Zasilanie awaryjne to doskonałe rozwiązanie, które może uchronić nas przed skutkami nagłego wyłączenia prądu na sieci bądź przepięć spowodowanych przez uderzenia piorunów. Inwestycja w UPS może okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli pracujemy przy komputerze i zależy nam na tym, by nasze dane były właściwie zabezpieczone w każdych okolicznościach. W poniższym artykule przedstawiamy pakiet informacji na temat zasilania awaryjnego. Zapraszamy do lektury.
Zasilanie awaryjne - dlaczego warto w nie zainwestować?
Zaniki bądź wahania napięcia elektrycznego to przypadłość zarówno domowych jak i biurowych sieci elektrycznych. Najczęściej są one spowodowane chociażby zbyt mocnym obciążeniem elektrycznej instalacji. W niektórych przypadkach nawet uruchomienie suszarki do włosów bądź mikrofalówki skutkuje tym, iż komputery bądź inne urządzenia, które nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń, nagle się restartują, co powoduje na przykład utratę niezapisanych w komputerze danych. Warto też mieć na uwadze fakt, że podzespoły komputera są mocno wrażliwe na wahania napięcia, ponieważ mogą one skutkować nawet uszkodzeniem sprzętu.
Rozwiązaniem na tego typu problemy jest zasilacz awaryjny UPS (z angielskiego Uninterruptible Power Supply). Jest to określenie dla specjalnego awaryjnego zasilacza, który swoim wyglądem przypomina skrzynkę. Posiada on specjalny akumulator, zaś jego zadanie to zapewnienie nieprzerwanego zasilania do urządzeń elektrycznych, które są do niego podłączone. Osoby, które inwestują w tak sprzęt, mają pewność, że ich komputery stacjonarne będą zabezpieczone na sytuacje takie jak:
- przepięcia wywołane przez uderzenia piorunów w niedalekiej odległości od miejsca zamieszkania,
- krótkotrwałe zaniki napięcia wynikające z obciążenia instalacji elektrycznej, które niejednokrotnie prowadzą do restartu komputera,
- zniekształcenia napięcia,
- przerwy w dostawie energii elektrycznej.
Jakie zasilanie awaryjne o dużej mocy wybrać? Ranking
Zasilanie awaryjne o dużej mocy jest niezbędne w odniesieniu do serwerowni lub szpitali. Zagwarantowanie ciągłej pracy serwerów czy urządzeń medycznych jest absolutnie niezbędne, a żeby było to możliwe, trzeba zawczasu zaopatrzyć się w zasilanie awaryjne. Awaryjne zasilacze wyróżniają się przede wszystkim tym, iż są one znacznie wyższej jakości a także mają znacznie wyższą moc. Z myślą o osobach szukających dobrego zasilania awaryjnego, przygotowaliśmy niniejsze zestawienie.
Jednym z UPS-ów godnych polecenia jest UPS APC Smart-UPS 2200 (SRT2200RMXLI). Jego najważniejsze cechy to: czas podtrzymania dla obciążenia 100% - 3.9 minuty, moc pozorna - 2200 VA, moc skuteczna 1980 W. Inny popularny UPS do zadań specjalnych to UPS APC Smart-UPS 3000 (SMX3000HVNC). Wypada on nieco lepiej, gdyż czas podtrzymania dla obciążenia 100% wynosi aż 6,3 minuty, czas podtrzymania dla obciążenia 50% to 18 minut, moc pozorna 3000VA, moc skuteczna - 2700 W. Warto też postawić na zakup UPS Vertiv GXT5 3000 (GXT5-3000IRT2UXLE) - posiada on czas podtrzymania dla obciążenia 100% wynoszący 3 minuty, czas podtrzymania dla obciążenia 50% to 9 minut, moc pozorna 3000 VA, moc skuteczna 3000 W.