Plany były ambitne. Kilka lat temu gdyńska fundacja chciała odbudować Pałac Radziwiłłów w Białej Podlaskiej. Teraz nasz Czytelnik dopytuje, czy ten pomysł ma jeszcze rację bytu.
– Ostatnio wizualizację dawnego pałacu pokazało na swoich stronach Muzeum Południowego Podlasia. Wygląda to imponująco. Widać po komentarzach, że mieszkańcy oczekiwaliby tego obiektu – pisze nasz Czytelnik z Białej Podlaskiej.
Pałac był jedną z najwybitniejszych architektonicznie rezydencji magnackich trzeciej dekady XVIII wieku na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Ostatecznie został zdewastowany i rozebrany na cegłę po 1883 roku.
O odbudowie obiektu mówiło się w Białej Podlaskiej od 2015 roku. Wtedy fundacja Fundusz Rewitalizacji z Gdyni, w której radzie nadzorczej zasiada senator Grzegorz Bierecki, podpisała z miastem list intencyjny. A w 2017 roku przekazała koncepcję odbudowy obiektu. Wówczas też stało się jasne, że fundacja nie będzie odbudowywać pałacu, tylko inny "potencjalny inwestor", m.in. z uwagi na to, że nie udało się jej pozyskać funduszy unijnych na ten cel. W czasie kadencji byłego prezydenta Dariusza Stefaniuka (PiS) nie ogłoszono jednak przetargu. A inwestycję szacowano na blisko 50 mln zł. Docelowo, w obiekcie miała być prowadzona działalność konferencyjno-hotelarska.
Jak to wygląda teraz? – Odbudowa Pałacu Radziwiłłów w Białej Podlaskiej wymaga podjęcia działań ze strony miasta Biała Podlaska, które zostały opisane w przekazanej koncepcji odbudowy – tłumaczy Julita Jarkowska, prezes zarządu gdyńskiej fundacji. – Opracowanie to zostało przekazane miastu w 2017 roku – dodaje Jarkowska.
Z Biuletynu Informacji Publicznej Białej Podlaskiej wynika jednak, że obecne władze nie zamierzają zlecać wykonania projektu budowlanego tej inwestycji. Przypomnijmy, że niedawno zakończyła się rewitalizacja parku Radziwiłłowskiego.
Z kolei gdyńska fundacja w ubiegłym roku przekazała 100 tys. zł darowizny dla Radzynia Podlaskiego na utworzenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych.