Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

27 lipca 2022 r.
11:04

Biała Podlaska to Rowerowa Stolica Polski. A radni narzekają na rowerzystów

Autor: Zdjęcie autora eb
1 6 A A
Obecnie, powstaje m.in. ścieżka rowerowa przy ul. Księdza Stanisława Brzóski
Obecnie, powstaje m.in. ścieżka rowerowa przy ul. Księdza Stanisława Brzóski (fot. UM Biała Podlaska)

W momencie, gdy Biała Podlaska zdobywa Puchar Rowerowej Stolicy Polski, miejscy radni wskazują, że rowerzyści nie przestrzegają przepisów. – Potrzebne są działania edukacyjne – apelują.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czerwcu mieszkańcy przejechali na rowerach 862 tys. kilometrów i pokonali w rywalizacji 54 inne samorządy. Do miasta trafił puchar i nagroda, czyli stacja naprawy rowerów, która stanie przy jednej ze ścieżek. A tych stale przybywa, dzięki unijnym środkom. Obecnie, sieć dla cyklistów liczy ponad 33 kilometry, ale to jeszcze nie koniec. Sam prezydent Michał Litwiniuk (PO) w mediach społecznościowych chętnie promuje ten sport.

Tymczasem, radni miejscy dostrzegają problem związany z rowerzystami. – Ja się oczywiście cieszę z liczby powstających ścieżek i rowerzystów, którzy z nich korzystają. Ale czasami widzę jak cała rodzina przejeżdża na rowerach po przejściu dla pieszych, gdzie nie ma wyznaczonej ścieżki – zwraca uwagę radna Marta Cybulska-Demczuk (KO). Przyznaje też, że widzi rowerzystów rozmawiających przez telefon podczas jazdy. – Apeluję, by na przykład od 1 września dyrektorzy szkół wystąpili z działaniami edukacyjnymi na ten temat – proponuje Cybulska–Demczuk. Jeszcze inny pomysł ma radny Bartłomiej Kuczer (Biała Samorządowa). – W newralgicznych miejscach warto zastosować znaki poziomie informujące rowerzystów „tutaj nie możesz przejeżdżać rowerem” – precyzuje radny. Nawiązuje w ten sposób do oznaczeń, które miejska spółka "Zieleń" namalowała na niektórych ścieżkach kilka miesięcy temu. To grafiki serca z rowerem i napisem "dziękujemy, że wybierasz rower". 

Jeszcze bardziej niepokojące wnioski ma przewodniczący rady, Bogusław Broniewicz (Biała Samorządowa). – Nagminne w Białej Podlaskiej są sytuacje, że rowerzyści pomimo istniejącej ścieżki, poruszają się po jezdni, albo po chodniku. A przecież wszystkich uczestników ruchu obowiązują przepisy. Ale w naszym mieście nikt ich nie egzekwuje – ocenia Broniewicz. Jego zdaniem, nie trzeba od razu wystawiać mandatów. – Patrole Policji czy Straży Miejskiej mogą stosować upomnienia, bo w przeciwnym razie będziemy mieli dalszy wzrost zdarzeń z udziałem rowerzystów – uważa przewodniczący. W jego ocenie, miasto powinno położyć większy nacisk na akcje promujące bezpieczeństwo na drogach i ścieżkach dla cyklistów.

– Strażnicy podejmują interwencje w przypadku rowerzystów nieprawidłowo korzystających z przejść dla pieszych i ścieżek rowerowych, jak również z jezdni w ciągu ulic przy których są ścieżki – przyznaje z kolei Henryk Nędziak, komendant Straży Miejskiej. Jego zdaniem, zarówno rowerzyści, jak i piesi powinni bardziej uważać w rejonie przejść i skrzyżowań. – Tak, by nauczyć się wspólnie korzystać z infrastruktury drogowej. Również edukacja w tym zakresie skierowana zarówno do dzieci, młodzieży czy dorosłych jest wskazana – sugeruje Nędziak.

Od maja do lipca w mieście doszło do 9 kolizji i 3 wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. – Natomiast w analogicznym okresie ubiegłego roku odnotowaliśmy 2 wypadki drogowe oraz 21 kolizji, w których uczestniczyli rowerzyści. Dochodzi do nich na terenie całego miasta, więc nie możemy tu wskazać miejsc, gdzie zdarzeń byłoby więcej – przyznaje komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla, rzecznik bialskiej policji. – Powstające w mieście ścieżki rowerowe sprzyjają znacznej poprawie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są rowerzyści – uważa rzecznik.

Miasto ma coś w planach. – W nowym roku szkolnym, na przykład na godzinach wychowawczych, będą omawiane zasady bezpiecznego poruszanie się na rowerze. Szkoły będą zachęcane do organizowania spotkań z policjantami, Strażą Miejską oraz organizowania akcji „Bezpieczny Rowerzysta” – zaznacza Stanisław Romanowski, naczelnik wydziału edukacji w ratuszu. 

Obecnie trwa budowa nitek łączących centrum miasta z obrzeżami, m.in. w okolicy stawów przy rzece Klukówka czy przy ulicy ks. Stanisława Brzóski. W przyszłości planowane są również trasy dla rowerzystów przy ulicach Podleśnej, Kościelnej, Stacyjnej oraz al. Tysiąclecia.

Mapa sieci rowerowej w Białej Podlaskiej (fot. UM Biała Podlaska)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Batabe Zempare dobrze zna atmosferę panującą w hali w Sosnowcu

Polski Cukier AZS UMCS w pogoni za pozycją lidera. W niedzielę mecz z Zagłębiem Sosnowiec

Polski Cukier AZS UMCS Lublin nie ma czasu na zbyt huczne świętowanie. W niedzielę o godz. 16 zmierzy się z MB Zagłębie Sosnowiec

Z radnymi o przyszłości powiatu lubelskiego. Jak chcą poprawić jakość życia mieszkańców?
wideo
film

Z radnymi o przyszłości powiatu lubelskiego. Jak chcą poprawić jakość życia mieszkańców?

Radni powiatu lubelskiego – Anna Kot, Teresa Chwała i Piotr Sawicki – w rozmowie z cyklu Dzień Wschodzi podzielili się swoimi planami na rzecz rozwoju regionu i poprawy jakości życia mieszkańców. Kluczowym wyzwaniem jest modernizacja lokalnej infrastruktury, w tym dróg, szkół i ośrodków zdrowia.

Pijany obcokrajowiec za kierownicą. Dwie osoby trafiły do szpitala

Pijany obcokrajowiec za kierownicą. Dwie osoby trafiły do szpitala

W czwartek wieczorem na drodze z Końskowoli do Puław zderzyły się dwa samochody. Sprawdza zdarzenia został zatrzymany. Grozi mu więzienie.

Po wygranej w Gdańsku z Treflem lublinianie liczą na kolejne zwycięstwo, tym razem nad zespołem z Lwowa

Bogdanka LUK Lublin kontra Barkom Każany Lwów. W swojej hali czują się dobrze

Sobotnim przeciwnikiem Bogdanki LUK Lublin będzie Barkom Każany Lwów. Mecz w hali Globus rozpocznie się o godzinie 14.45.

Piotr Błażewicz został we wrześniu wybrany na przewodniczącego Rady Miasta Zamość, więc nie powinno go być w składzie komisji rewizyjnej

Zamojską radę czeka zmiana. Przewodniczący robiąc to działa wbrew ustawie

Zabrania tego i ustawa o samorządzie, i statut miasta Zamość. A jednak przewodniczący miejskiej rady zasiada w komisji rewizyjnej. To ma się zmienić.

Uwaga, ślisko na drogach

Uwaga, ślisko na drogach

W nocy z czwartku na piątek, w południowej części województwa lubelskiego na drogach może być bardzo ślisko. Kierowcy musza uważać na tzw. czarny lód, czyli niewidoczny film zamarzniętej wody na jezdni.

Lodówki  jadłodzielni czekają na świąteczne wiktuały
Aktualizacja

Lodówki jadłodzielni czekają na świąteczne wiktuały

Okres świąteczny to czas, gdy najwięcej jedzenia ląduje w koszu. Warto się podzielić pożywieniem. Ta lodówki w jadłodzielni przy KUL w Lublinie (na zdjęciu zrobionym dziś) czeka na dobrą żywność dla potrzebujących.

Blik zastąpił amerykańskiego wojskowego. Ofiarą padają młodzi

Blik zastąpił amerykańskiego wojskowego. Ofiarą padają młodzi

Scenariusz zawsze jest ten sam: oszuści włamują się na portal społecznościowych i do znajomych właściciela konta wysyłają wiadomości z prośbą o pożyczenie pieniędzy i wysłanie kodu Blik. Ofiarą takiego oszustwa padł 19-letni mieszkaniec Zamościa, który nie zweryfikował prośby o pożyczkę, wygenerował i przekazał kod Blik. Stracił w ten sposób ponad 571 zł.

Sanatorium w Krasnobrodzie powstałe w XIX w. było pierwszym w Polsce sanatorium przeciwgruźliczym. Po wojnie na nowo rozpoczęto działalność uzdrowiskową, tworząc w starym majątku dworskim najpierw sanatorium przeciwgruźlicze dla dzieci, a następnie sanatorium rehabilitacyjne. Od 1998 r. funkcjonuje tu Samodzielne Publiczne Sanatorium Rehabilitacyjne im. Janusza Korczaka, którego organem tworzącym jest obecnie powiat zamojski.

Krasnobród jak Ciechocinek. Będzie miał tężnie

Sanatorium w Krasnobrodzie zmieni się. A to za sprawą umowy w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. W uzdrowisku mają powstać tężnie solankowe, może nie tak okazałe jak Ciechocinku, ale zawsze…

Dwa dni świąt: 350 nietrzeźwych kierowców

Dwa dni świąt: 350 nietrzeźwych kierowców

W czasie dwóch dni świąt policjanci zatrzymali prawie 350 nietrzeźwych kierowców; doszło do 48 wypadków drogowych, w których zginęło pięć osób – poinformowała w czwartek Policja. Dodała, że łącznie w tym czasie podjęto ponad 23,5 tys. interwencji.

Świąteczny spacer nad Zalewem
galeria

Świąteczny spacer nad Zalewem

Korzystając ze słonecznej pogody wielu lublinian wybrało się na spacer w drugi dzień świąt do Dąbrowy.

Świąteczne spalanie kalorii w Zgrzycie
koncert
27 grudnia 2024, 19:00

Świąteczne spalanie kalorii w Zgrzycie

Fabryka Kultury Zgrzyt już 27 grudnia (piątek) zaprasza na spalanie kalorii i biforek przed Sylwestrem. Będzie to doskonała okazja do szaleństw pod sceną ponieważ do Lublina przyjeżdżają takie zespoły jak: Orphanage Named Earth, Wrath Opiate i Out Of Frame.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Potrafię jeszcze obejrzeć mecz dla przyjemności

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Potrafię jeszcze obejrzeć mecz dla przyjemności

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

W styczniu 2025 r. zakończy się budowa hali tenisowej.

Oświata drenuje budżet Kraśnika

To nie był łatwy kompromis budżetowy, ale radni miejscy w Kraśniku doszli do porozumienia. Dochody miasta zapisane w budżecie wyniosą 185 mln 598 tys. 474 zł, a wydatki ustalono w kwocie 186 mln 355 tys. 429 zł. Budżetowe wydatki to przede wszystkim środki finansowe na miejską oświatę.

Obecnie sieć dróg szybkiego ruchu w woj. lubelskim liczy ok. 230 km, docelowo ma być 580 km

Jadą z bitumem ekspresowo, czyli podsumowanie drogowców

Rozpoczęła się budowa opóźnionej o dwa lata trasy S19 na odcinku Lubartów – Lublin, trwa rozbudowa obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej, a także ciąg dalszy realizacji obwodnicy Chełma w ciągu S12. To najważniejsze inwestycje mijającego roku na drogach krajowych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium