Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

28 kwietnia 2023 r.
15:17

Kiedy warto zdecydować się na garaż blaszany?

0 A A

Garaże blaszane są popularnymi rozwiązaniami, na które bardzo często decydują się posiadacze samochodów, czy osoby, które potrzebują pomieszczenia gospodarczego. Zauważyć można, że często podczas budowy domu, stawia się garaże blaszane, które wpierw służą robotnikom jako pomieszczenia socjalne, a następnie wykorzystuje się je do wyżej opisanych celów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czy jednak garaże blaszane to dobre i sprawdzone rozwiązania? Kiedy warto się na nie decydować i na co zwrócić uwagę? 

Podstawowe informacje na temat garażu blaszanego

Garaże blaszane są z nami już dobrych kilkadziesiąt lat. Na początku, wybierać można było spośród mało estetycznych konstrukcji, które niczym się nie wyróżniały. Takie rozwiązania przetrwały do dziś, lecz z biegiem czasu garaże blaszane zaczęto produkować o różnych bryłach, np. z dwuspadowym dachem, czy dodatkową mniejszą powierzchnią obok, w wielu rodzajach wykończenia, a nawet kolorów, czy z uwzględnieniem praktycznych dodatków, jak np. uchylna brama. Wszystko to składa się na fakt, że aktualnie garaż blaszany może wyglądać naprawdę estetycznie i idealnie pasować nawet do najnowocześniejszych budynków.

Oto podstawowe kwestie dotyczące konfiguracji garaży blaszanych, które warto znać:

    • rozmiar (najpopularniejszym jest 3 × 5, aczkolwiek wybrać można zupełnie dowolny rozmiar),
    • typ konstrukcji (więcej na ten temat znajdziesz w dalszej części tekstu),
    • bramy garażowe (ilość, rodzaj)
  • dodatki

i inne.

Garaże blaszane i ich rodzaje

Aktualnie wybierać można spośród przynajmniej kilku różnych konstrukcji omawianych garaży. Do najpopularniejszych i chętnie wybieranych zalicza się garaż z blachy ocynkowanej trapezowej. Jest to jedna z tańszych propozycji, którą można skonfigurować wedle własnych potrzeb. Takie garaże mogą mieć jedno bądź dwuspadowy dach, mogą być jedno lub dwustanowiskowe, posiadać klasyczną bramę dwuskrzydłową, czy uchylną, a nawet wyposażyć je można w praktyczne dodatki jak dodatkowe wzmocnienia, okno, osobne drzwi i wiele innych. Należy wiedzieć, że garaże wykonane z blachy ocynkowanej będą nieco gorsze pod względem estetycznym, jak te wymienione poniżej, lecz też o wiele tańsze. 

Dla osób, którym zależy nie tylko na praktyczności i niskiej cenie, ale też na estetyce, zaproponować można garaż blaszany tynkowany. Kształt, wielkość i inne dodatki można konfigurować tak samo, jak w przypadku klasycznego garażu z ocynku. Różnicą jest to, że garaż tynkowany sprawia wrażenie murowanego budynku, a dodatkowa warstwa wierzchnia może przełożyć się też na lepszą wytrzymałość konstrukcji.

Jeszcze inną konstrukcją, którą bardzo chętnie wybiera wiele osób, jest garaż blaszany drewnopodobny. Taka konstrukcja charakteryzuje się tym, że materiał obiektu powlekany jest powierzchnią, która imituje drewno. Taki garaż na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od odpowiednika wykonanego z surowca naturalnego. Kwestie konfiguracji są takie same, jak w przypadku powyższych propozycji.

Należy wiedzieć, że postawić można też na garaż blaszany ocieplany. Takie rozwiązanie oczywiście nie jest konieczne, lecz możliwe do wykonania. Głównie przydaje się wtedy, gdy konstrukcja ma być używana nie tylko jako miejsce na samochód, ale też warsztat, czy składzik itp. Ocieplenie można zamówić na etapie produkcji, jak też wykonać je samemu. W sieci znaleźć można kilka praktycznych poradników na temat wykonywania ocieplenia dla klasycznego blaszaka, np. za pomocą styropianu.

 

Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę garażu blaszanego, a może wystarczy zgłoszenie — prawo budowlane

Okazuje się, że kwestia pozwolenia na budowę związana jest z rozmiarem. Jak wiadomo, aby móc wybudować dodatkowy budynek na swojej działce, zazwyczaj wymagane jest pozwolenie na budowę. W przypadku blaszaków właśnie rozmiar konstrukcji jest najbardziej istotny. Prawo budowlane definiuje, że budynek, którego rozmiar nie przekracza 35 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę. Tak więc w praktyce oznacza to, że wszystkie garaże blaszane, których powierzchnia jest mniejsza od 35 m2, mogą zostać postawione na posesji bez pozwolenia.

Nieco inaczej jest w przypadku zgłoszenia budowy. Zgłoszeń zazwyczaj dokonuje się u wójta, starosty, czy prezydenta miasta. Otóż niekiedy proces ten jest konieczny, więc warto dopytać o te kwestie w odpowiednim urzędzie. Niedopilnowanie obowiązku grozić może posądzeniem o samowolę działań budowlanych. Statystyczny czas na dokonanie zgłoszenia do odpowiedniego organu to około 30 dni przed planowanym postawieniem obiektu na posesji (do wniosku m.in. wymagane jest zaświadczenie na temat dysponowania działką itp.) Kiedy po złożeniu wniosku odpowiedni organ nie wniesie sprzeciwu, można przystąpić do budowy konstrukcji.

Nowoczesny garaż blaszany — umiejscowienie na działce oraz podatki

Pomimo że kwestie prawne mamy za sobą, warto dodać kilka słów na temat postawienia garażu w odpowiedniej odległości od granicy działki. Otóż okazuje się, że pomimo iż na budowę nie trzeba pozwolenia, to nie można wybudować konstrukcji w dowolnym miejscu. Najczęściej musi zostać zachowana odpowiednia odległość od granicy działki.

Przykładowo, jeżeli garaż blaszany będzie skierowany wiatą w stronę granicy działki, musi zostać zachowana odległość 4 metrów od tejże granicy. Jeżeli w danej ścianie obiektu nie będzie żadnych otworów, jak wiata, drzwi, okna, garaż można postawić 3 metry od granicy działki. Warto udać się np. do urzędu miasta i dokładnie dopytać o tę kwestię.

Kwestia podatków jest o tyle ciekawa, że popularny blaszak w świetle prawa nie jest definiowany jako obiekt budowlany, gdyż nie jest na stałe związany z gruntem. Nie obejmują go zatem kwestie dotyczące opodatkowania, więc nie trzeba płacić podatków jak za nieruchomość.

Garaż blaszak — jak przygotować się pod budowę

Decydując się na budowę garażu, warto wiedzieć, że do kwestii tej należy się odpowiednio przygotować. Głównie chodzi o samo podłoże, gdzie będzie odbywać się budowa garażu. To najczęściej przyjmuje postać wylewki betonowej. Wiele osób decyduje się właśnie na takie podłoże.

Jeżeli ktoś się pominie ten krok, może postawić popularny blaszak np. na bloczkach betonowych, czy jakiejkolwiek innej powierzchni. Najważniejsze, aby był zachowany poziom, gdyż w innym przypadku blaszany garaż po zmontowaniu zwyczajnie będzie krzywy i może ulec uszkodzeniu.

Kiedy blaszany garaż stanie w określonym miejscu, należy przejść do jego przymocowania. Pomimo solidności są to lekkie konstrukcje, które jeżeli nie będą odpowiednio przymocowane do podłoża, mogą być nie stabilne, np. podczas mocnego wiatru. Bardzo często ekipa montażowa może przeprowadzić mocowanie garażu, jeśli jednak zdecydujemy się na ten krok sami, zaopatrzyć trzeba się w specjalne kotwy mocujące, wiertarkę, wiertło do betonu i stali, jak i duży młotek.

Jakie są zalety i wady blaszanych garaży

Omawiane konstrukcje posiadają bardzo wiele zalet, jednak znajdzie się też kilka wad. Poniżej przedstawiamy przykładowe.

Zalety

  • Niższa cena względem klasycznego garażu murowanego.
  • Dowolny wybór rozmiarów, rodzajów blachy i wielu innych kwestii.
  • Pozwolenie na budowę nie jest potrzebne jeżeli garaż nie będzie większy niż 35 m2.
  • Nie jest wymagany plan budynku, jak w przypadku murowanego odpowiednika.
  • Stosunkowo wysoka trwałość konstrukcji.
  • Możliwość demontażu, bądź przemieszczenia garażu.
  • Szybkość i łatwość montażu.
  • Brak potrzeby wybijania fundamentów.

Są to tylko niektóre zalety garaży blaszanych!

Wady

  • Nagrzewanie się wnętrza podczas upałów.
  • Niska izolacja akustyczna.
  • Lekkość konstrukcji, która jeżeli nie zostanie zabezpieczona, może się przemieszczać podczas silnego wiatru.
  • Słabsze zabezpieczenie względem garaży murowanych.

Kiedy zdecydować się na garaż blaszany

Na garaż blaszany, warto decydować się w przypadku chęci pozyskania ekonomicznym kosztem pomieszczenia  gospodarczego, lub na samochód. Jest to bardzo ciekawy odpowiednik murowanego bądź drewnianego budynku podobnego typu. Aktualnie garaże blaszane występują w wielu odsłonach zatem każdy znajdzie coś dla siebie! Natomiast osoby, którym blaszak pozostanie po budowie domu, są prawdziwymi szczęściarzami i mogą zagospodarować go w przydatny sposób! Garaż blaszany to świetnie rozwiązanie!

Gdzie szukać popularnego blaszaka — producent garaży blaszanych

Jeżeli jesteśmy zdecydowani na zakup, najlepiej sprawdzić oferty producentów. Ci, często oferują garaże blaszane, które dostosować można do indywidualnych potrzeb. Na stronach producentów spotkać można specjalne konfiguratory, gdzie sami wybieramy wszelkie kwestie związane z garażem, a kolejno wyświetla się cena za daną konstrukcję.

Warto wiedzieć, że często zamówienie wiązać się może nawet z kilkunastodniowym oczekiwaniem, z uwagi na produkcję garażu. Ogromną zaletą jest to, że w cenie zakupu zawarty jest montaż jak i przywóz konstrukcji.

Podsumowanie

Blaszane garaże to popularne i praktyczne rozwiązania dla wielu osób potrzebujących pomieszczenia na samochód i nie tylko. Wybierać można spośród bardzo wielu rodzajów konstrukcji, które bez trudu dopasujemy, chociażby do ogólnej estetyki obejścia!

e-Wydanie

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium