Społeczna odpowiedzialność biznesu - co to jest i dlaczego ma tak duży wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw? Bycie właścicielem dobrze prosperującej firmy to nie tylko praca i zarobek, ale również duża odpowiedzialność na wielu płaszczyznach. Niezależnie od tego, czy firmę prowadzimy na Lubelszczyźnie, czy też innych regionach kraju. Dlaczego działania csr są tak ważne?
Co to jest społeczna odpowiedzialność biznesu? Strategia CSR w praktyce
Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw to nic innego jak strategia zarządzania firmą, wedle której przedsiębiorstwa w swoich działaniach dobrowolnie uwzględniają takie aspekty jak środowisko, ekologia czy interes społeczny. Opiera się ona na normie ISO 26000 z roku 2010, systematyzującej wiedzę o tym, czym są kluczowe standardy społecznej odpowiedzialności.
Firmy uwzględniające tę koncepcję ochoczo inwestują w zasoby ludzkie czy ochronę środowiska, a to z kolei pozwala przedsiębiorstwom na bycie konkurencyjnym na tle biznesowych oponentów. Działania CSR, jak inaczej nazywa się społeczna odpowiedzialność biznesu mogą przynieść szereg wymiernych korzyści.
Narzędzia CSR. Jak prowadzić zrównoważony rozwój swojego biznesu
Środowisko i działania proekologiczne
Jednym z kluczowych aspektów, które powinna uwzględnić strategia CSR w firmach są działania ukierunkowanie na ekologię. Zrównoważony rozwój społeczny i ochrona środowiska to bardzo ważne elementy z punktu widzenia dzisiejszego biznesu.
Do najczęściej podejmowanych przez przedsiębiorców działań w tym zakresie należą m.in. segregacja odpadów, odpowiedzialna polityka gospodarowania surowcami czy implementacja szeroko zakrojonej polityki środowiskowej. Nierzadko aspekt ten przejawia się również ekologicznych procesów technologicznych czy dotyczących struktury pracy pracwników.
Wsparcie lokalnej społeczności - istota CSR
Odpowiedzialność społeczna organizacji w dużej mierze wyraża się we wsparciu lokalnej społeczności. Dobry przedsiębiorca (nie tylko ukierunkowany dla którego strategia CSR ma priorytet) zdaje sobie sprawę z roli, jaką odgrywa dla swojego otoczenia.
Stąd też odpowiedzialność biznesu będzie również polegać na sponsorowaniu tudzież wsparciu lokalnych inicjatyw społecznych, współpracy z lokalnymi władzami czy prowadzenie programów dla dzieci i młodzieży.
Raportowanie CSR
Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw może być wspierana poprzez raporty. Raporty społeczne są w stanie pomóc prezentować przedsiębiorcy działania csr, jakie prowadzi jego firma.
W tym zakresie zawrzeć możemy przede wszystkim kompleksowe dokumenty, które będą zawierać całą politykę, idee czy strategie podejmowane przez przedsiębiorstwa.
Taka dokumentacja będzie miała istotne znaczenie w zakresie relacji z interesariuszami, jak również uwiarygodnienie działań CSR organizacji w oczach lokalnej społeczności.
Łańcuchy dostaw - ważne obszary społecznej odpowiedzialności
Zasada społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw CSR wybitnie wyraża się w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Aspekt ten obejmuje współpracę z dostawcami na każdym etapie. Przedsięborcy winni tutaj promować uczciwe praktyki handlowe, przestrzegać założeń etycznych czy wdrażać standardy CSR dla kontrahentów.
Systemy zarządzania
Wprowadzając systemy takie jak ISO 9000 czy SA 8000 firmy mogą skutecznie realizować cele społeczne, środowiskowe czy ekologiczne, wzmacniając skuteczność swoich działań CSR.
Wspomniane wyżej przykłady systemów umożliwiają zarządzanie różnymi obszarami działalności, pomagając utrzymać najwyższą jakość produktów i zmniejszając szkodliwy wpływ na środowisko.
Społeczna odpowiedzialność w biznesie. Jakie są korzyści z wdrożenia CSR?
Realizacja działań społecznej odpowiedzialności może przynieść dla przedsiębiorstwa szereg wymiernych i łatwo zauważalnych korzyści. Strategia zrównoważonego rozwoju to aspekt, który ma istotny wpływ na biznes. Wśród korzyści z działania CSR przedsiębiorstw można wymienić:
- Aspekty ekonomiczne
Działania CSR przedsiębiorstw mogą znacząco przyczynić się do zwiększenia stabilności finansowej firmy, głównie poprzez lepszą jakość zarządzania pieniędzmi oraz rozsądne inwestycje. Większe zaangażowanie społeczne firm przełoży się na przyciągnięcie nowych pracowników oraz zaangażowanie obecnych.
Ponadto, wdrażanie zasad CSR przełoży się również na większą sprzedać produktów, gdyż klienci chętniej kupują produkty firm przejawiających społeczne zaangażowanie.
- Wpływ na środowisko
Wdrażanie zasad CSR ma istotny wpływ na środowisko naturalne. Firmy stosujące elementy społecznej odpowiedzialności zwracają większą uwagę na segregację odpadów czy odpowiednie zarządzanie surowcami.
Dodatkowo, angażując się we współpracę z partnerami biznesowymi chociażby w zakresie redukcji emisji CO2 firmy osiągają korzystniejszy wpływ na środowisko. Także i kształtowanie społecznej odpowiedzialności poprzez np. popularyzację założeń prośrodowiskowych może przyczynić się do poprawy jakości lokalnego otoczenia.
- Plusy dla pracowników
Praktyki społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw to również szereg korzyści dla pracowników. Firmy wdrażające programy CSR zwracają uwagę na potrzebę szkoleń pracowników, dbają o terminowość wypłat, wysoką jakość BHP czy odpowiednie świadczenia pracownicze.
Działania CSR przedsiębiorstw - gdzie czytać newsy z branży?
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych portali w branży, które opisuje newsy i zagadnienia związane z działaniami CSR jest Raport CSR. Znaleźć tam można artykuły właśnie z takiego obszaru jak społeczna odpowiedzialność biznesu, jak również tematów pobocznych, wykraczających poza kraj.
Pamiętajmy, że odpowiednia strategia zrównoważonego rozwoju jest kluczowa dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wpływ działań CSR ma widoczne skutki dla danej branży.