Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

23 września 2024 r.
9:57

Dyrektywa EPBD w sprawie charakterystyki energetycznej budynków – jak usługa dekarbonizacji wspiera sektor budownictwa w realizacji celów klimatycznych

0 0 A A

12 marca 2024 r. Parlament Europejski przyjął dyrektywę EPBD, która ma na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków i minimalizację emisji CO2. Nowe przepisy zobowiązują sektor budownictwa do stosowania efektywnych rozwiązań energetycznych oraz odnawialnych źródeł energii. Wymogi obejmują zarówno nowe nieruchomości, jak i istniejące budynki, promując renowacje, instalacje fotowoltaiczne oraz systemy techniczne wspierające zrównoważoną mobilność. Jak usługa dekarbonizacji w modelu ESCO może pomóc w realizacji tych celów?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czym jest nowa dyrektywa EPBD i dlaczego ma kluczowe znaczenie dla sektora budownictwa?

12 marca 2024 r. parlament Europejski przyjął dyrektywę w sprawie minimalnych standardów charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), która obliguje branżę budowlaną do działań proklimatycznych. Ta regulacja standardów wprowadza szereg wymogów dotyczących efektywności energetycznej oraz wykorzystania źródeł odnawialnych w nowych budynkach, jak i tych istniejących. Dyrektywa EPBD stanowi kontynuację wcześniejszych przepisów dotyczących efektywności energetycznej budynków, wprowadzanych stopniowo od 2002 r. na poziomie unijnym oraz krajowym. Celem tych regulacji jest przede wszystkim ograniczenie zużycia energii i promowanie wydajności energetycznej w sektorze nieruchomości wśród państwa członkowskich.

Efektywność energetyczna budynków w nowej odsłonie

Paliwa kopalne powoli odchodzą do lamusa, wypierane przez bezemisyjne źródła odnawialne (OZE), jak również rozwiązania z zakresu poprawy efektywności energetycznej budynków. Co konkretnie nowa dyrektywa ustanawia?   

  • Ustalenie minimalnych norm charakterystyki energetycznej budynków
  • Poprawa charakterystyki energetycznej budynków przy ważniejszej renowacji
  • Ustanowienie krajowego planu renowacji budynków oraz trajektorii progresywnej renowacji dla zasobów budynków mieszkalnych.
  • Zapewnienie wykorzystania energii słonecznej (fotowoltaika) w nowobudowanych budynkach
  • Wprowadzenie systemu paszportów renowacji
  • Wymagania wobec systemów technicznych budynków, infrastruktura na potrzeby zrównoważonej mobilności
  • Zachęty finansowe i bariery rynkowe
  • Utworzenie punktów kompleksowej obsługi do spraw charakterystyki energetycznej budynków
  • Świadectwa charakterystyki energetycznej z prezentacją danych w postaci klas charakterystyki energetycznej.
  • Regularne przeglądy systemów technicznych w budynkach

Jak widać, dyrektywa budynkowa wprowadza wymogi dotyczące ich projektowania, budowy oraz eksploatacji, promując rozwiązania, które służą wysokiej charakterystyce energetycznej w całym cyklu życia budynku. Od 2030 r. wszystkie nowe nieruchomości powinny być zeroemisyjne, a od 2050 r. ma to dotyczyć wszystkich budynków w UE. Wymiana kotłów węglowych, instalacja fotowoltaiki, pompy ciepła czy modernizacja ogrzewania to tylko niektóre z działań, które można podjąć, by przyczynić się do wysokiej charakterystyki energetycznej.

Wyzwania związane z przyjętą dyrektywą EPBD

Usługa dekarbonizacji, którą oferujemy przedsiębiorcom w ESCOlight jest ściśle powiązana z celami tej dyrektywy. Przesłanie jest jasne, chodzi o efektywne wykorzystanie energii i przesunięcie działalności na tory niskoemisyjnych źródeł.  

W zakresie tradycyjnych instalacji PV dużym wyzwaniem jest brak wystarczającej powierzchni, na czy wokół budynków. Często pojawia się również konieczność wzmocnienia nośności dachu, a ubezpieczyciele stawiają nowe wymagania czy zwiększają wysokość składek. Sama inwestycja we własne źródło odnawialne jest wyzwaniem finansowym i nie każda firma jest od razu gotowa na taki ruch.

Nasz model biznesowy oferuje nie tylko możliwość sfinansowania takiego projektu, ale dostarcza również zupełnie nowe rozwiązania, które pomagają ominąć te wszystkie przeszkody. Przykładem takiego produktu jest model zdalny PV w abonamencie.  

Zdalne instalacje PV a cele dyrektywy EPBD

W przeciwieństwie do tradycyjnych instalacji montowanych na dachu lub gruncie nieruchomości (tzw. on-site), farmy zdalne powstają w lokalizacjach zupełnie niezależnych od położenia danej fabryki czy biurowca, czyli podmiotu konsumującego energię. Dodatkowo klient nie musi być właścicielem gruntu, na którym planowana jest budowa farmy. Te tereny zazwyczaj są dzierżawione, a klient może wykorzystać swoje własne grunty na rozwój bieżącej działalności. Instalacje zdalne są planowane na terenach o optymalnych warunkach nasłonecznienia, co zwiększa ich produktywność. 

Zdalna instalacja fotowoltaiczna może także uzupełniać miks energetyczny w przypadku, gdy firma posiada już tradycyjną farmę PV lub inne źródło wytwórcze, ale jej zapotrzebowanie energetyczne jest większe, a nie ma możliwości budowy instalacji na swoim terenie.

Nasza usługa dekarbonizacji wspiera biznes przy kluczowych dyrektywach dotyczących zmian klimatycznych: CSRD, SFRD, CSDDD oraz w innych regulacjach odnoszących się do niskoemisyjności i zrównoważonego rozwoju.

Korzyści pod kątem redukcji śladu węglowego:

  • Podstawy dla redukcji emisji w zakresie pierwszym (Zakres 1)  

Zastąpienie tradycyjnych systemów oświetleniowych oprawami typu LED znacząco obniża zużycie energii elektrycznej, średnio aż o 70%, a tym samym bezpośrednio redukuje ilość emisji w Zakresie 1.

  • Redukcja emisji w zakresie drugim (Zakres 2)

Usługa dekarbonizacji zapewnia, że energia elektryczna, którą zużywa nasz klient, pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo, źródło staje się jego własnością po zakończeniu umowy abonamentowej. Redukuje to bezpośrednio poziom emisji gazów cieplarnianych związanych z konsumpcją energii elektrycznej i częściowo uniezależnia od skoków cen tradycyjnej energii.

  • Redukcja emisji w zakresie trzecim (Zakres 3) 

Impakt na cały łańcuch dostaw. Korzystanie z zielonej energii wymusza na dostawcach i partnerach działania, które również przyczynią się do zmniejszenia emisyjności całego łańcucha wartości.

Sprawdź naszą flagową realizację w modelu zdalnym dla firmy Ghelamco: https://dekarbonizacja.com.pl/

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowocześnie i przyjaźnie. Lubelski szpital wyróżniony
ZDROWIE

Nowocześnie i przyjaźnie. Lubelski szpital wyróżniony

Certyfikat „Szpital Przyjazny Dziecku” otrzymał Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie. Placówka propaguje karmienie piersią oraz szkoli personel w skutecznym wspieraniu ciężarnych.

Adam Bartoś
DO USŁYSZENIA
7 grudnia 2024, 19:00

Lublin Blues Session: dwa koncerty jednego dnia

15. edycja Lublin Blues Session to dwa koncerty. Jeden promujący album Gitara marzeń, a drugi: W kraju poetów. Kiedy? Już na początku grudnia.

Świętowali i strzelali. Zawody strzeleckie „O Puchar Niepodległości”
DO CELU
galeria

Świętowali i strzelali. Zawody strzeleckie „O Puchar Niepodległości”

Na strzelnicy lubelskiego Klubu Strzeleckiego „Snajper” zawodnicy rywalizowali o Puchar Niepodległości. Do tarczy mierzyło się 150 zawodników.

Krakowskie brzmienie - Kraków Street Band w Teatrze Starym
koncert
22 listopada 2024, 19:00

Krakowskie brzmienie - Kraków Street Band w Teatrze Starym

Kraków Street Band powraca do Lublina! Po doskonale przyjętej płycie “Czekanie” i hucznie obchodzonym 10-leciu, muzycy biorą na warsztat nowe piosenki i między innymi ten materiał będzie można usłyszeć na koncercie 22 listopada (piątek) w lubelskim Teatrze Starym.

Świdnik Jazz Festival
MUZYKA

Świdnik Jazz Festival: kto wystąpi w tym roku?

Ostatni weekend listopada zapowiada się wyjątkowo jazzowo. Przed nami już XIX edycja Świdnik Jazz Festival.

ChKS Chełm pokonał Mickiewicza Kluczbork 3:0

Nie ma mocnych na ChKS Chełm, PZL Leonardo Avia zawiodła kibiców

ChKS Chełm pokonał Mickiewicza Kluczbork 3:0. To ósma wygrana drużyny Krzysztofa Andrzejewskiego.

Maurycy Zamoyski
Historia

To jeden z ojców naszej niepodległości

Nie piastował ważnych stanowisk, choć dla zwolenników monarchii mógł być nawet kandydatem na króla. Wystartował za to w wyborach prezydenckich i przegrał w starciu z Gabrielem Narutowiczem. Poznajmy historię hrabiego Maurycego Zamoyskiego, jednej z najbogatszych osób w tej części Europy.

Pogrom w Gdyni. Osłabieni Edach Budowlani bez szans w meczu z Arką

Pogrom w Gdyni. Osłabieni Edach Budowlani bez szans w meczu z Arką

W ostatniej kolejce w tym roku Edach Budowlani przegrali na wyjeździe z Life Style Catering Arką Gdynia 5:82. Była to piąta z rzędu porażka ekipy trenera Andrzeja Kozaka.

Gęś na talerzu: pięć przepisów na św. Marcina
W KUCHNI

Gęś na talerzu: pięć przepisów na św. Marcina

Lepiej raz do roku niż wcale. W dzień św. Marcina podaje się gęś, polaną aromatycznym sosem. W Polsce trwa akcja „Gęsina na św. Marcina”, a my mamy dla was sprawdzone przepisy na pyszne dania.

Węglin Południowy bez ciepłej wody i ogrzewania. Jak długo?
Przyda się sweter

Węglin Południowy bez ciepłej wody i ogrzewania. Jak długo?

4 ulice, 29 budynków i cały dzień bez wody. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwę w dostawie ciepła. Mieszkańcy Węglina przez cały dzień nie będą mieli ciepłej wody i ogrzewania.

LZS Sielczyk pokonał Sokoła Adamów 4:0

LZS Sielczyk rozbił Sokoła, 57-letni trener na boisku i 51 bramek w ostatniej kolejce bialskiej okręgówki

LZS Sielczyk pokonał Sokoła Adamów 4:0. Co ciekawe, na boisku musiał się pojawić nawet... 57 letni trener gości Andrzej Zarzycki.

Lutnia Piszczac pokonała na wyjeździe Orła Czemierniki

Lutnia Piszczac utrzymała drugie miejsce po wygranej z Orłem Czemierniki

W ostatniej kolejce Orzeł Czemierniki przegrał z Lutnią Piszczac 2:4, chociaż gospodarze po 33 minutach mieli w zapasie dwie bramki.

Święto Niepodległości w Lublinie. Pamięć, tradycja i patriotyzm
11 LISTOPADA
galeria

Święto Niepodległości w Lublinie. Pamięć, tradycja i patriotyzm

Jesteśmy tu po to, by oddać hołd naszym bohaterom, którzy walczyli o naszą wolności i niepodległość Rzeczpospolitej. Jesteśmy tu również po to, aby podziękować ojcom niepodległości – mówił wojewoda lubelski, Krzysztof Komorski.

Na scenie: Podwójne życie Weroniki. Dwa razy
TEATR ANDERSENA
16 listopada 2024, 17:00
film

Na scenie: Podwójne życie Weroniki. Dwa razy

Spektakl oparty na motywach scenariusza „Chórzystka” Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza oraz filmu „Podwójne życie Weroniki” z muzyką Zbigniewa Preisnera. Do zobacvzenia w sobotę i w niedzielę w Teatrze Andersena.

Budzimy Lublin na Niepodległość. Pobiegli i upamiętnili
Święto Niepodległości
galeria

Budzimy Lublin na Niepodległość. Pobiegli i upamiętnili

To hasło 9. już edycji Lubelskiego Biegu Niepodległości. Wydarzenie do Ogrodu Saskiego przyciągnęło w poniedziałkowy poranek setki uczestników.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium