Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

30 grudnia 2024 r.
7:02

Zobacz jak wyglądała miejscowość Wysokie w 1989 roku

Autor: Zdjęcie autora MG
0 A A

Pozwólcie, że zabierzemy Was na nostalgiczny spacer, po uroczych zaułkach miejscowości Wysokie w 1989 r. Wysokie to miejscowość z początkami sięgającymi II połowy XIV w. Pierwsza udokumentowana wzmianka o niej pochodzi z 1376 r.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W 1413 r. erygowano parafię w Wysokiem z pierwszym kościołem p.w. Najświętszej Maryi Panny i św. Wojciecha. Już wtedy miejscowość ta posiadało prawa miejskie i była jednym w dziewięciu prywatnych miast na Lubelszczyźnie w XV w. Po Janie z Bidzin - Wysokie odziedziczył jego syn Dziersław, potem kolejno jego spadkobiercy – Mikołaj, Jan i Łukasz Kaszowscy. Zapoczątkowało to okres, kiedy Wysokie miało dwóch lub więcej właścicieli, do których należały różne części miasta. Władali oni miastem wspólnie ok. 250 lat.

Na początku XVI w. Wysokie zostało zniszczone przez Tatarów. W 1822 r. Wysokie utraciło prawa miejskie i zostało zamienione na osadę. II połowa XVII i XVIII w. to okres upadku gospodarczego tej miejscowości m.in. w wyniku wojen. W 1782 r. spłonął stary drewniany kościół, a w 1801 r. zaczęto budowę nowego murowanego p.w. Św. Michała z fundacji księżnej Anny Jabłonowskiej. Wysokie posiadało szpital zlokalizowany przy zabudowaniach plebańskich i szkołę elementarną, utrzymywaną przez dziedzica. W miejscu zrujnowanego ratusza zbudowano murowaną karczmę, usytuowaną na placu pomiędzy dzisiejszą ul. Szkolną, a granicą działki plebańskiej. W 1839 r. dobra kupił hrabia Kajetan Kornicki.

Kornicki był właścicielem dóbr do 1861 r. Potem Wysokie weszło w skład Ordynacji Zamoyskiej i trwało to do wybuchu II wojny światowej. Działania I wojny światowej znacznie zniszczyły Wysokie – pożar pochłonął 35 budynków mieszkalnych, 17 gospodarczych, uszkodził karczmę i kościół. Po I wojnie światowej przystąpiono do odbudowy osady, w wyniku czego zabudowano plac rynkowy. Pierwotne pierzeje rynkowe tworzyły ulice „Rynek Jabłonowskich”, Ogrodowa, Miła i Szkolna. Rozebrano uszkodzoną karczmę, a materiał z rozebranego budynku użyto do budowy plebanii w 1925 r. W 1928 r. wybudowano młyn motorowy. W latach 30. XX w. wybudowano szkołę i remizę strażacką. W okresie międzywojennym największemu zagęszczeniu uległa zabudowa między ulicami Jana Kazimierza, Młyńską i Strażacką.

W 1929 r. osada liczyła 1041 mieszkańców, w tym 285 Żydów. Byli tu: 1 lekarz, 1 apteka, 4 sklepy bławatne, 4 handlarzy bydła, 1 cegielnia, 1 czapnik, 1 handlarz drobiu, 1 handlarz drewnem, 7 sklepów z galanterią, 1 kowal, 1 krawiec, 1 murarz, 3 piekarzy, 3 rzeźników, 1 handlarz skórami, 1 sklep spożywczy, 1 stolarz, 1 szewc, 1 handlarz wapnem, 1 sklep z wódką, piwiarnia i wyszynk trunków. Działała cegielnia, młyn i wiatrak. Na terenie osady znajdował się kościół i synagoga zlokalizowana w północno-zachodnim narożniku rynku, szkoła powszechna, szkoła żydowską, łaźnia żydowska.

W czasie II wojny światowej całkowicie zniszczono cmentarz żydowski i łaźnię. Synagogę Niemcy przekształcili w magazyn, a potem po wojnie rozebrano ją. Spalono dwór, w którym, w okresie międzywojennym, siedzibę miało nadleśnictwo. Po II wojnie światowej przystąpiono do rozbudowy szkoły, utwardzono ulice, wybudowano w latach 60. XX w. stację benzynową, dom towarowy częściowo na miejscu dawnej karczmy, bank spółdzielczy, ośrodek zdrowia, lecznicę dla zwierząt, piekarnię, powiększono remizę OSP. W południowo-wschodniej części osady wzniesiono siedzibę urzędu gminy, posterunek milicji i piekarnię.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowy, darmowy parking przy stacji Lublin Główny. Ma pomieścić 100 samochodów

Nowy, darmowy parking przy stacji Lublin Główny. Ma pomieścić 100 samochodów

Pasażerowie korzystający ze stacji Lublin Główny wkrótce będą mogli skorzystać z nowego parkingu na 100 miejsc. To część „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”.

Passat wpadł do rowu, gdzie uderzył w betonowy przepust, wcześniej zahaczył o bariery ochronne przy drodze

Passat w rowie, dwoje młodych ludzi w szpitalu. 23-latek jechał z narkotykami

To mogło się skończyć tragicznie. Na szczęście 23-letni kierowca i jego 20-letnia pasażerka przeżyli. Trafili do szpitala. Wypadek młodych ludzi wydarzył się w noworoczny poranek.

Kłaniajcie się królowie. Orszaki przejdą ulicami miast w regionie

Kłaniajcie się królowie. Orszaki przejdą ulicami miast w regionie

Nie tylko w dużych i mniejszych miastach, również w wioskach przyjęła się już tradycja organizowania Orszaków Trzech Króli. W tym roku też tak będzie.

Rodzice dziecka zostali zatrzymani

Pijana matka i pijany ojciec. Maleńkim chłopcem zajęła się ciotka

Rodziców zabrała policja, więc 18-miesięcznym chłopczykiem zajęła się jego ciotka. Mama i tata malucha byli po prostu pijani.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na basenie. Prokuratura nadal gromadzi dowody

Prokuratura nadzoruje dochodzenie w sprawie nieszczęśliwego wypadku na radzyńskim basenie. Mężczyzna zasłabł i w ciężkim stanie trafił do szpitala.

CKF Stylowy w Zamościu czeka na widzów również w tym roku

Cały rok w kinie. „Akademia Pana Kleksa” była hitem. Co jeszcze?

„Akademia Pana Kleksa” z wynikiem 11 tys. 141 widzów była absolutnym hitem w zeszłym roku w kinie w Zamościu. Na co jeszcze najchętniej widzowie przychodzili do Centrum Kultury Filmowej Stylowy?

Samochód jest doszczętnie zniszczony, a kierujący nim 19-latek ma poważne obrażenia

Młody człowiek poważnie ranny po wypadku w BMW

Z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala trafił 19-latek, który kierując BMW rozbił to auto na drzewie.

Akcja Trzeźwość zaczęła się w powiecie zamojskim dzisiaj rano

Wzmożone kontrole trzeźwości. W zeszłym roku w tym powiecie złapali ponad 600 pijanych

W ciągu 365 dni minionego roku zamojscy policjanci namierzyli ponad 660 pijanych kierowców. Dzisiaj od rana łapią kolejnych. Trwa akcja "Trzeźwość".

Fingerpicking czy akordy? Różne techniki gry na gitarze akustycznej

Fingerpicking czy akordy? Różne techniki gry na gitarze akustycznej

Gra na gitarze akustycznej to niezwykle uniwersalna forma muzykowania, która daje mnóstwo możliwości wyrazu artystycznego. Od delikatnych, melodyjnych dźwięków po dynamiczne i rytmiczne brzmienia – każdy gitarzysta może odkryć technikę, która najlepiej odda jego styl oraz emocje.

Pożegnanie dyrektora Roberta Lisa

Ze szpitala odszedł dyrektor i jego zastępca. "Najlepszy czas dla placówki"

Zgodnie z zapowiedziami, z końcem roku Robert Lis zrezygnował z funkcji dyrektora radzyńskiego szpitala. Ze stanowiska odchodzi też jeden z jego zastępców.

Dlaczego naklejki plombowe są kluczowe w logistyce i transporcie?

Dlaczego naklejki plombowe są kluczowe w logistyce i transporcie?

W dzisiejszym świecie, gdzie globalizacja i rozwój technologii napędzają handel, sektor logistyki i transportu stoi przed wieloma wyzwaniami. Jednym z kluczowych problemów jest zapewnienie bezpieczeństwa towarów oraz ochrona przed nieautoryzowanym dostępem, kradzieżą czy uszkodzeniami.

Dlaczego współpracą z hurtownią opakowań kartonowych się opłaca?

Dlaczego współpracą z hurtownią opakowań kartonowych się opłaca?

Zarządzanie pakowaniem produktów to coś więcej niż tylko ich zabezpieczanie. Dobre opakowanie może zrobić różnicę w tym, jak odbierana jest Twoja marka i jak efektywnie działasz. Warto więc zastanowić się nad współpracą z hurtownią opakowań kartonowych. Taka współpraca przynosi wiele korzyści, od redukcji kosztów po poprawę wizerunku firmy. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego warto nawiązać takie partnerstwo i jakie plusy może to przynieść Twojemu biznesowi.

Kolejne 20 sztuk takich autobusów trafi do Lublina w ciągu roku

Lublin rozszerza flotę autobusów wodorowych. Będzie ich ponad 20

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie rozstrzygnęło przetarg na zakup 20 autobusów wodorowych. Dostarczy je firma ARTHUR BUS. Nowe pojazdy mają pojawić się na ulicach w ciągu najbliższego roku.

Finał WOŚP za kilka tygodni. A puszki już można napełniać

Finał WOŚP za kilka tygodni. A puszki już można napełniać

Do tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pozostały jeszcze trzy tygodnie. Wielka zbiórka w całym kraju jest planowana na niedzielę, 26 stycznia. Ale w Zamościu już są miejsca, w których pieniądze można wrzucać do puszek.

Oświadczyny burmistrza Szczebrzeszyna odbyły się w sylwestrową noc na rynku miasteczka

Oświadczyny w sylwestrową noc. Wybranka burmistrza powiedziała "tak"

Padł na kolana, wyjął pierścionek i poprosił wybrankę swojego serca o rękę. A ona się zgodziła. Burmistrz Szczebrzeszyna oświadczył się w sylwestrową noc. Kibicowali mu przy tym mieszkańcy miasteczka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium