Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

18 listopada 2024 r.
9:56

Chorwacja 2024: tak drogo jeszcze nie było

Chorwacja to od wielu lat jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych. Lubimy tu wypoczywać na pięknych plażach, żeglować po czystych wodach i zwiedzać naszpikowane zabytkami miasta. Kiedyś Chorwacja była jedną z najtańszych wakacyjnych destynacji. Dziś ceny mogą zaskakiwać – niektórzy twierdzą, że pobyt w jej najbardziej turystycznych regionach kosztuje tyle, ile Włochy czy Hiszpania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Ceny w Chorwacji – noclegi

W Chorwacji, tak jak w niemal każdym kraju europejskim, infrastruktura turystyczna jest bardzo rozbudowana. Baza noclegowa składa się zarówno z hoteli 5-gwiazdkowych, jak i hosteli czy kwater prywatnych. Kraj ten słynie także z pięknie położonych i wygodnych kampingów. Jak wyglądają ceny w poszczególnych typach miejsc noclegowych?

  • Dwuosobowy pokój w hotelu wyższej klasy – ceny zaczynają się od 150 euro
  • Apartament na wyłączność – ceny zaczynają się od 200-300 euro
  • Dwuosobowy pokój w hotelu niższej klasy (3-gwiazdkowy) – ceny zaczynają się od 100 euro
  • Łóżko w hostelu zaczyna się od 30 euro
  • Kwatera prywatna/pokój Airbnb – ceny zaczynają się od około 50 euro

W Chorwacji można więc znaleźć tani nocleg, jednak im taniej – tym gorsze warunki. Najbardziej komfortowo jest w apartamentach – jest tam zwykle kuchnia i salon, idealne do samodzielnego przygotowywania posiłków. Najtańsze są hostele – jest to opcja najmniej wygodna, a cena dotyczy często pokoju wieloosobowego ze wspólną łazienką.

Ceny w Chorwacji – wyżywienie

Chorwacja słynie z pysznej kuchni, dla której charakterystyczne są doskonałe owoce morza, ryby, pełne smaku warzywa i owoce oraz oczywiście świetne wino. Jak wyglądają ceny dań w restauracjach?

  • Za makaron z owocami morza zapłacisz od 15 euro.
  • Spaghetti carbonara albo bolognese to koszt zaczynający się od 9 euro.
  • Grillowany filet z ryby kosztuje około 15 euro.
  • Stek wołowy to koszt zaczynający się od 20 euro.
  • Sałatki zaczynają się od około 8 euro.
  • Grillowane kalmary czy krewetki to koszt od 17 euro.
  • Pizza kosztuje około 10-13 euro.

Jak przedstawiają się ceny w supermarketach? Według szacunków ceny żywności w Chorwacji są wyższe od polskich o zaledwie kilka procent. Jeśli zamierzasz sam przyrządzać sobie potrawy, warto wybrać się na lokalny targ – kupisz tam świeże i pyszne ryby czy owoce morza prosto z kutra w rewelacyjnych cenach.

Ceny w Chorwacji – atrakcje

Chorwacja to kraj, w którym nie sposób się nudzić. Coś dla siebie znajdą zarówno pary, rodziny z dziećmi, jak i grupki znajomych. Ile kosztują bilety wstępu do najciekawszych miejsc w kraju?

  • Park Narodowy Krka – wejście dla dorosłych około 40 euro, dla dzieci 28 euro.
  • Park Narodowy Jezior Plitwickich – wstęp dla dorosłych 40 euro, dla dzieci 15 euro.
  • Wejście do muzeum – wszystko zależy oczywiście od konkretnego
  • Nurkowanie – ceny są bardzo różne, natomiast średnio pakiet kilku nurkowań z instruktorem kosztuje około 150-170 euro.
  • Rejsy statkiem po Dalmacji kosztuje około 130 euro od osoby (przeczytaj poradnik o tym, jak przygotować się do rejsu wycieczkowego: https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/co-zabrac-na-rejs-statkiem-wycieczkowym ).

Wyjazd do Chorwacji dla 4-osobowej rodziny to obecnie koszt przekraczający kilka tysięcy złotych. Jeśli planujesz  korzystanie z atrakcji – musisz przeznaczyć na tydzień w tym kraju nawet 10 tysięcy złotych.

Czy do Chorwacji można pojechać budżetowo?

Czy wyjazd do Chorwacji musi wiązać się z dużym wydatkiem? Choć kraj ten w ciągu ostatnich lat podrożał, a od 1 stycznia 2023 roku obowiązuje tam waluta euro, wciąż można zaplanować tam stosunkowo niedrogie wakacje. Co zrobić, aby zaoszczędzić?

  • Omijaj najbardziej turystyczne regiony kraju. Do najdroższych miejsc należą: wyspa Hvar (uważana za wyspę luksusową), Dalmacja, Dubrownik oraz Zagrzeb. Najtaniej jest w takich miejscach jak wyspa Krk oraz miejscowościach Brela, Porec, Pula i Rovinj.
  • Jedź poza sezonem. Wysoki sezon w Chorwacji trwa od czerwca do sierpnia – wówczas turystów jest najwięcej, a hotele i restauracje windują ceny. Trudniej jest też znaleźć budżetowy nocleg. Jeśli nastawiasz się na zwiedzanie, a nie opalanie – wybierz spokojniejsze, ale wciąż ciepłe miesiące: maj albo wrzesień.
  • Stołuj się w małych knajpkach albo gotuj samodzielnie. Śniadania, obiady i kolacje jedzone „na mieście” to ogromny wydatek w wakacyjnym budżecie. Nie musisz całkowicie rezygnować z posiłków w knajpach – zagraniczny wyjazd jest przecież od tego, aby próbować lokalnej kuchni, jednak wybieraj mniejsze restauracje, położone z dala od głównych szlaków turystycznych. Część posiłków, np. śniadania przyrządzaj we własnym zakresie.
  • Oszczędź na lotach. Cena biletu do Chorwacji za osobę w dwie strony to około 800 złotych. Można jednak kupić przelot taniej – trzeba jednak śledzić oferty linii lotniczych albo ustawić powiadomienia o promocjach. W ten sposób można trafić na lot nawet kilkaset złotych tańszy.

 

Wyjazd do Chorwacji można zorganizować samodzielnie albo z biurem podróży. Która opcja jest tańsza? Jeśli trafisz na last minute albo na jakąś promocję, z pewnością biuro podróży będzie korzystniejsze. Nie masz jednak wtedy wolności, którą oferuje samodzielna organizacja wyjazdu. Chcesz wiedzieć więcej o cenach w Chorwacji? Wszystkie informacje znajdziesz w kompleksowym poradniku: https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/ceny-w-chorwacji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium