Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

21 września 2020 r.
11:42

Lubelszczyzna potrzebuje specjalistów MBA

prof. dr hab. Paweł Czarnecki, rektor Collegium Humanum Szkoły Głównej Menedżerskiej
prof. dr hab. Paweł Czarnecki, rektor Collegium Humanum Szkoły Głównej Menedżerskiej

Rozmawiamy z Jego Magnificencją prof. dr hab. Pawłem Czarneckim, MBA, dr h.c., rektorem Collegium Humanum Szkoły Głównej Menedżerskiej. Ta stołeczna uczelnia oferuje w Lublinie studia podyplomowe kształcące liderów w biznesie – Executive Master of Business Administration (MBA)

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Panie Rektorze, ma pan sentyment do Lubelszczyzny?

(śmiech) Tak, oczywiście. Urodziłem się w Puławach, wychowałem w gminie Markuszów, region wciąż jest mi bliski.

Właśnie dlatego Pana uczelnia – Collegium Humanum z siedzibą w Warszawie –  uruchomiła w Lublinie studia menedżerskie?

Podejmując tę decyzję mieliśmy na względzie przede wszystkim potrzeby i potencjał Lubelszczyzny. Widzimy tu spore pole do działania i rozwoju.

Chcecie kształcić regionalnych menedżerów?

Owszem, acz patrzymy na tę działalność szerzej. Chcemy wspierać, współtworzyć rozwój Lubelszczyzny poprzez kształcenie wysokiej klasy fachowców w obszarze zarządzania. Chodzi oczywiście o zarządzanie podmiotami, które są dla tego rozwoju kluczowe, a więc większymi przedsiębiorstwami, ale też zakładami publicznymi czy jednostkami administracji publicznej i samorządowymi. Jesteśmy pewni, że przełoży się to na wzrost regionu, bo tam, gdzie jest duże nasycenie specjalistami po studiach MBA, jest też szybki rozwój gospodarczy. Najlepszym przykładem są Stany Zjednoczone.

To brzmi obiecująco, ale czym w zasadzie są wspomniane studia MBA? Dla wielu osób ten skrót pewnie brzmi zagadkowo.

Akronim MBA pochodzi od angielskiego Master of Business Administration, co można tłumaczyć jako „magisterskie studia menedżerskie”. To specjalistyczne studia podyplomowe przeznaczone dla kadry kierowniczej wyższego szczebla, menedżerów, dyrektorów spółek handlowych, członków organów zarządczych i nadzorczych spółek z udziałem skarbu państwa... Ale też dla osób, które chciałyby pracować na tego typu stanowiskach. Absolwentom pozwalają wynieść na poziom ekspercki zdobytą w już toku doświadczenia zawodowego wiedzę. W świecie biznesu są to cenione, prestiżowe programy akredytowane przez międzynarodowe organizacje. Collegium Humanum oferuje je w wariancie EMBA – Executive Master of Business Administration – a więc skierowane do osób z co najmniej kilkuletnim już doświadczeniem na stanowisku kierowniczym. Rozwinięciem takich studiów mogą być DBA, Doctor of Business Administration oraz Master of Laws (LL.M.) Magister Legum – Prawo w biznesie. Te są już skierowane do najbardziej doświadczonych menedżerów i liderów w biznesie.

Czy ma znaczenie, na jakim kierunku wcześniej zdobyliśmy tytuł magistra lub licencjata?

Nie. MBA to studia dla każdego, komu zależy na rozwoju umiejętności kierowniczych i rewizji spojrzenia na zarządzanie firmą lub organizacją. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy humanistami, czy umysłami ścisłymi, czy wcześniej skończyliśmy Zarządzanie, czy Historię Sztuki.

Czego uczą się studenci na kierunku MBA?

Program studiów MBA obejmuje wybrane aspekty różnych dziedzin wiedzy, w tym prawa, zarządzania, finansów, zarządzania zasobami ludzkimi, marketingu, PR i komunikacji, psychologii biznesu… W każdym przypadku będą to zagadnienia przydatne ściśle z punktu widzenia zarządzającego przedsiębiorstwem, uznane przez praktyków za kluczowe. Studia realizowane są zresztą głównie w oparciu o liczne case studies (ang. studium przypadku), czyli analizy prawdziwych sytuacji z praktyki menedżerskiej. Daje to holistyczne, realistyczne spojrzenie na przywództwo w biznesie.

Co – oczywiście prócz wiedzy i umiejętności – może dać posiadanie dyplomu MBA?

Ogromną przewagę konkurencyjną na rynku pracy, bo jest potwierdzeniem „wyszlifowania” kwalifikacji menedżerskich. Studiowanie z innymi osobami na podobnych stanowiskach pozwala też wymieniać się doświadczeniami, dyskutować, utworzyć bezcenną sieć kontaktów, relacji. Z punktu widzenia prawa – taki dyplom umożliwia zasiadanie w radach nadzorczych spółek z udziałem skarbu państwa, ale w czasie trwania studiów MBA można dodatkowo zdobyć też szereg innych, specjalistycznych uprawnień kierowniczych.

Na przykład jakich?

Mamy moduły tematyczne przeznaczone dla menedżerów w administracji publicznej (Master of Public Administration, MPA) czy systemie ochrony zdrowia (MBA-Zarządzanie w ochronie zdrowia), MBA-Zarządzanie w Agrobiznesie, ale też związane z IT, bezpieczeństwem i inne. Niejednokrotnie to firmy – czy szerzej pracodawcy, bo, jak widać, część modułów dedykowana jest menedżerom w sektorze publicznym – opłacają studia MBA swoim najlepszym pracownikom, traktując je jako inwestycję w konkretne kompetencje.

Absolwent studiów MBA może liczyć na podwyżkę?

Oczywiście. Lub na inną, lepiej płatną pracę. Warto podkreślić, że w 2019 roku mediana wynagrodzenia całkowitego absolwentów studiów MBA w Polsce wyniosła 12 tys. zł brutto. Co czwarty z nich zarabiał około 20 tys. zł miesięcznie brutto i więcej. To opłacalny kierunek. Nawet jeśli student musi sam opłacić takie studia, na zwrot takiej inwestycji nie powinien czekać zbyt długo. Wielu studentów korzysta także z zewnętrznych źródeł dofinansowania studiów, nawet do 90 proc. ich ceny. Informacje o dofinansowaniu dostępne są na naszej stronie internetowej: www.emba-warszawa.pl.

Rozmawiamy wciąż o studiach menedżerskich, z których uczelnia jest szczególnie znana, ale Collegium Humanum to też inne kierunki.

Tak. Można u nas studiować również Prawo i Psychologię – to studia jednolite – oraz Zarządzanie, Finanse i Rachunkowość oraz Pedagogikę, które są podzielone na studia I i II stopnia. Jesteśmy zresztą jedyną uczelnią prowadzącą w Rzeszowie kierunek Psychologia. Oferujemy studia zarówno w trybie dziennym, jak i stacjonarnym. Proponujemy też studia podyplomowe inne niż MBA.

Ale, jak rozumiem, nie są one jeszcze dostępne stacjonarnie w Lublinie. Gdzie wobec tego znajdują się oddziały Collegium Humanum?

W Lublinie stacjonarnie oferujemy zajęcia na razie tylko w ramach studiów MBA, ale nie wykluczamy uruchomienia też innych kierunków. Wszystko zależy od lokalnego zainteresowania naszą ofertą. Czekamy więc na takie sygnały. Siedziba uczelni znajduje się w Warszawie, a polskie filie w Rzeszowie i Poznaniu.

Skoro wspomina Pan o polskich, to znaczy że istnieją też zagraniczne filie?

Tak. Kształcimy też studentów Pradze i Frydku-Mistku w Czechach, w Bratysławie na Słowacji, oraz w Andiżanie, w Uzbekistanie. Na marginesie dodam, że jesteśmy pierwszą polską uczelnią, która otworzyła filię w Azji.

Panie Rektorze, ostatnie pytanie – czy przewidujecie przejście uczelni w tryb online w związku z sytuacją epidemiologiczną?

Nie, ale już od marca wszystkie nasze zajęcia są dostępne też w formie online. Bezpieczeństwo studentów i wykładowców jest naszym priorytetem.

Dziękujemy za rozmowę.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium