji za osobę w dwie strony to około 800 złotych. Można jednak kupić przelot taniej – trzeba jednak śledzić oferty linii lotniczych albo ustawić powiadomienia o promocjach. W ten sposób można trafić na lot nawet kilkaset złotych tańszy.
Wyjazd do Chorwacji można zorganizować samodzielnie albo z biurem podróży. Która opcja jest tańsza? Jeśli trafisz na last minute albo na jakąś promocję, z pewnością biuro podróży będzie korzystniejsze. Nie masz jednak wtedy wolności, którą oferuje samodzielna organizacja wyjazdu. Chcesz wiedzieć więcej o cenach w Chorwacji? Wszystkie informacje znajdziesz w kompleksowym poradniku: https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/ceny-w-chorwacji.