Leasing firmowy zdążył się już zadomowić w polskich przedsiębiorstwach. Jednak z tej formy kredytowania mogą korzystać również podmioty fizyczne. Czym różni się leasing indywidualny od firmowego? Poznaj różnice i dowiedz się kiedy lepiej skorzystać z pożyczki albo kredytu.
Na czym polega leasing konsumencki?
Leasing dla osób fizycznych nieprowadzących działalności funkcjonuje na podobnych zasadach, co leasing dla osób prawnych. Co to jest leasing? To rodzaj umowy cywilnoprawnej, która upoważnia do użytkowania danej rzeczy przez określony czas. Leasing dla osoby prywatnej różni się tym, że mogą z niego korzystać wszyscy, bez konieczności zakładania firmy. Osoby fizyczne nie mogą wliczyć sobie raty leasingu w koszty uzyskania przychodu. Dlatego z perspektywy podatnika korzystniej wypada leasing na firmę. Jako że leasing konsumencki jest w Polsce usługą stosunkowo nową, to oferta jest zdecydowanie uboższa od tej dla przedsiębiorców.
Wady i zalety leasingu
Podstawową wadą leasingu jest stosunek własności użytkowanej rzeczy. W przypadku leasingu właścicielem pozostaje leasingodawca, a wy nie figurujecie nawet w dowodzie rejestracyjnym. Biorąc kredyt samochodowy lub pożyczkę, to wy jesteście właścicielami, a kredytodawcy spłacacie raty, które mają pokryć zaciągnięte zobowiązanie. Jednak również w tej sytuacji pożyczkodawca często wymaga jakiejś formy zabezpieczenia. Popularne są
Decydując się na leasing konsumencki, oszczędzicie sobie wielu formalności. Często jest tak, że wasze decyzje ograniczają się wówczas do wybrania marki, koloru i modelu samochodu. To leasingodawca zajmuje się rejestracją i ubezpieczeniem pojazdu. Oczywiście koszty wliczone są zazwyczaj w ratę. W ten sposób zaoszczędzicie sporo czasu. Niewątpliwą wadą takiego rozwiązania jest brak wpływu na rodzaj ubezpieczenia. Natomiast firma leasingowa ma większe pole manewru, jeżeli chodzi o negocjacje ceny. Zwłaszcza podczas negocjacji ceny popularnych modeli. Im więcej samochodów danej marki zamawianych jest przez leasingodawcę, tym atrakcyjniejszą zniżkę może wynegocjować, na czym korzystacie finalnie wy, jako konsumenci.
W przypadku uszkodzenia auta lub jego kradzieży konsekwencje mogą być nieprzyjemne. Leasingodawca może wówczas zażądać natychmiastowej i jednorazowej spłaty pozostałej części z umówionych wcześniej rat. Oczywiście koszty te powinny zostać pomniejszone o rekompensatę, wynikającą z przedterminowej spłaty zobowiązania.
Leasing indywidualny nad kredytem posiada jeszcze tę przewagę, że zdecydowanie łatwiej go uzyskać. Leasingodawcy podobnie zresztą jak pozabankowe firmy pożyczkowe przychylniej patrzą na osoby uzyskujące dochody z tytułu umowy o dzieło albo zlecenie. Przy odpowiednio wysokiej wpłacie początkowej nie wymagają nawet zaświadczenia o dochodach, z reguły wystarczy oświadczenie.
Czy leasing dla osoby prywatnej dotyczy tylko samochodów?
Wśród firm leasing jest powszechną i popularną formą użytkowania nie tylko samochodów, ale również np. sprzętu komputerowego, czy wyposażenia biura. Jak to wygląda w przypadku usługi dla osób prywatnych? Leasing konsumencki w Polsce pojawił się w 2011 roku. Jednak odpowiednie regulacje prawne pozwoliły realnie na wszczęcie tej procedury dopiero w połowie 2013 roku. Siłą rzeczy więc leasing konsumencki jest ofertowo uboższy niż leasing firmowy. W leasing konsumencki weźmiecie głównie pojazdy. Polscy usługodawcy, współpracując z osobami fizycznymi, proponują zazwyczaj leasing samochodów, skuterów, motorów itp. Jednak rozszerzenie oferty indywidualnej wydaje się jedynie kwestią czasu i popytu na rynku.
Leasing dla osoby prywatnej przy problemach z płynnością finansową
Macie tendencje do nieterminowych płatności? Jeśli płynność waszych finansów jest zagrożona, nie decydujcie się na leasing. W przypadku opóźnień w regulowaniu zobowiązania istnieje spore ryzyko, że stracicie samochód. Zaleganie z jedną ratą wiąże się z wyznaczeniem przez leasingodawcę dodatkowego terminu na spłatę. Jednak brak wywiązania się z umowy i niedotrzymanie dodatkowego terminu daje prawo do natychmiastowego wypowiedzenia umowy leasingu, co prowadzi do utraty pojazdu i trzeba się z tym liczyć podczas podpisywania umowy leasingowej. Biorąc pożyczkę zaległości z płatnościami nie wiążą się z automatycznym pozbawieniem samochodu, ponieważ przedmiotem sporu są pieniądze, a nie pojazd, chyba że stanowił on zabezpieczenie kwoty pożyczki.
Kiedy wybrać kredyt konsumencki zamiast leasingu
Zanim zdecydujecie się na kupno samochodu, dobrze przemyślcie skąd pozyskać źródło finansowania inwestycji. Leasing jest dobrym rozwiązaniem, jednak biorąc pod uwagę, że w ten sposób nie zostaniecie prawnie właścicielem takiego auta, możliwość rozporządzania nim będzie mocno ograniczona. Nie będzie mógł on stanowić zabezpieczenia dla pożyczkodawcy, a w życiu zdarzają się różne sytuacje. Pożyczka pod przewłaszczenie samochodu to ciekawa opcja dla osób z długami. Samochód to zabezpieczenie, które przyjmie praktycznie każdy pożyczkodawca. Jednak posiadając samochód w leasingu, formalnie to leasingodawca pozostaje jego właścicielem, dlatego pożyczka pod zastaw dla zadłużonych w takiej sytuacji odpada. Jeżeli kupujecie swój pierwszy samochód, lepiej zdecydować się na pożyczkę albo kredyt konsumencki, jeśli posiadacie zdolność kredytową. Leasing najbardziej opłaca się firmom, ale przy planowaniu zakupu kolejnego samochodu, leasing dla osób fizycznych nieprowadzących działalności też jest atrakcyjną opcją.
Pożyczki pozabankowe na zakup i pod zastaw samochodu dostępne w Autokapital.pl. to przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu. W żadnym banku ani u żadnego leasingodawcy nie otrzymacie tak szybkiej decyzji. Możliwość rozłożenia zobowiązania na dogodne raty, sprawi że zakup auta nie będzie stanowił nadmiernego obciążenia domowego budżetu. Po spłacie pożyczki pozostaniecie jedynymi osobami, które mają prawo do pojazdu. Będziecie mogli swobodnie nim dysponować, co oznacza, że nic nie stanie na przeszkodzie również przed sprzedażą auta.