Garaże blaszane są popularnymi rozwiązaniami, na które bardzo często decydują się posiadacze samochodów, czy osoby, które potrzebują pomieszczenia gospodarczego. Zauważyć można, że często podczas budowy domu, stawia się garaże blaszane, które wpierw służą robotnikom jako pomieszczenia socjalne, a następnie wykorzystuje się je do wyżej opisanych celów.
Czy jednak garaże blaszane to dobre i sprawdzone rozwiązania? Kiedy warto się na nie decydować i na co zwrócić uwagę?
Podstawowe informacje na temat garażu blaszanego
Garaże blaszane są z nami już dobrych kilkadziesiąt lat. Na początku, wybierać można było spośród mało estetycznych konstrukcji, które niczym się nie wyróżniały. Takie rozwiązania przetrwały do dziś, lecz z biegiem czasu garaże blaszane zaczęto produkować o różnych bryłach, np. z dwuspadowym dachem, czy dodatkową mniejszą powierzchnią obok, w wielu rodzajach wykończenia, a nawet kolorów, czy z uwzględnieniem praktycznych dodatków, jak np. uchylna brama. Wszystko to składa się na fakt, że aktualnie garaż blaszany może wyglądać naprawdę estetycznie i idealnie pasować nawet do najnowocześniejszych budynków.
Oto podstawowe kwestie dotyczące konfiguracji garaży blaszanych, które warto znać:
- rozmiar (najpopularniejszym jest 3 × 5, aczkolwiek wybrać można zupełnie dowolny rozmiar),
- typ konstrukcji (więcej na ten temat znajdziesz w dalszej części tekstu),
- bramy garażowe (ilość, rodzaj)
- dodatki
i inne.
Garaże blaszane i ich rodzaje
Aktualnie wybierać można spośród przynajmniej kilku różnych konstrukcji omawianych garaży. Do najpopularniejszych i chętnie wybieranych zalicza się garaż z blachy ocynkowanej trapezowej. Jest to jedna z tańszych propozycji, którą można skonfigurować wedle własnych potrzeb. Takie garaże mogą mieć jedno bądź dwuspadowy dach, mogą być jedno lub dwustanowiskowe, posiadać klasyczną bramę dwuskrzydłową, czy uchylną, a nawet wyposażyć je można w praktyczne dodatki jak dodatkowe wzmocnienia, okno, osobne drzwi i wiele innych. Należy wiedzieć, że garaże wykonane z blachy ocynkowanej będą nieco gorsze pod względem estetycznym, jak te wymienione poniżej, lecz też o wiele tańsze.
Dla osób, którym zależy nie tylko na praktyczności i niskiej cenie, ale też na estetyce, zaproponować można garaż blaszany tynkowany. Kształt, wielkość i inne dodatki można konfigurować tak samo, jak w przypadku klasycznego garażu z ocynku. Różnicą jest to, że garaż tynkowany sprawia wrażenie murowanego budynku, a dodatkowa warstwa wierzchnia może przełożyć się też na lepszą wytrzymałość konstrukcji.
Jeszcze inną konstrukcją, którą bardzo chętnie wybiera wiele osób, jest garaż blaszany drewnopodobny. Taka konstrukcja charakteryzuje się tym, że materiał obiektu powlekany jest powierzchnią, która imituje drewno. Taki garaż na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od odpowiednika wykonanego z surowca naturalnego. Kwestie konfiguracji są takie same, jak w przypadku powyższych propozycji.
Należy wiedzieć, że postawić można też na garaż blaszany ocieplany. Takie rozwiązanie oczywiście nie jest konieczne, lecz możliwe do wykonania. Głównie przydaje się wtedy, gdy konstrukcja ma być używana nie tylko jako miejsce na samochód, ale też warsztat, czy składzik itp. Ocieplenie można zamówić na etapie produkcji, jak też wykonać je samemu. W sieci znaleźć można kilka praktycznych poradników na temat wykonywania ocieplenia dla klasycznego blaszaka, np. za pomocą styropianu.
Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę garażu blaszanego, a może wystarczy zgłoszenie — prawo budowlane
Okazuje się, że kwestia pozwolenia na budowę związana jest z rozmiarem. Jak wiadomo, aby móc wybudować dodatkowy budynek na swojej działce, zazwyczaj wymagane jest pozwolenie na budowę. W przypadku blaszaków właśnie rozmiar konstrukcji jest najbardziej istotny. Prawo budowlane definiuje, że budynek, którego rozmiar nie przekracza 35 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę. Tak więc w praktyce oznacza to, że wszystkie garaże blaszane, których powierzchnia jest mniejsza od 35 m2, mogą zostać postawione na posesji bez pozwolenia.
Nieco inaczej jest w przypadku zgłoszenia budowy. Zgłoszeń zazwyczaj dokonuje się u wójta, starosty, czy prezydenta miasta. Otóż niekiedy proces ten jest konieczny, więc warto dopytać o te kwestie w odpowiednim urzędzie. Niedopilnowanie obowiązku grozić może posądzeniem o samowolę działań budowlanych. Statystyczny czas na dokonanie zgłoszenia do odpowiedniego organu to około 30 dni przed planowanym postawieniem obiektu na posesji (do wniosku m.in. wymagane jest zaświadczenie na temat dysponowania działką itp.) Kiedy po złożeniu wniosku odpowiedni organ nie wniesie sprzeciwu, można przystąpić do budowy konstrukcji.
Nowoczesny garaż blaszany — umiejscowienie na działce oraz podatki
Pomimo że kwestie prawne mamy za sobą, warto dodać kilka słów na temat postawienia garażu w odpowiedniej odległości od granicy działki. Otóż okazuje się, że pomimo iż na budowę nie trzeba pozwolenia, to nie można wybudować konstrukcji w dowolnym miejscu. Najczęściej musi zostać zachowana odpowiednia odległość od granicy działki.
Przykładowo, jeżeli garaż blaszany będzie skierowany wiatą w stronę granicy działki, musi zostać zachowana odległość 4 metrów od tejże granicy. Jeżeli w danej ścianie obiektu nie będzie żadnych otworów, jak wiata, drzwi, okna, garaż można postawić 3 metry od granicy działki. Warto udać się np. do urzędu miasta i dokładnie dopytać o tę kwestię.
Kwestia podatków jest o tyle ciekawa, że popularny blaszak w świetle prawa nie jest definiowany jako obiekt budowlany, gdyż nie jest na stałe związany z gruntem. Nie obejmują go zatem kwestie dotyczące opodatkowania, więc nie trzeba płacić podatków jak za nieruchomość.
Garaż blaszak — jak przygotować się pod budowę
Decydując się na budowę garażu, warto wiedzieć, że do kwestii tej należy się odpowiednio przygotować. Głównie chodzi o samo podłoże, gdzie będzie odbywać się budowa garażu. To najczęściej przyjmuje postać wylewki betonowej. Wiele osób decyduje się właśnie na takie podłoże.
Jeżeli ktoś się pominie ten krok, może postawić popularny blaszak np. na bloczkach betonowych, czy jakiejkolwiek innej powierzchni. Najważniejsze, aby był zachowany poziom, gdyż w innym przypadku blaszany garaż po zmontowaniu zwyczajnie będzie krzywy i może ulec uszkodzeniu.
Kiedy blaszany garaż stanie w określonym miejscu, należy przejść do jego przymocowania. Pomimo solidności są to lekkie konstrukcje, które jeżeli nie będą odpowiednio przymocowane do podłoża, mogą być nie stabilne, np. podczas mocnego wiatru. Bardzo często ekipa montażowa może przeprowadzić mocowanie garażu, jeśli jednak zdecydujemy się na ten krok sami, zaopatrzyć trzeba się w specjalne kotwy mocujące, wiertarkę, wiertło do betonu i stali, jak i duży młotek.
Jakie są zalety i wady blaszanych garaży
Omawiane konstrukcje posiadają bardzo wiele zalet, jednak znajdzie się też kilka wad. Poniżej przedstawiamy przykładowe.
Zalety
- Niższa cena względem klasycznego garażu murowanego.
- Dowolny wybór rozmiarów, rodzajów blachy i wielu innych kwestii.
- Pozwolenie na budowę nie jest potrzebne jeżeli garaż nie będzie większy niż 35 m2.
- Nie jest wymagany plan budynku, jak w przypadku murowanego odpowiednika.
- Stosunkowo wysoka trwałość konstrukcji.
- Możliwość demontażu, bądź przemieszczenia garażu.
- Szybkość i łatwość montażu.
- Brak potrzeby wybijania fundamentów.
Są to tylko niektóre zalety garaży blaszanych!
Wady
- Nagrzewanie się wnętrza podczas upałów.
- Niska izolacja akustyczna.
- Lekkość konstrukcji, która jeżeli nie zostanie zabezpieczona, może się przemieszczać podczas silnego wiatru.
- Słabsze zabezpieczenie względem garaży murowanych.
Kiedy zdecydować się na garaż blaszany
Na garaż blaszany, warto decydować się w przypadku chęci pozyskania ekonomicznym kosztem pomieszczenia gospodarczego, lub na samochód. Jest to bardzo ciekawy odpowiednik murowanego bądź drewnianego budynku podobnego typu. Aktualnie garaże blaszane występują w wielu odsłonach zatem każdy znajdzie coś dla siebie! Natomiast osoby, którym blaszak pozostanie po budowie domu, są prawdziwymi szczęściarzami i mogą zagospodarować go w przydatny sposób! Garaż blaszany to świetnie rozwiązanie!
Gdzie szukać popularnego blaszaka — producent garaży blaszanych
Jeżeli jesteśmy zdecydowani na zakup, najlepiej sprawdzić oferty producentów. Ci, często oferują garaże blaszane, które dostosować można do indywidualnych potrzeb. Na stronach producentów spotkać można specjalne konfiguratory, gdzie sami wybieramy wszelkie kwestie związane z garażem, a kolejno wyświetla się cena za daną konstrukcję.
Warto wiedzieć, że często zamówienie wiązać się może nawet z kilkunastodniowym oczekiwaniem, z uwagi na produkcję garażu. Ogromną zaletą jest to, że w cenie zakupu zawarty jest montaż jak i przywóz konstrukcji.
Podsumowanie
Blaszane garaże to popularne i praktyczne rozwiązania dla wielu osób potrzebujących pomieszczenia na samochód i nie tylko. Wybierać można spośród bardzo wielu rodzajów konstrukcji, które bez trudu dopasujemy, chociażby do ogólnej estetyki obejścia!