Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

30 grudnia 2024 r.
7:02

Zobacz jak wyglądała miejscowość Wysokie w 1989 roku

Autor: Zdjęcie autora MG

Pozwólcie, że zabierzemy Was na nostalgiczny spacer, po uroczych zaułkach miejscowości Wysokie w 1989 r. Wysokie to miejscowość z początkami sięgającymi II połowy XIV w. Pierwsza udokumentowana wzmianka o niej pochodzi z 1376 r.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W 1413 r. erygowano parafię w Wysokiem z pierwszym kościołem p.w. Najświętszej Maryi Panny i św. Wojciecha. Już wtedy miejscowość ta posiadało prawa miejskie i była jednym w dziewięciu prywatnych miast na Lubelszczyźnie w XV w. Po Janie z Bidzin - Wysokie odziedziczył jego syn Dziersław, potem kolejno jego spadkobiercy – Mikołaj, Jan i Łukasz Kaszowscy. Zapoczątkowało to okres, kiedy Wysokie miało dwóch lub więcej właścicieli, do których należały różne części miasta. Władali oni miastem wspólnie ok. 250 lat.

Na początku XVI w. Wysokie zostało zniszczone przez Tatarów. W 1822 r. Wysokie utraciło prawa miejskie i zostało zamienione na osadę. II połowa XVII i XVIII w. to okres upadku gospodarczego tej miejscowości m.in. w wyniku wojen. W 1782 r. spłonął stary drewniany kościół, a w 1801 r. zaczęto budowę nowego murowanego p.w. Św. Michała z fundacji księżnej Anny Jabłonowskiej. Wysokie posiadało szpital zlokalizowany przy zabudowaniach plebańskich i szkołę elementarną, utrzymywaną przez dziedzica. W miejscu zrujnowanego ratusza zbudowano murowaną karczmę, usytuowaną na placu pomiędzy dzisiejszą ul. Szkolną, a granicą działki plebańskiej. W 1839 r. dobra kupił hrabia Kajetan Kornicki.

Kornicki był właścicielem dóbr do 1861 r. Potem Wysokie weszło w skład Ordynacji Zamoyskiej i trwało to do wybuchu II wojny światowej. Działania I wojny światowej znacznie zniszczyły Wysokie – pożar pochłonął 35 budynków mieszkalnych, 17 gospodarczych, uszkodził karczmę i kościół. Po I wojnie światowej przystąpiono do odbudowy osady, w wyniku czego zabudowano plac rynkowy. Pierwotne pierzeje rynkowe tworzyły ulice „Rynek Jabłonowskich”, Ogrodowa, Miła i Szkolna. Rozebrano uszkodzoną karczmę, a materiał z rozebranego budynku użyto do budowy plebanii w 1925 r. W 1928 r. wybudowano młyn motorowy. W latach 30. XX w. wybudowano szkołę i remizę strażacką. W okresie międzywojennym największemu zagęszczeniu uległa zabudowa między ulicami Jana Kazimierza, Młyńską i Strażacką.

W 1929 r. osada liczyła 1041 mieszkańców, w tym 285 Żydów. Byli tu: 1 lekarz, 1 apteka, 4 sklepy bławatne, 4 handlarzy bydła, 1 cegielnia, 1 czapnik, 1 handlarz drobiu, 1 handlarz drewnem, 7 sklepów z galanterią, 1 kowal, 1 krawiec, 1 murarz, 3 piekarzy, 3 rzeźników, 1 handlarz skórami, 1 sklep spożywczy, 1 stolarz, 1 szewc, 1 handlarz wapnem, 1 sklep z wódką, piwiarnia i wyszynk trunków. Działała cegielnia, młyn i wiatrak. Na terenie osady znajdował się kościół i synagoga zlokalizowana w północno-zachodnim narożniku rynku, szkoła powszechna, szkoła żydowską, łaźnia żydowska.

W czasie II wojny światowej całkowicie zniszczono cmentarz żydowski i łaźnię. Synagogę Niemcy przekształcili w magazyn, a potem po wojnie rozebrano ją. Spalono dwór, w którym, w okresie międzywojennym, siedzibę miało nadleśnictwo. Po II wojnie światowej przystąpiono do rozbudowy szkoły, utwardzono ulice, wybudowano w latach 60. XX w. stację benzynową, dom towarowy częściowo na miejscu dawnej karczmy, bank spółdzielczy, ośrodek zdrowia, lecznicę dla zwierząt, piekarnię, powiększono remizę OSP. W południowo-wschodniej części osady wzniesiono siedzibę urzędu gminy, posterunek milicji i piekarnię.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Monter balustrad zarobi 11 tys., a policjant ponad 6 tys. zł. Sprawdź dobrze płatne oferty pracy w woj. lubelskim
OFERTY PRACY
galeria

Monter balustrad zarobi 11 tys., a policjant ponad 6 tys. zł. Sprawdź dobrze płatne oferty pracy w woj. lubelskim

Dla kierowców i informatyków. Specjalistów sprzedaży i dermatologów. Wybraliśmy najciekawsze oferty z Centralnej Bazy Ofert Pracy. Sprawdź je w naszej galerii.

wizualizacja inwestycji

Lex deweloper na Wojciechowskiej spalił na panewce. Radni przeciwni budowie osiedla na Konstantynowie

Komisja Rozwoju Miasta, urbanistyki i Ochrony Środowiska Rady Miasta Lublin jednogłośnie negatywnie zaopiniowała projekt uchwały w trybie lex deweloper, który miał umożliwić budowę osiedla na 662 mieszkania przy ul. Wojciechowskiej 42b. Inwestycji sprzeciwia się również sąsiadujący zakład produkcyjny oraz mieszkańcy.

Topory, monety i ozdoby. Nowe znaleziska na lubelskich ziemiach
ZDJĘCIA
galeria

Topory, monety i ozdoby. Nowe znaleziska na lubelskich ziemiach

Miejsce znalezienia tych wszystkich przedmiotów wcześniej nie było znane archeologom. Archeolodzy wrócą tu na wiosnę i dokładnie zbadają teren.

Precle w czekoladzie: tym razem nie do jedzenia, a do zwrotu

Precle w czekoladzie: tym razem nie do jedzenia, a do zwrotu

Partię dwóch produktów wycofuje sama sieć handlowa, o czym informuje i klientów, i Główny Inspektorat Sanitarny.

Wieczór z Polskim Baletem Narodowym
balet
7 lutego 2025, 19:00

Wieczór z Polskim Baletem Narodowym

Lubelski Teatr Tańca zaprasza w najbliższy piątek (7 lutego) na "Juvenalia 3" w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego Junior z Waszawy. „Juvenalia 3” to nie tylko balet – to niesamowity pokaz młodzieńczej pasji, elegancji, sztuki na najwyższym poziomie oraz muzyki.

Premier Donald Tusk

Premier Tusk: Polska nie będzie implementowała Paktu migracyjnego

Ani żadnego zapisu tego typu projektów, które miałyby doprowadzić do przymusowego przyjmowania przez Polskę migrantów zidentyfikowanych w innych krajach europejskich – zapowiedział premier Donald Tusk. – Cała Europa musi zrozumieć, że Polska ponosi z tego tytułu ciężary i mają nam pomagać, a nie nakładać jakiekolwiek nowe ciężary.

Walentynki z piosenkami Niemena
14 lutego 2025, 19:00

Walentynki z piosenkami Niemena

Walentynki za pasem. Dlatego jeśli nie macie na ten dzień planów, to możecie wybrać się do Łukowa na koncert Fabryki Piosenki Łukowskiego Ośrodka Kultury. Tego dnia wokaliści ŁOK zaprezentują najsłynniejsze piosenki Czesława Niemena.

Kłusowali, ale już ich złapali. Ojciec i syn staną przed sądem

Kłusowali, ale już ich złapali. Ojciec i syn staną przed sądem

Zastrzelona wydra, tusza łosia, dwie nielegalne jednostki broni palnej i blisko tysiąc sztuk amunicji. Co jeszcze znaleźli policjanci podczas przeszukania?

Zgubione, znalezione i oddane. Pieniądze i dokumenty wróciły do właściciela

Zgubione, znalezione i oddane. Pieniądze i dokumenty wróciły do właściciela

Myślałem, że już nie odzyskam straconych pieniędzy i dokumentów... - usłyszeli policjanci od człowieka, który odzyskał swoje dokumenty i pieniądze o równowartości blisko 20 tysięcy złotych.

Daję z siebie 200%! - Małgorzata Ostrowska o koncertowaniu, nowej płycie i The Voice Senior
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Daję z siebie 200%! - Małgorzata Ostrowska o koncertowaniu, nowej płycie i The Voice Senior

Na każdym koncercie daje z siebie wszystko, co dać mogę, czyli 100, 150 albo i 200 proc.. Uważam, że artysta jest do tego zobowiązany; przynajmniej z punktu widzenia etykiety zawodowej.

Likwidacja przejazdu na ulicy Łomaskiej. Mieszkańcy mogą zgłosić swoje uwagi na kolejnym spotkaniu

Likwidacja przejazdu na ulicy Łomaskiej. Mieszkańcy mogą zgłosić swoje uwagi na kolejnym spotkaniu

Omówienie lokalizacji tunelu na przedłużenie alei Jana Pawła II do ulicy Dokudowskiej oraz przebudowa przejazdu kolejowego na ulicy Łomaskiej na tunel dla pieszych i rowerzystów - top plan na najbliższe spotkanie.

Gdzie zamieszkają lokatorzy z Farbiarskiej? Siedzą na walizkach, a czas ucieka

Gdzie zamieszkają lokatorzy z Farbiarskiej? Siedzą na walizkach, a czas ucieka

Z gwarancjami od miasta i właścicieli, ale nadal w niepewności. Co stanie się z mieszkańcami budynku przy Farbiarskiej 2? Dokąd pójdą? Władze miasta zachęcają do skorzystania z lokali gminnych, właściciele zapewniają, że nikt nie zostanie na lodzie. Wszyscy jednak zasłaniają się przepisami, a mieszkańcy czekają.

Ferie na Roztoczu. RPN zaprasza na trzy dni zabawy
25 lutego 2025, 10:00

Ferie na Roztoczu. RPN zaprasza na trzy dni zabawy

Zaprzyjaźnij się z roztoczańską przyrodą i zaParkuj na ferie do nas – zachęca Roztoczański Park Narodowy, zapraszając do kilkudniowej zabawy, w której udział jest bezpłatny.

Mamy wybrały: jak rodzić, to tu. Lubelski szpital wśród najlepszych w kraju

Mamy wybrały: jak rodzić, to tu. Lubelski szpital wśród najlepszych w kraju

Fundacja „Rodzić po Ludzku” opublikowała raport dotyczący najlepszych porodówek w Polsce. Szpital z naszego regionu znalazł się w pierwszej dziesiątce w kraju.

Romanowski z nowymi zarzutami. Jest też wniosek o uchylenie immunitetu

Romanowski z nowymi zarzutami. Jest też wniosek o uchylenie immunitetu

Prokuratura chce postawić Marcinowi Romanowskiemu, posłowi PiS, kolejne zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Prokurator generalny Adam Bodnar już skierował do Sejmu wniosek o uchyleniu mu immunitetu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium