Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

23 września 2024 r.
9:57

Dyrektywa EPBD w sprawie charakterystyki energetycznej budynków – jak usługa dekarbonizacji wspiera sektor budownictwa w realizacji celów klimatycznych

12 marca 2024 r. Parlament Europejski przyjął dyrektywę EPBD, która ma na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków i minimalizację emisji CO2. Nowe przepisy zobowiązują sektor budownictwa do stosowania efektywnych rozwiązań energetycznych oraz odnawialnych źródeł energii. Wymogi obejmują zarówno nowe nieruchomości, jak i istniejące budynki, promując renowacje, instalacje fotowoltaiczne oraz systemy techniczne wspierające zrównoważoną mobilność. Jak usługa dekarbonizacji w modelu ESCO może pomóc w realizacji tych celów?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czym jest nowa dyrektywa EPBD i dlaczego ma kluczowe znaczenie dla sektora budownictwa?

12 marca 2024 r. parlament Europejski przyjął dyrektywę w sprawie minimalnych standardów charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), która obliguje branżę budowlaną do działań proklimatycznych. Ta regulacja standardów wprowadza szereg wymogów dotyczących efektywności energetycznej oraz wykorzystania źródeł odnawialnych w nowych budynkach, jak i tych istniejących. Dyrektywa EPBD stanowi kontynuację wcześniejszych przepisów dotyczących efektywności energetycznej budynków, wprowadzanych stopniowo od 2002 r. na poziomie unijnym oraz krajowym. Celem tych regulacji jest przede wszystkim ograniczenie zużycia energii i promowanie wydajności energetycznej w sektorze nieruchomości wśród państwa członkowskich.

Efektywność energetyczna budynków w nowej odsłonie

Paliwa kopalne powoli odchodzą do lamusa, wypierane przez bezemisyjne źródła odnawialne (OZE), jak również rozwiązania z zakresu poprawy efektywności energetycznej budynków. Co konkretnie nowa dyrektywa ustanawia?   

  • Ustalenie minimalnych norm charakterystyki energetycznej budynków
  • Poprawa charakterystyki energetycznej budynków przy ważniejszej renowacji
  • Ustanowienie krajowego planu renowacji budynków oraz trajektorii progresywnej renowacji dla zasobów budynków mieszkalnych.
  • Zapewnienie wykorzystania energii słonecznej (fotowoltaika) w nowobudowanych budynkach
  • Wprowadzenie systemu paszportów renowacji
  • Wymagania wobec systemów technicznych budynków, infrastruktura na potrzeby zrównoważonej mobilności
  • Zachęty finansowe i bariery rynkowe
  • Utworzenie punktów kompleksowej obsługi do spraw charakterystyki energetycznej budynków
  • Świadectwa charakterystyki energetycznej z prezentacją danych w postaci klas charakterystyki energetycznej.
  • Regularne przeglądy systemów technicznych w budynkach

Jak widać, dyrektywa budynkowa wprowadza wymogi dotyczące ich projektowania, budowy oraz eksploatacji, promując rozwiązania, które służą wysokiej charakterystyce energetycznej w całym cyklu życia budynku. Od 2030 r. wszystkie nowe nieruchomości powinny być zeroemisyjne, a od 2050 r. ma to dotyczyć wszystkich budynków w UE. Wymiana kotłów węglowych, instalacja fotowoltaiki, pompy ciepła czy modernizacja ogrzewania to tylko niektóre z działań, które można podjąć, by przyczynić się do wysokiej charakterystyki energetycznej.

Wyzwania związane z przyjętą dyrektywą EPBD

Usługa dekarbonizacji, którą oferujemy przedsiębiorcom w ESCOlight jest ściśle powiązana z celami tej dyrektywy. Przesłanie jest jasne, chodzi o efektywne wykorzystanie energii i przesunięcie działalności na tory niskoemisyjnych źródeł.  

W zakresie tradycyjnych instalacji PV dużym wyzwaniem jest brak wystarczającej powierzchni, na czy wokół budynków. Często pojawia się również konieczność wzmocnienia nośności dachu, a ubezpieczyciele stawiają nowe wymagania czy zwiększają wysokość składek. Sama inwestycja we własne źródło odnawialne jest wyzwaniem finansowym i nie każda firma jest od razu gotowa na taki ruch.

Nasz model biznesowy oferuje nie tylko możliwość sfinansowania takiego projektu, ale dostarcza również zupełnie nowe rozwiązania, które pomagają ominąć te wszystkie przeszkody. Przykładem takiego produktu jest model zdalny PV w abonamencie.  

Zdalne instalacje PV a cele dyrektywy EPBD

W przeciwieństwie do tradycyjnych instalacji montowanych na dachu lub gruncie nieruchomości (tzw. on-site), farmy zdalne powstają w lokalizacjach zupełnie niezależnych od położenia danej fabryki czy biurowca, czyli podmiotu konsumującego energię. Dodatkowo klient nie musi być właścicielem gruntu, na którym planowana jest budowa farmy. Te tereny zazwyczaj są dzierżawione, a klient może wykorzystać swoje własne grunty na rozwój bieżącej działalności. Instalacje zdalne są planowane na terenach o optymalnych warunkach nasłonecznienia, co zwiększa ich produktywność. 

Zdalna instalacja fotowoltaiczna może także uzupełniać miks energetyczny w przypadku, gdy firma posiada już tradycyjną farmę PV lub inne źródło wytwórcze, ale jej zapotrzebowanie energetyczne jest większe, a nie ma możliwości budowy instalacji na swoim terenie.

Nasza usługa dekarbonizacji wspiera biznes przy kluczowych dyrektywach dotyczących zmian klimatycznych: CSRD, SFRD, CSDDD oraz w innych regulacjach odnoszących się do niskoemisyjności i zrównoważonego rozwoju.

Korzyści pod kątem redukcji śladu węglowego:

  • Podstawy dla redukcji emisji w zakresie pierwszym (Zakres 1)  

Zastąpienie tradycyjnych systemów oświetleniowych oprawami typu LED znacząco obniża zużycie energii elektrycznej, średnio aż o 70%, a tym samym bezpośrednio redukuje ilość emisji w Zakresie 1.

  • Redukcja emisji w zakresie drugim (Zakres 2)

Usługa dekarbonizacji zapewnia, że energia elektryczna, którą zużywa nasz klient, pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo, źródło staje się jego własnością po zakończeniu umowy abonamentowej. Redukuje to bezpośrednio poziom emisji gazów cieplarnianych związanych z konsumpcją energii elektrycznej i częściowo uniezależnia od skoków cen tradycyjnej energii.

  • Redukcja emisji w zakresie trzecim (Zakres 3) 

Impakt na cały łańcuch dostaw. Korzystanie z zielonej energii wymusza na dostawcach i partnerach działania, które również przyczynią się do zmniejszenia emisyjności całego łańcucha wartości.

Sprawdź naszą flagową realizację w modelu zdalnym dla firmy Ghelamco: https://dekarbonizacja.com.pl/

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Nie o takim wyniku marzyli kibice Wisły Puławy przeciwko GKS Jastrzębie. W starciu dwóch ekip walczących o utrzymanie w sobotę górą byli goście. Podopieczni trenera Macieja Tokarczyka przegrali aż 1:4 i znaleźli się w strefie spadkowej

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

To był najgorszy dzień na giełdzie od czasu pandemii. Indeks Dow Jones stracił w piątek ponad 2 tys. punktów, co w porównaniu z czwartkowymi spadkami oznacza, że nowojorska giełda straciła rekordowe 6,4 biliona dolarów w ciągu dwóch dni – donosi „Wall Street Journal”. To wynik zapowiedzianych przez Trumpa ceł oraz chińskiej zapowiedzi ceł odwetowych.

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych
WYSOKIE NAPIĘCIE

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych

Przerw w dostawie energii elektrycznej może być znacznie mniej, bo awarie będzie można przewidywać. Może być też bardziej ekologicznie i z myślą o środowisku – naukowcy Politechniki Lubelskiej tworzą Laboratorium Inteligentnych Systemów Diagnostycznych w Inżynierii Wysokonapięciowej – LabTech.

KMP Biała Podlaska

Było zgłoszenie o jednym, ale saperzy znaleźli jeszcze dwa

Granaty moździerzowe z czasów II wojny światowej znaleziono podczas prac ziemnych przy ul. Janowskiej w Białej Podlaskiej.

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Ten weekend z pewnością na długo zapamięta Dominik Kubera. Po bardzo dobrym występie w piątek w MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha „Domin” i Bartosz Zmarzlik zostali mistrzami Polski Par Klubowych

Śląsk i Motor na remis. Beniaminek z Lublina zdobył 40 punkt
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Śląsk i Motor na remis. Beniaminek z Lublina zdobył 40 punkt

Śląsk Wrocław nie poszedł za ciosem. Po domowej wygranej z Lechem Poznań ostatni zespół w tabeli PKO BP Ekstraklasy zremisował w meczu przyjaźni z Motorem 1:1. Gospodarze i tak mogą być zadowoleni, bo niewiele zabrakło, a w końcówce beniaminek z Lublina zgarnąłby pełną pulę.

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)
galeria

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)

Tydzień temu kibice obu drużyn mieli bardzo dużo powodów do radości. Motor Lublin u siebie pokonał Stal Mielec 4-1. A mecz Śląsk Wrocław - Lech Poznań zakończył się wynikiem 3-1.

Chatka Żaka w 1974 roku
WYWIAD

Gdyby nie Chatka Żaka, to nie byłoby w Lublinie kultury jaką znamy

Chatka Żaka ma 60 lat. O historii, teraźniejszości i przyszłości opowiada nam Izabela Pastuszko, dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

Śnieżna sobota (5 kwietnia) w Lublinie
galeria

Śnieg, przymrozki i oblodzenie w województwie lubelskim

Miało być załamanie pogody i jest. A Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, przymrozkami, opadami śniegu, oblodzeniem i gwałtownym wzrostem stanów wody.

Szalony Beret
foto
galeria

Szalony Beret

Największe muzyczne hity ostatnich lat, pulsujące światła i parkiet wypełniony miłośnikami muzyki oraz tańca – tak wyglądała ostatnia impreza w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niezapomnianej nocy, podczas której królowały największe hity muzyczne!

Moto Session 2025
galeria

Moto Session 2025: Drft i szybkie samochody w Lublinie

Są samochody drogie i luksusowe. Są pokazy motocyklowych akrobacji. Są goście specjalni. W Lublinie trwa Moto Session 2025.

Tainted Grail: The Fall of Avalon
film

Tainted Grail: The Fall of Avalon. Edycja kolekcjonerska za 219 dolarów (wideo)

Twórcy Tainted Grail: The Fall of Avalon przed premierą gry uruchomili kampanię dla edycji kolekcjonerskiej.

W Lublinie przed Lidlem na Al., Solidarności pikietowało kilka osób

Pikietują przed Lidlem. I zapowiadają bojkot

Dęblin, Puławy, Zamość i Lublin – sklepy Lidla w tych miastach naszego regionu znalazły się na liście miast, w których zaplanowano kolejną pikietę przeciw budowie centrum dystrybucyjnego sieci w miejscowości Gietrzwałd.

Motor zdobył w sobotę 40 punkt w tym sezonie

Remis w meczu przyjaźni. Śląsk Wrocław - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

Jak na mecz przyjaźni przystało, spotkanie Śląska Wrocław i Motoru Lublin zakończyło się polubownym wynikiem 1:1.

Świdniczanka przegrała w sobotę z KSZO

Świdniczanka gorsza od KSZO

Druga porażka z rzędu Świdniczanki. Tym razem drużyna trenera Łukasza Gieresza musiała uznać wyższość rywali z Ostrowca Świętokrzyskiego (0:2).

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium