Miasto unieważniło przetarg na zadania mające na celu poprawę bezpieczeństwa na kilku przejściach dla pieszych. Do ogłoszonego postępowania nie zgłosiła się żadna firma.
Chodzi o zlecenie dotyczące utworzenia na wybranych przejściach w Lublinie wysepek oraz montażu wyświetlaczy prędkości i innych elementów mających służyć uspokojeniu ruchu. Ratusz ogłosił je na początku miesiąca. Na oferty urzędnicy czekali do poniedziałku.
Przetarg trzeba było jednak unieważnić, bo realizacją zleconych prac nie zainteresowała się żadna firma.
– Nie rezygnujemy z tego zadania. W najbliższych dniach planujemy ponowne ogłoszenie tego postępowania. Zakres prac pozostanie ten sam – zapowiada Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta.
Modyfikacje nie są możliwe, bo projekt jest finansowany ze środków unijnych i musi zostać zrealizowany w takiej formie, w jakiej został opisany we wniosku o dofinansowanie. Wyniosła ona 400 tys. zł przy całkowitym koszcie inwestycji szacowanym na 545 tys. zł.
Plany dotycząc zmian w sześciu punktach miasta. Dwa azyle dla pieszych mają powstać na przejściach na ul. Zemborzyckiej przy Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych. Dodatkowo zlikwidowany zostanie lewoskręt prowadzący na szkolny teren, a przed wysepką wyznaczona zostanie także dodatkowa powierzchnia wyłączona z ruchu.
Podobne działania planowane są na ul. Wileńskiej, między ulicami Wajdeloty i Głęboką. Tu azyle pojawią się przy przejściach w pobliżu przystanku autobusowego oraz przy skrzyżowaniu z ul. Balladyny
Spore zmiany mają zajść na ul. Zana, na odcinku między al. Kraśnicką i rondem przy supermarkecie E.Leclerc. Tu powstanie wysepka na zebrze przy skrzyżowaniu z ul. Krasińskiego. Nastąpi też inny podział szerokości jezdni. Kierowcy jadący od strony ronda będą mieli do dyspozycji dwa pasy. Z prawego będzie można pojechać prosto lub wjechać na teren targu przy ul. Wileńskiej. Lewy posłuży do skrętu w ul. Krasińskiego. Zmiana zajdzie także kilkaset metrów dalej, na skrzyżowaniu z ul. Skierki. Tu jadący w obu kierunkach również będą mogli skorzystać z dwóch pasów: umożliwiającego jazdę prosto lub w prawo oraz lewoskrętu.
Miasto planuje także montaż wyświetlaczy prędkości przy trzech. Cztery z nich pojawią się na al. Witosa, na wysokości ul. Rolna Osada. Obecnie jest tu jedyne przy tej dwujezdniowej arterii przejście bez sygnalizacji świetlnej. Również cztery takie urządzenia zostaną zamontowane na ul. Krańcowej, w pobliżu ul. Kossaka. Dwa zaplanowano na ul. Nałęczowskiej, przy ul. Gnieźnieńskiej. Kiedy przejeżdżające pojazdy będą poruszać się za szybko, na wyświetlaczach pojawi się czerwona, „smutna” ikonka. Kierowcy przestrzegający przepisów zobaczą natomiast zielony uśmiech.