Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

16 września 2024 r.
9:27

Przekroczenie limitu transakcji przez MIP – co wolno po złożeniu wniosku o KIP?

0 0 A A

Małe Instytucje Płatnicze mogą zachować swój status tak długo, jak długo nie przekraczają limitów kwotowych transakcji ustanowionych dla nich przepisami ustawy. W następstwie przekroczenia, zobligowane są do podjęcia kroków celem rejestracji jako KIP. Jak w takim razie funkcjonują w okresie przejściowym i na co mogą sobie pozwolić?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

MIP a KIP 

Ustawa o usługach płatniczych w art. 4 wskazuje, że działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych może być wykonywana wyłącznie przez dostawców usług płatniczych. W katalogu dostawców usług płatniczych wskazuje szereg podmiotów, w tym instytucje płatnicze (krajowe i unijne) oraz małe instytucje płatnicze. 

Wspomniane wyżej podmioty – Krajowa Instytucja Płatnicza (KIP) jak i Mała Instytucja Płatnicza (MIP) - są podmiotami sektora płatniczego i pieniądza elektronicznego, nadzorowanego przez KNF. 

Działalność MIP jest zdecydowanie mniej sformalizowana, niż ma to miejsce w przypadku KIP. Aby można było prowadzić działalność w tej formie wystarczy, że MIP zostanie wpisany do odpowiedniego rejestru. Ponadto, profil działalności MIPu może być hybrydowy i łączyć wykonywanie usług płatniczych z innymi usługami. Wybór tej formy działalności ma jednak wpływ na możliwość świadczenia węższego wachlarza usług płatniczych. MIP nie świadczy bowiem usług z zakresu  inicjowania transakcji lub usług dostępu do informacji o rachunku. Ponadto, zakres działalności MIP ograniczony jest tylko do obszaru Rzeczpospolitej. 

KIP może świadczyć wszystkie usługi wyszczególnione przez ustawodawcę jako usługi płatnicze,  zarówno na terytorium Polski jak i Państw wchodzących w skład EOG.  Możliwość prowadzenia działalności w tej formie jest jednak ściśle reglamentowana. Oznacza to, że przed rozpoczęciem świadczenia usług jako KIP należy uzyskać zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego. Dopiero uzyskanie zgody i wpis do ewidencji KNF umożliwia rozpoczęcia świadczenia usług w tej formie.   

Limity transakcji dla MIP

Istotną cechą charakteryzującą działalność MIP są limity transakcyjne. MIP tak długo może pozostać MIP, jak długo nie przekroczy nałożonych przez ustawę limitów transakcji. Zgodnie z art. 117f ust. 3 Ustawy o usługach płatniczych, średnia całkowitej kwoty transakcji płatniczych z poprzednich 12 miesięcy wykonanych przez małą instytucję płatniczą, w tym przez agentów, za pośrednictwem których świadczy ona usługi płatnicze, nie może przekraczać kwoty stanowiącej równowartość 1 500 000 euro miesięcznie. Ponadto warto zauważyć, że mała instytucja płatnicza świadcząca usługę przyjmowania wpłat gotówki i dokonywania wypłat gotówki z rachunku płatniczego może przechowywać środki pieniężne użytkowników na rachunkach płatniczych użytkowników, przy czym łączna wysokość środków przyjętych dla jednego użytkownika w każdym czasie nie może przekroczyć równowartości w walucie polskiej 2000 euro.

Co dzieje się wówczas, gdy limit, o którym mowa w art. 177f ust. 3 Ustawy, zostanie przekroczony? Wówczas MIP ma dwie możliwości: albo dostosowuje rozmiar prowadzonej działalności do wymogu limitu,  albo w terminie 30 dni składa wniosek o wydanie zezwolenia. 

Rejestracja jako KIP

Wniosek o prowadzenie działalności jako KIP składa się Komisji Nadzoru Finansowego wraz z szeregiem załączników, wskazanych w art. 61 Ustawy o usługach płatniczych, dołączając m. in.:

  • statut, akt założycielski albo umowę spółki;
  • program działalności i plan finansowy na okres co najmniej trzyletni, z których wynika, że jest w stanie zastosować odpowiednie i proporcjonalne systemy, zasoby i procedury niezbędne do prawidłowego prowadzenia działalności;
  • dane pozwalające na ustalenie tożsamości osób zarządzających oraz osób, które bezpośrednio lub pośrednio posiadają znaczny pakiet akcji lub udziałów w spółce. 

Jeżeli KIP zamierza świadczyć usługi inicjowania transakcji płatniczej lub usługi dostępu do informacji o rachunku, jest obowiązana do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z wykonywaną działalnością lub posiadania gwarancji bankowej, gwarancji ubezpieczeniowej lub innego zabezpieczenia roszczeń. Ponadto, zgodnie z art. 64 Ustawy, KIP musi spełniać wymogi kapitałowe oraz szereg innych wskazanych w przepisie wymogów, w tym  w szczególności zbudować system zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej. Na wszystkie wskazane powyżej okoliczności, należy posiadać stosowne dokumenty dowodowe i przedstawić je razem z wnioskiem.  

Okres przejściowy

Od momentu przekroczenia limitu dla MIP- i złożenia wniosku do KNF o rejestrację jako KIP,  do faktycznego udzielenia zezwolenia przez Komisję, może minąć jednak od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Czy w tym czasie działalność MIP ulega zawieszeniu? W jakim reżimie prawnym – dla MIP czy KIP – może działać organizacja?

Wnioskując a contrario z przepisu z art. 177f ust. 3 Ustawy o usługach płatniczych, skoro limitu 15.000 euro nie może przekraczać tylko MIP, po złożeniu wniosku o rejestrację jako KIP podmiot może dokonywać transakcji na wyższą kwotę niż wskazana powyżej. Należy jednak zwrócić uwagę, że przekroczenie możliwe jest tylko wobec limitu z art. 117 f ust. 3 Ustawy dot. średniej całkowitej kwoty transakcji płatniczych z poprzednich 12 miesięcy. W zakresie kwoty środków przyjętych dla jednego użytkownika, z art. 117h ust. 3 Ustawy o usługach płatniczych, limit pozostaje bez zmian i nadal obowiązuje.  

Samo złożenie wniosku nie upoważnia także do dokonywania czynności właściwych działalności KIP. Dopiero po otrzymaniu zezwolenia KNF możliwe jest rozpoczęcie np. świadczenia usług płatniczych transgranicznych. 

Podsumowanie

Pomoc ekspertów jest nieocenionym wsparciem w procesie dostosowywania organizacji działającej jako MIP do wymogów prowadzenia działalności jako KIP. Dlatego też zachęcamy do zapoznania się z poradami przygotowanymi przez doświadczonych prawników, dostępnymi na stronie: https://malainstytucjaplatnicza-mip.pl

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

Edyta Geppert zaśpiewa w Zamościu w niedzielę, 19 stycznia
KONCERT
19 stycznia 2025, 17:00

Pierwsza dama polskiej estrady: w niedzielę w Zamościu

Najpiękniejsze dzieła polskiej piosenki literackiej będzie można w niedzielę (19 stycznia) usłyszeć w Zamościu. Na dodatek w wyjątkowym wykonaniu - Edyty Geppert.

Michael Fassbender i Jodie Turner-Smith w serialu The Agency
DO ZOBACZENIA
film

The Agency: Szpiegowska premiera już w lutym (wideo)

Michael Fassbender, Richard Gere, Jeffrey Wright i Jodie Turner-Smith w szpiegowskim thrillerze The Agency. Premiera 10 lutego.

Chełm w budowie: Plany inwestycyjne na 2025 rok
PLANY I PIENIĄDZE

Chełm w budowie: Plany inwestycyjne na 2025 rok

Ambitne plany samorządu miasta potwierdza „prorozwojowy budżet” na poziomie ponad pół miliarda złotych. Co przewiduje harmonogram inwestycji na ten rok?

Szarpał i bił swoją partnerkę. Teraz grozi mu pięć lat

Szarpał i bił swoją partnerkę. Teraz grozi mu pięć lat

Włodawscy policjanci zatrzymali 46-latka, który szarpał i bił swoja konkubinę. Jak ustalili mundurowi, mężczyzna od kilku miesięcy znęcał się nad kobietą.

Kolędowanie u Barnardynów
31 stycznia 2025, 19:00

Kolędowanie u Barnardynów

Już 31 stycznia odbędzie się wydarzenie – „Niezła szopka u Bernardynów”, które potrwa do 1 lutego.

Rok 2025 przyniósł kilka zmian dla pasażerów komunikacji miejskiej w Puławach. Od tygodnia działa nowy rozkład jazdy, nieco odchudzony w stosunku do starego. Kolejne nowości zaplanowano na maj
PUŁAWY

Mniej połączeń, droższe bilety. Ale za rok będą jeździć elektryki

Miejski Zakład Komunikacji od tygodnia testuje nowy rozkład jazdy, w którym brakuje m.in. linii M1 i M2. Na ośmiu innych wprowadzono ograniczenia liczby kursów - chodzi o te prowadzące do Zakładów Azotowych i Kazimierza Dolnego. Spółka planuje także nowe inwestycje.

"Znajomi" poprosili ich o przelew na Blika. Tak stracili pieniądze

"Znajomi" poprosili ich o przelew na Blika. Tak stracili pieniądze

Tu 6700, tam 1600 złotych. Wystarczyło, że na konta ich znajomych włamali się oszuści.

Nowy trener w sztabie Motoru Lublin
KADRY

Nowy trener w sztabie Motoru Lublin

Sztab szkoleniowy Motoru Lublin ciągle rośnie w siłę. Na początku przygotowań do rundy wiosennej beniaminek PKO BP Ekstraklasy ogłosił, że z bramkarzami oprócz Marcina Zapała będzie pracował także Jarosław Tkocz. We wtorek okazało się, że do żółto-biało-niebieskich dołączył jeszcze Jakub Deszczka.

System amunicji krążącej WARMATE
WSPÓŁCZESNE POLE WALKI

Obserwacja i identyfikacja. Ćwiczenia z dronami kamikadze

Dron kamikadze może przez godzinę unosić się nad danym obszarem w oczekiwaniu na wybór celu. A przez cały czas może zapewnić przewagę na polu walki. Jak wyglądają ćwiczenia operatorów systemu WARMATE z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej?

Groził Owsiakowi śmiercią i oferował pieniądze za jego zastrzelenie. Usłyszał zarzuty

Groził Owsiakowi śmiercią i oferował pieniądze za jego zastrzelenie. Usłyszał zarzuty

38-letni mężczyzna groził na Facebooku Jerzemu Owsiakowi śmiercią i nawoływał do jego zabójstwa, oferując 100 tys. złotych za jego zastrzelenie. Trafił do aresztu.

Żółty Talerz: wsparcie w walce z niedożywieniem dzieci
NA ZDROWIE

Żółty Talerz: wsparcie w walce z niedożywieniem dzieci

Zdrowe posiłki i edukacja prozdrowotna. Polski Czerwony Krzyż zapełnia talerze dzieci placówek opiekuńczo-wychowawczych zdrowymi produktami.

Dwie partie herbat znikają ze sklepów. Mogą być groźne dla zdrowia
ZA DUŻO nadchloranu

Dwie partie herbat znikają ze sklepów. Mogą być groźne dla zdrowia

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed spożyciem dwóch partii herbaty ziołowej. Powód? Zbyt duże stężenie nadchloranu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium