Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

8 lipca 2021 r.
8:10

Miasto chce zacząć przebudowę ulicy. Prezydent zarzuca opieszałość spółkom Skarbu Państwa

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 2 A A
Obecny stan Podmiejskiej: nierówna nawierzchnia, brak chodnika i nierówne pobocze
Obecny stan Podmiejskiej: nierówna nawierzchnia, brak chodnika i nierówne pobocze (fot. E.Burda)

Biała Podlaska. Miasto ogłasza, że rozpoczyna przebudowę ulicy Podmiejskiej. Ale wykonawca, firma Tre-Drom przyznaje, że problemem jest brak harmonogramu ze strony spółek energetycznej i gazowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pod koniec czerwca, prezydent Michał Litwiniuk (PO) tłumaczył radnym miasta, że spółka PGE nie wywiązała się ze swojej części prac, czyli likwidacji napowietrznej linii energetycznej w przebiegu tej ulicy. – Nie możemy rozpocząć tej budowy, bo na środku pasa jezdni stałby słup energetyczny – stwierdził wówczas Litwiniuk.

Ale już na wtorkowej konferencji prasowej ogłosił, że miasto przystępuje do remontu. – Nie chcemy dłużej czekać z rozpoczęciem tej budowy pomimo tego, że trudności się piętrzyły. Swoich prac nie przygotowały spółki Skarbu Państwa, które zawiadują sieciami gazowymi i energetycznymi – zauważa prezydent.

Chodzi o likwidację słupów energetycznych oraz przebudowę gazociągu średniego ciśnienia. – Już w 2019 roku występowaliśmy z określonymi wnioskami w tej sprawie do PGE – zwraca uwagę Litwiniuk.

Tymczasem, spółka odpowiada nam, że nie pozostaje bezczynna. – Obecnie trwają prace projektowe prowadzone przez firmę zewnętrzną, wyłonioną w przetargu. Chodzi o pozyskanie zgód właścicieli nieruchomości. Ta część etapu projektowania jest najbardziej czasochłonna – przyznaje Marzena Dłużniewska, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału PGE Dystrybucja. Jej zdaniem, terminy nie są zagrożone. – PGE Dystrybucja podejmuje próby rozmów z władzami gminy, aby doprecyzować harmonogram inwestycji, który pozwoli prowadzić harmonijnie inwestycję energetyczną i miejską, a tym samym zminimalizować utrudnienia dla mieszkańców miasta – zapewnia Dłużniewska, dodając jednoczesnie, że bialski oddział PGE występował do Urzędu Miasta w marcu i kwietniu z prośbą o "przedstawienie harmonogramu realizacji przedsięwzięcia związanego z przedmiotową inwestycją, jednak do dziś nie otrzymał odpowiedzi".

– Harmonogram robot musi być przedstawiony 10 dni od podpisania umowy, a podpisano ją 28 czerwca, niezasadna była więc prośba składana w marcu – zauważa z kolei Gabriela Kuc–Stefaniuk, rzecznik magistratu.

Remontem ulicy zajmie się bialska firma Tre-Drom. – Zgodnie z umową na wykonanie zadania mamy 7 miesięcy – zaznacza prezes Wiesław Harasimiuk. W jego ocenie, termin jest realny, ale mogą pojawić się pewne problemy. – Spółki energetyczna i gazowa nie przedstawiły nam jeszcze harmonogramu swoich prac – zaznacza Harasimiuk. Przypuszcza też, że jego firma będzie musiała skorygować terminy w zależności od planu spółek. Tre-Drom chce remontować Podmiejską etapami i będzie w tym czasie zamykał całkowicie ruch na danych odcinkach.

Droga będzie remontowana na odcinku od ul. Francuskiej do Armii Krajowej (ok. kilometra długości). Oprócz nowej nawierzchni, w ramach inwestycji ma powstać rondo na skrzyżowaniu z ulicą Żeromskiego. Do tego chodniki i ścieżka rowerowa. Natomiast z myślą o pasażerach komunikacji miejskiej, firma zbuduje również zatokę autobusową przy ulicy Francuskiej.

Prace wyceniono na 4,1 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel 1,2 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. – To jedna z najbardziej pilnych potrzeb w mieście. Ulica przebiega bowiem przez jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się osiedli mieszkaniowych – zauważa prezydent. Mieszkańcy już od lat czekają na przebudowę ulicy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami maszyn rolniczych i budowlanych. Skradziony sprzęt legalizowali metodą na tzw. klona

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach
Zamość

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach

W kwietniowych wyborach mandatów nie zdobyli, ale do Rady Miasta Zamość weszli, bo zajęli miejsca zwolnione przez dwójkę nowych wiceprezydentów. Na ostatniej sesji Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski złożyli ślubowanie.

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę
Dzień Wschodzi
film

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę

W porannej rozmowie Dzień Wschodzi, gościem jest prof. Joanna Krzowska-Firych, Kierownik Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi. To najbardziej wyspecjalizowana w regionie jednostka zajmująca się m.in. boreliozą, czy odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium