Administrowanie drogą wiąże się z szeregiem obowiązków, m.in. z dbaniem o bezpieczeństwo jej użytkowników. W tym zakresie warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań, które do minimum zmniejszają ryzyko groźnych sytuacji – takich jak siatka autostradowa. Dlaczego jest to godny uwagi produkt? Po co się ją stosuje i jak wybrać tę właściwą?
W czym pomoże siatka autostradowa?
Za sprawą tego rodzaju siatki możliwe jest ograniczenie liczby wypadków związanych ze zderzeniem samochodu z lecącym ptakiem lub nietoperzem. Nie wszyscy mają świadomość, że takie sytuacje mogą być bardzo groźne. Przyczyniają się one nie tylko do uszkodzeń pojazdów, ale często również do uszczerbku na zdrowiu.
Siatka autostradowa skutecznie redukuje obecność ptaków i nietoperzy w okolicy drogi. Tym samym zmniejsza się liczba kolizji z ich udziałem. Wzrasta bezpieczeństwo ruchu drogowego, ale nie jest to jedyna istotna zaleta. Gdy nie dochodzi do groźnych sytuacji, nie ma poszkodowanych, którzy mogliby wysuwać roszczenia za doznane urazy wobec zarządcy drogi.
Oczywiście zastosowanie tego typu zabezpieczeń wpływa pozytywnie nie tylko na bezpieczeństwo ludzi, ale i zwierząt. Ptaki i nietoperze nie giną w zderzeniu z autem, a to ogranicza straty w środowisku fauny. Wykorzystywanie takich rozwiązań jest wskazane szczególnie na autostradach i drogach ekspresowych – osiągane na nich prędkości wynoszą ponad 100 km/h, dlatego z pozoru błaha kolizja z ptakiem może nieść za sobą poważne skutki.
Czy każda siatka autostradowa się sprawdzi?
Autostradowe siatki należy dobierać uważnie, sprawdzając szczegóły dotyczące jej wykonania. Nie każdy produkt z tej grupy okazuje się równie trwały i solidny. Dlatego tak ważne jest zamawianie zabezpieczeń ze sprawdzonych źródeł, a więc od renomowanych, doświadczonych producentów.
Dobra siatka autostradowa – najważniejsze parametry
Na trwałość siatki wpływa przede wszystkim materiał jej wykonania. W tym przypadku zalecany jest polietylen wyróżniający się m.in. właściwościami wodoodpornymi. Nie nasiąka wilgocią, a za sprawą specjalnego dodatku jest dobrze zabezpieczony przed szkodliwym działaniem promieni UV. Polietylenowa siatka autostradowa zapewnia wytrzymałość na bardzo wysokim poziomie.
Jest też kilka innych parametrów, na które należy zwrócić uwagę. Są nimi:
- wysokość siatki – zalecana wartość to 4 m,
- wielkość oczek – nie powinny być za duże, najczęściej ich rozmiar to 50 x 50 mm,
- grubość sznurka – zwykle mieści się w zakresie od 1,8 do 4 mm.
Warto dodatkowo sprawdzić, czy producent udziela na siatkę gwarancji. Jest to dodatkowa podpowiedź w kwestii solidności produktu. Dla przykładu, działająca od wielu lat w branży firma Symar zapewnia aż 4-letnią gwarancję na funkcjonalne właściwości siatek autostradowych (https://symar.pl/siatki-autostradowe/) . Oznacza to, że nie wpływają na nie niekorzystnie zmienne warunki atmosferyczne i podobne czynniki. Zabezpieczenia dróg pozostają trwałe i estetyczne na długo, podnosząc bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.