Obserwując rynek, warto zauważyć, że obecnie istnieje wiele sposobów, dzięki którym możesz nabyć swój upragniony samochód bez ponoszenia ogromnych kosztów. Dobrym pomysłem jest zarówno leasing (finansowanie), jak i zakup samochodu poleasingowego. Można też podpisać umowę na wynajem długoterminowy, a to także jest bardzo ciekawą opcją.
Dostępne warianty sprawiają, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Sprawdź, jakie zalety ma wynajem oraz zakup samochodu poleasingowego, a na pewno zdecydujesz się na jedną z tych opcji!
Samochód poleasingowy … czyli jaki?
Leasing jest formą finansowania inwestycji, która umożliwia inwestorowi dostęp do pewnego rodzaju dóbr bez konieczności ich zakupu. Leasingodawca (finansujący) zawiera umowę z leasingobiorcą i przekazuje mu prawo do korzystania z przedmiotu leasingu. W zamian leasingobiorca ponosi określone koszty. W leasing możemy wziąć np. nieruchomości, ale również samochody.
Samochód poleasingowy to taki, który był kiedyś autem firmowym i stanowił przedmiot wyżej opisanej umowy. Po zakończeniu umowy pojazd nie został wykupiony przez przedsiębiorcę (lub osobę prywatną), tylko wrócił do firmy leasingowej.
Czy warto kupować samochody poleasingowe?
Zaletą aut poleasingowych jest ich wiek. Samochód, który był wcześniej przedmiotem leasingu, zostaje wystawiony na sprzedaż już po około 3 - 5 latach, bo zazwyczaj tyle trwa leasing. Wadą takich samochodów może być ich wysoki przebieg, ponieważ często są mocno eksploatowane, jednak nie jest to regułą. Zdarza się też, że mimo wysokiego przebiegu, samochód jest utrzymany w idealnym stanie i regularnie serwisowany. Wielu klientów decyduje się więc takie auto kupić.
Co więcej, pracownicy wyższych szczebli mogą wybierać lub dostosowywać samochód do swoich potrzeb w ramach budżetu firmowego, dlatego pośród samochodów poleasingowych możemy znaleźć używane auto, które wcale nie ma przejechane setek kilometrów. Jednak nie tylko niski przebieg jest zaletą takich pojazdów! Często mają one znacznie większą moc silnika i są dużo lepiej wyposażone. Istnieje również wysokie prawdopodobieństwo, że taki samochód pofirmowy nie pokonywał krótkich, miejskich tras.
Jeżeli wybierzemy model poleasingowy, nie musimy też dysponować ogromną gotówką, ponieważ cena samochodu spada już po kilku latach jego użytkowania (w porównaniu z ceną z salonu). Warto rozważyć taką ofertę też dlatego, że samochody, które były brane w leasing, mają udokumentowaną historię. Pomimo tak wielkiej zalety, ich aktualna cena będzie zazwyczaj dużo niższa niż cena auta kupionego od osoby prywatnej.
Dzieje się tak nie tylko dlatego, iż firmy leasingowe skutecznie negocjują początkowe ceny, ale również ze względu na dużą utratę wartości rynkowej nawet najlepszych samochodów używanych. W przypadku prywatnych sprzedawców cena modelu może zostać zawyżona, ponieważ wiele osób nie może pogodzić się ze spadkiem wartości rynkowej ich samochodu.
Inwestycja w samochód poleasingowy to korzyści dla przedsiębiorców. Taka transakcja wiąże się z wystawieniem faktury VAT, a dzięki temu będzie można odliczyć podatek VAT od pojazdu.
Przed zakupem warto zastanowić się także, czego oczekujemy od samochodu (rok produkcji, moc silnika, pojemność silnika, rodzaj paliwa np. olej napędowy lub benzyna, przebieg, marka, model, skrzynia manualna, automat, rodzaj nadwozia, np. hatchback). Dzięki temu łatwiej będzie nam przedstawić swoje oczekiwania.
Samochody poleasingowe, które znajdziesz w firmie Alphabet, wyróżnia sprawdzone pochodzenie oraz pełna historia napraw i serwisowania. Klient ma możliwość zapoznania się z ich stanem technicznym. Wszystkie samochody używane mają udokumentowany przebieg i tylko jednego właściciela. Co więcej, każdy z klientów posiada dostęp do raportów z oględzin, a nawet możliwość dokonania własnej weryfikacji na wybranej stacji diagnostycznej lub w serwisie. Firma zapewnia również wiele innych możliwości, w tym wynajem długoterminowy oraz świadczy usługi dodatkowe.
Auta poleasingowe - zalety wynajmu
Samochody poleasingowe można również wynajmować. Finansowanie tego typu jest alternatywą dla zakupu lub wzięcia samochodu w leasing. Będzie świetnym pomysłem wówczas, gdy nie posiadamy własnego auta i nie chcemy go kupować. Niestety, własny samochód generuje spore koszty i jest zazwyczaj obciążeniem finansowym dla właściciela. Oprócz tego, z roku na rok aktualna cena pojazdu staje się coraz niższa. Koszty ubezpieczenia, przeglądów, napraw i ogólnej eksploatacji również nie należą do najniższych.
Jeżeli korzystasz z oferty wynajmu (w Polsce znana jako abonament), to po zakończeniu usługi wybrany samochód zwracasz do osoby finansującej i możesz wybrać inny. Decydując się na wynajem, płacisz jedynie za użytkowanie wraz z marżą, ale nie spłacasz samochodu. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie również zaplanować budżet, zredukować koszty związane z flotą, a nawet zwiększyć swoją zdolność kredytową.
Najczęściej zadawane pytania przed wynajmem samochodu, to m.in. pytanie o koszt takiej usługi. Warto pamiętać, że cena zależy od wielu czynników. Znacznie tańszy będzie wynajem samochodu poleasingowego niż najnowszego modelu.
W celu najmu nie będzie potrzebna też duża gotówka, ponieważ koszty zostają rozbite. Jeżeli wybierzesz taką opcję, nie musisz również martwić się o późniejszą sprzedaż. Wynajem długoterminowy to idealna opcja dla każdego, kto ceni sobie wygodę.
Poleasingowe samochody - wynajem czy kupno?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej inwestować w wynajem długoterminowy auta, czy może kupić samochód poleasingowy. Każdy klient musi dokonać indywidualnego wyboru. Warto wziąć pod uwagę swoje oczekiwania, zdolności finansowe oraz przejrzeć dostępną ofertę pojazdów.
Wynajem (w Polsce nazywany też abonamentem) sprawdza się wówczas, gdy cenimy sobie wygodę i nie chcemy ponosić dodatkowych opłat albo też nie posiadamy swojego auta, które z roku na rok traciłoby na wartości i obciążało nas dodatkowymi kosztami.
Natomiast cena samochodów poleasingowych jest często bardzo atrakcyjna, a samochody dobrze utrzymane. Niektóre pojazdy mogą mieć naprawdę mały przebieg i bogate wyposażenie. Wybierając taką opcję, masz pełny wgląd w historię samochodu i naprawy. Dostajesz też dostęp do raportu z oględzin, a także możesz samodzielnie sprawdzić stan samochodu w wybranym serwisie.
Wybierz opcję, która będzie dla Ciebie najlepsza!