Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

28 kwietnia 2023 r.
15:17

Kiedy warto zdecydować się na garaż blaszany?

Garaże blaszane są popularnymi rozwiązaniami, na które bardzo często decydują się posiadacze samochodów, czy osoby, które potrzebują pomieszczenia gospodarczego. Zauważyć można, że często podczas budowy domu, stawia się garaże blaszane, które wpierw służą robotnikom jako pomieszczenia socjalne, a następnie wykorzystuje się je do wyżej opisanych celów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czy jednak garaże blaszane to dobre i sprawdzone rozwiązania? Kiedy warto się na nie decydować i na co zwrócić uwagę? 

Podstawowe informacje na temat garażu blaszanego

Garaże blaszane są z nami już dobrych kilkadziesiąt lat. Na początku, wybierać można było spośród mało estetycznych konstrukcji, które niczym się nie wyróżniały. Takie rozwiązania przetrwały do dziś, lecz z biegiem czasu garaże blaszane zaczęto produkować o różnych bryłach, np. z dwuspadowym dachem, czy dodatkową mniejszą powierzchnią obok, w wielu rodzajach wykończenia, a nawet kolorów, czy z uwzględnieniem praktycznych dodatków, jak np. uchylna brama. Wszystko to składa się na fakt, że aktualnie garaż blaszany może wyglądać naprawdę estetycznie i idealnie pasować nawet do najnowocześniejszych budynków.

Oto podstawowe kwestie dotyczące konfiguracji garaży blaszanych, które warto znać:

    • rozmiar (najpopularniejszym jest 3 × 5, aczkolwiek wybrać można zupełnie dowolny rozmiar),
    • typ konstrukcji (więcej na ten temat znajdziesz w dalszej części tekstu),
    • bramy garażowe (ilość, rodzaj)
  • dodatki

i inne.

Garaże blaszane i ich rodzaje

Aktualnie wybierać można spośród przynajmniej kilku różnych konstrukcji omawianych garaży. Do najpopularniejszych i chętnie wybieranych zalicza się garaż z blachy ocynkowanej trapezowej. Jest to jedna z tańszych propozycji, którą można skonfigurować wedle własnych potrzeb. Takie garaże mogą mieć jedno bądź dwuspadowy dach, mogą być jedno lub dwustanowiskowe, posiadać klasyczną bramę dwuskrzydłową, czy uchylną, a nawet wyposażyć je można w praktyczne dodatki jak dodatkowe wzmocnienia, okno, osobne drzwi i wiele innych. Należy wiedzieć, że garaże wykonane z blachy ocynkowanej będą nieco gorsze pod względem estetycznym, jak te wymienione poniżej, lecz też o wiele tańsze. 

Dla osób, którym zależy nie tylko na praktyczności i niskiej cenie, ale też na estetyce, zaproponować można garaż blaszany tynkowany. Kształt, wielkość i inne dodatki można konfigurować tak samo, jak w przypadku klasycznego garażu z ocynku. Różnicą jest to, że garaż tynkowany sprawia wrażenie murowanego budynku, a dodatkowa warstwa wierzchnia może przełożyć się też na lepszą wytrzymałość konstrukcji.

Jeszcze inną konstrukcją, którą bardzo chętnie wybiera wiele osób, jest garaż blaszany drewnopodobny. Taka konstrukcja charakteryzuje się tym, że materiał obiektu powlekany jest powierzchnią, która imituje drewno. Taki garaż na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od odpowiednika wykonanego z surowca naturalnego. Kwestie konfiguracji są takie same, jak w przypadku powyższych propozycji.

Należy wiedzieć, że postawić można też na garaż blaszany ocieplany. Takie rozwiązanie oczywiście nie jest konieczne, lecz możliwe do wykonania. Głównie przydaje się wtedy, gdy konstrukcja ma być używana nie tylko jako miejsce na samochód, ale też warsztat, czy składzik itp. Ocieplenie można zamówić na etapie produkcji, jak też wykonać je samemu. W sieci znaleźć można kilka praktycznych poradników na temat wykonywania ocieplenia dla klasycznego blaszaka, np. za pomocą styropianu.

 

Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę garażu blaszanego, a może wystarczy zgłoszenie — prawo budowlane

Okazuje się, że kwestia pozwolenia na budowę związana jest z rozmiarem. Jak wiadomo, aby móc wybudować dodatkowy budynek na swojej działce, zazwyczaj wymagane jest pozwolenie na budowę. W przypadku blaszaków właśnie rozmiar konstrukcji jest najbardziej istotny. Prawo budowlane definiuje, że budynek, którego rozmiar nie przekracza 35 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę. Tak więc w praktyce oznacza to, że wszystkie garaże blaszane, których powierzchnia jest mniejsza od 35 m2, mogą zostać postawione na posesji bez pozwolenia.

Nieco inaczej jest w przypadku zgłoszenia budowy. Zgłoszeń zazwyczaj dokonuje się u wójta, starosty, czy prezydenta miasta. Otóż niekiedy proces ten jest konieczny, więc warto dopytać o te kwestie w odpowiednim urzędzie. Niedopilnowanie obowiązku grozić może posądzeniem o samowolę działań budowlanych. Statystyczny czas na dokonanie zgłoszenia do odpowiedniego organu to około 30 dni przed planowanym postawieniem obiektu na posesji (do wniosku m.in. wymagane jest zaświadczenie na temat dysponowania działką itp.) Kiedy po złożeniu wniosku odpowiedni organ nie wniesie sprzeciwu, można przystąpić do budowy konstrukcji.

Nowoczesny garaż blaszany — umiejscowienie na działce oraz podatki

Pomimo że kwestie prawne mamy za sobą, warto dodać kilka słów na temat postawienia garażu w odpowiedniej odległości od granicy działki. Otóż okazuje się, że pomimo iż na budowę nie trzeba pozwolenia, to nie można wybudować konstrukcji w dowolnym miejscu. Najczęściej musi zostać zachowana odpowiednia odległość od granicy działki.

Przykładowo, jeżeli garaż blaszany będzie skierowany wiatą w stronę granicy działki, musi zostać zachowana odległość 4 metrów od tejże granicy. Jeżeli w danej ścianie obiektu nie będzie żadnych otworów, jak wiata, drzwi, okna, garaż można postawić 3 metry od granicy działki. Warto udać się np. do urzędu miasta i dokładnie dopytać o tę kwestię.

Kwestia podatków jest o tyle ciekawa, że popularny blaszak w świetle prawa nie jest definiowany jako obiekt budowlany, gdyż nie jest na stałe związany z gruntem. Nie obejmują go zatem kwestie dotyczące opodatkowania, więc nie trzeba płacić podatków jak za nieruchomość.

Garaż blaszak — jak przygotować się pod budowę

Decydując się na budowę garażu, warto wiedzieć, że do kwestii tej należy się odpowiednio przygotować. Głównie chodzi o samo podłoże, gdzie będzie odbywać się budowa garażu. To najczęściej przyjmuje postać wylewki betonowej. Wiele osób decyduje się właśnie na takie podłoże.

Jeżeli ktoś się pominie ten krok, może postawić popularny blaszak np. na bloczkach betonowych, czy jakiejkolwiek innej powierzchni. Najważniejsze, aby był zachowany poziom, gdyż w innym przypadku blaszany garaż po zmontowaniu zwyczajnie będzie krzywy i może ulec uszkodzeniu.

Kiedy blaszany garaż stanie w określonym miejscu, należy przejść do jego przymocowania. Pomimo solidności są to lekkie konstrukcje, które jeżeli nie będą odpowiednio przymocowane do podłoża, mogą być nie stabilne, np. podczas mocnego wiatru. Bardzo często ekipa montażowa może przeprowadzić mocowanie garażu, jeśli jednak zdecydujemy się na ten krok sami, zaopatrzyć trzeba się w specjalne kotwy mocujące, wiertarkę, wiertło do betonu i stali, jak i duży młotek.

Jakie są zalety i wady blaszanych garaży

Omawiane konstrukcje posiadają bardzo wiele zalet, jednak znajdzie się też kilka wad. Poniżej przedstawiamy przykładowe.

Zalety

  • Niższa cena względem klasycznego garażu murowanego.
  • Dowolny wybór rozmiarów, rodzajów blachy i wielu innych kwestii.
  • Pozwolenie na budowę nie jest potrzebne jeżeli garaż nie będzie większy niż 35 m2.
  • Nie jest wymagany plan budynku, jak w przypadku murowanego odpowiednika.
  • Stosunkowo wysoka trwałość konstrukcji.
  • Możliwość demontażu, bądź przemieszczenia garażu.
  • Szybkość i łatwość montażu.
  • Brak potrzeby wybijania fundamentów.

Są to tylko niektóre zalety garaży blaszanych!

Wady

  • Nagrzewanie się wnętrza podczas upałów.
  • Niska izolacja akustyczna.
  • Lekkość konstrukcji, która jeżeli nie zostanie zabezpieczona, może się przemieszczać podczas silnego wiatru.
  • Słabsze zabezpieczenie względem garaży murowanych.

Kiedy zdecydować się na garaż blaszany

Na garaż blaszany, warto decydować się w przypadku chęci pozyskania ekonomicznym kosztem pomieszczenia  gospodarczego, lub na samochód. Jest to bardzo ciekawy odpowiednik murowanego bądź drewnianego budynku podobnego typu. Aktualnie garaże blaszane występują w wielu odsłonach zatem każdy znajdzie coś dla siebie! Natomiast osoby, którym blaszak pozostanie po budowie domu, są prawdziwymi szczęściarzami i mogą zagospodarować go w przydatny sposób! Garaż blaszany to świetnie rozwiązanie!

Gdzie szukać popularnego blaszaka — producent garaży blaszanych

Jeżeli jesteśmy zdecydowani na zakup, najlepiej sprawdzić oferty producentów. Ci, często oferują garaże blaszane, które dostosować można do indywidualnych potrzeb. Na stronach producentów spotkać można specjalne konfiguratory, gdzie sami wybieramy wszelkie kwestie związane z garażem, a kolejno wyświetla się cena za daną konstrukcję.

Warto wiedzieć, że często zamówienie wiązać się może nawet z kilkunastodniowym oczekiwaniem, z uwagi na produkcję garażu. Ogromną zaletą jest to, że w cenie zakupu zawarty jest montaż jak i przywóz konstrukcji.

Podsumowanie

Blaszane garaże to popularne i praktyczne rozwiązania dla wielu osób potrzebujących pomieszczenia na samochód i nie tylko. Wybierać można spośród bardzo wielu rodzajów konstrukcji, które bez trudu dopasujemy, chociażby do ogólnej estetyki obejścia!

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem
film

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem

Choroba Alzheimera to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Choć każdego dnia na świecie tysiące osób zmaga się z jej skutkami, wiedza na ten temat wciąż bywa niewystarczająca, a wokół choroby narosło wiele mitów. Ten problem dostrzegły uczennice III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, które w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizują projekt „Active Brain”.

Bogdanka LUK Lublin i JSW Jastrzębski Węgiel spotkają się po raz trzeci w sobotę

Bogdanka LUK Lublin kontra JSW Jastrzębie po raz trzeci, czyli decydujące starcie o finał

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. O tym, kto zagra w finale zadecyduje sobotni, trzeci mecz w Jastrzębiu (godz. 14.45). Transmisja na Polsacie Sport 1.

Uroczyste otwarcie Jednostki Terenowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego w PANS w Chełmie

Chełm podąża ku przestworzom – nowa Jednostka Terenowa ULC już działa

Chełm oficjalnie dołączył do grona miast wspierających rozwój lotnictwa cywilnego w Polsce. 23 kwietnia 2025 roku w siedzibie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych uroczyście otwarto Jednostkę Terenową Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). To efekt decyzji Prezesa Rady Ministrów z 26 listopada 2024 roku.

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury
7 czerwca 2025, 19:00

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury

Już 7 i 8 czerwca Lublin przeżyje magiczną noc pełną światła, muzyki i performensów. 19. edycja Nocy Kultury przyciągnie tysiące uczestników, którzy będą mogli odkrywać miasto na nowo dzięki setkom artystycznych wydarzeń. W tym roku motywem przewodnim są „MiastoRelacje” – czyli złożone więzi między ludźmi a przestrzenią miejską.

Piotr Ceglarz zapewnił ostatnio Motorowi zwycięstwo w Łodzi

Motor Lublin w sobotę zagra u siebie z Cracovią. Rywal, który jest w dołku

Motor Lublin w sezonie 24/25 jeszcze tylko trzy razy zagra przed własną publicznością. W sobotę o godz. 17.30 zmierzy się z Cracovią. Gospodarze znowu będą chcieli odpłacić rywalom za bolesną porażkę z jesieni. Transmisja tradycyjnie na Canal+Sport 3, a na naszym portalu relacja na żywo.

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

Mapa ostrzeżeń przed intensywnymi opadami deszczu, możliwym gradem i silnym wiatrem

Burzowo na południu województwa. IMGW wydał ostrzeżenia

Dzisiaj wieczorem i w nocy, zwłaszcza na południu województwa lubelskiego możliwe są burze oraz opady deszczu. Ostrzega przed nimi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W meczu drugiej kolejki grupy spadkowej Azoty Puławy uległy Zagłębiu Lubin dopiero po serii rzutów karnych

Azoty Puławy gorsze od Zagłębia Lubin dopiero po rzutach karnych

W spotkaniu drugiej kolejki w grupie spadkowej Azoty Puławy przegrały z Zagłębiem Lubin dopiero po serii rzutów karnych 1:3. W regulaminowym czasie był remis 43:43.

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji
ZDJĘCIA
galeria

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim oficjalnie zainaugurowano XV edycję akcji charytatywnej „Twój Dar Serca dla Hospicjum”, której celem jest wsparcie podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Aleksandra Stanacev (z piłką) opuszcza Lublin

Cztery zawodniczki zagraniczne opuszczają Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Piąte miejsce zajęte przez Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sezonie 2024/2025 spowodowało w lubelskim klubie falę zmian. Wiadomo, że za ich przeprowadzanie nadal będzie odpowiedzialny Karol Kowalewski, który przejął drużynę kilka miesięcy temu zastępując Krzysztofa Szewczyka.

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Cztery centra dla osób niepełnosprawnych, nowe świetlice, wsparcie systemu adopcyjnego i pieczy zastępczej - na zadania w ramach polityki społecznej w województwie lubelskim marszałek przekazał dzisiaj 37 mln zł, a wartość umów sięgnęła 44 milionów.

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

To była kwestia czasu. Mężczyzna, który w ostatni piątek, 18 kwietnia, jadąc elektryczną hulajnogą, potrącił 13-latk - jest już w rękach policji. Grozi mu więzienie.

Ogród miałby powstać w Parku Zdrojowym. Warunkiem jest zgoda konserwatora zabytków
ekologia

Nestlé chce zbudować w Nałęczowie "ogród deszczowy"

Producent popularnej wody mineralnej "Nałęczowionka" - firma Nestlé Waters, we współpracy z fundacją Hydroni, rozpoczął przygotowania do budowy miejskiego ogrodu deszczowego. Ta nowa atrakcja turystyczna może powstać w nałęczowskim Parku Zdrojowym.

Siatka nowych połączeń kolejowych PKP Intercity w kierunku Niemiec - planowany start grudzień 2025.
kolej

Z Chełma na zachód. Będzie nowe połączenie - bezpośrednio do Berlina

Chełm przestaje być kolejowym zaściankiem. Od grudnia pojedziemy stąd prosto do Berlina – bez przesiadek. To nie żart, to nowa rzeczywistość, którą na początku kwietnia ogłosili PKP Intercity i Ministerstwo Infrastruktury.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium