Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

27 stycznia 2022 r.
20:46

13-letnia Irakijka w szpitalu. Prowadzi tam protest głodowy

Autor: Zdjęcie autora eb
1 7 A A
Ośrodek strzeżony w Białej Podlaskiej
Ośrodek strzeżony w Białej Podlaskiej

13-letnia Tiba z Iraku, którą wraz z rodziną skierowano do ośrodka strzeżonego w Białej Podlaskiej, trafiła do szpitala. Dziewczynka w proteście przeciwko warunkom w ośrodku, podjęła strajk głodowy. W szpitalu też odmawia jedzenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym strajku pisaliśmy już w grudniu. – Tu jest jak w więzieniu – mówiła nam wówczas Ola Sabah Hamad z Iraku.– My tu nie mamy żadnych praw. Czasami czujemy się jak zwierzęta, a nie jak ludzie – skarżyła się nam przez telefon Irakijka.

Jedzenia odmawiała również 13–letnia Tiba z Iraku. W środę, reporterzy programu „Polska i Świat” TVN24 ujawnili, że dziewczynka trafiła na oddział psychiatryczny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Mogę jedynie potwierdzić, iż jedna z osób nieletnich, która przebywała w ośrodku strzeżonym w Białej Podlaskiej, znajduje się obecnie w zewnętrznej placówce medycznej – słyszymy od kapitana Dariusza Sienickiego, rzecznika  Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. – Jej skierowanie przez służbę medyczną do placówki leczniczej nie wynikało z odmowy przyjmowania przez nią posiłków – zapewnia Sienicki i dodaje, że obecnie w ośrodku żaden z cudzoziemców nie prowadzi protestu głodowego.

Udało nam się dotrzeć do Zainab, starszej siostry 13–latki.– Moja siostra chce wolności, po to przybyliśmy do Europy, uciekając przed sektarianizmem i wybuchami bombowymi w Iraku – podkreśla Zainab.

Jej rodzina od trzech miesięcy przebywa w bialskim ośrodku. – Moja siostra doświadczyła eksplozji bomby przed iracką szkołą, do której chodziła. Pomimo tego zamknięto nas tu w ośrodku. A przecież nie stanowimy zagrożenia – dziwi się siostra dziewczynki.

Z reportażu TVN24 wynika, że Tibę i jej matkę przez całą dobę pilnują strażnicy graniczni. – Dziewczynka odmówiła przyjmowania posiłków i płynów, czyli nie przyjmowała nic do ust, co stanowiło zagrożenie dla jej życia – powiedziała TVN24 Monika Wanke–Rytt, zastępca dyrektora Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W rozmowie z nami siostra dziewczynki informuje, że Tiba w szpitalu także głoduje.

Sprawie przygląda się biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.– Za każdym razem reagujemy w takich sytuacjach. Spotykaliśmy się z tą rodziną w Białej Podlaskiej, a także w szpitalu w Warszawie – mówi Marcin Sośniak z biura Rzecznika Praw Obywatelskich. – To, czy dziewczynka zostanie odesłana do ośrodka, będzie zależeć  od opinii lekarzy – zaznacza Sośniak i przypomina, że cudzoziemcy najczęściej zgłaszają się do RPO z powodu trudnych warunków w ośrodkach i przedłużającej się detencji. – Od dawna zwracamy uwagę, że ośrodki strzeżone nie są odpowiednim miejscem dla rodzin z dziećmi. To raczej ostateczność. Zasadą w takich przypadkach powinny stać się środki wolnościowe – podkreśla Sośniak.

Wkrótce ukaże się raport Rzecznika Praw Obywatelskich na temat warunków w ośrodkach strzeżonych w Polsce.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jarosław Stawiarski
Dzień Wschodzi
film

Nie lubię gadania. Żeby istnieć w polityce trzeba działać

Dzisiaj rozpoczyna się Kongres Trójmorza. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi, jest Jarosław Stawiarski — Marszałek Województwa Lubelskiego, z którym Krzysztof Kot rozmawia również o polityce w zarządzie województwa.

Ruch Izbica podzielił się punktami ze Spartą Rejowiec Fabryczny

Sparta zagrała mecz ligowy szybciej, żeby lepiej przygotować się do baraży o IV ligę

W spotkaniu 26. kolejki rozegranym awansem Ruch Izbica zremisował ze Spartą Rejowiec Fabryczny 3:3.

Koszą trawę, ścieżka rowerowa nad Wisłą zamknięta

Koszą trawę, ścieżka rowerowa nad Wisłą zamknięta

Odcinek drogi technicznej przy wale wiślanym, która pełni funkcję ścieżki rowerowej łączącej miasto Puławy z Bochotnicą, pozostaje wyłączony z ruchu. Powodem są prowadzone przez Wody Polskie prace konserwacyjne.

Kasa dla COZL. Będzie nowe wyposażenie i cyfryzacja leczenia

Kasa dla COZL. Będzie nowe wyposażenie i cyfryzacja leczenia

Prawie 73 mln zł dostało Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Dzięki temu wprowadzony zostanie system cyfryzacji, a większość oddziałów i poradni zostanie doposażonych.

Avia jest zdecydowanym faworytem meczu w Krasnymstawie

Start Krasnystaw kontra Avia Świdnik w finale Pucharu Polski

Sezon 23/24 wielkimi krokami zbliża się do końca. W środowy wieczór poznamy triumfatora wojewódzkiego Pucharu Polski. W finale zagrają Start Krasnystaw i Avia Świdnik. Spotkanie odbędzie się na stadionie czwartoligowca i rozpocznie się o godz. 17. Transmisję będzie można obejrzeć na kanale YouTube Lubelskiego Związku Piłki Nożnej.

Jay Blankenau – nowy rozgrywający Bogdanki Arki Chełm

Trzy mistrzostwa i udział w igrzyskach. Ciekawe CV nowego siatkarza Bogdanki Arki Chełm

Bogdanka Arka Chełm ogłosiła pierwszy transfer przed sezonem 2024/2025. Nowym rozgrywającym chełmskiego zespołu został reprezentant Kanady Jay Blankenau.

Bartosz Bańbor zdobył we wtorek 13 punktów dla Motoru w Grudziądzu

Znowu bez punktów w Ekstralidze U24. Motor tym razem przegrał w Grudziądzu

W poniedziałek wysoka porażka w Toruniu, a we wtorek trochę niższa w Grudziądzu. Tym razem młoda drużyna Motoru Lublin uległa Mebelkom GKM 39:51. To piąta przegrany mecz „Koziołków” w Ekstralidze U24.

Punkowy wieczór w Fabryce Kultury Zgrzyt
15 czerwca 2024, 20:00
film

Punkowy wieczór w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotni wieczór (15 czerwca), w lubelskim Zgrzycie zagrają zespoły: Ye.stem, Krain i Na krawędzi.

Mamy nowych profesorów. Nominacje odebrali od prezydenta Dudy
TYTUŁY

Mamy nowych profesorów. Nominacje odebrali od prezydenta Dudy

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył tytuły profesorskie nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród 116 wyróżnionych aż 9 reprezentuje uczelnie i instytuty naukowe z województwa lubelskiego.

Wystawa prac Piotra Młodożeńca
15 czerwca 2024, 11:30

Wystawa prac Piotra Młodożeńca

W najbliższą sobotę o godz. 18:00 w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL zostanie otwarta wystawa malarstwa Piotra Młodożeńca pt. „Wyobrazy. Lata 20-te”.

Park Wodny otwarty. Ceny biletów i godziny otwarcia, czyli drożej i krócej
PUŁAWY

Park Wodny otwarty. Ceny biletów i godziny otwarcia, czyli drożej i krócej

Nowy sezon rozpoczął w Parku Wodnym przy ul. Hauke-Bosaka w Puławach. Ceny biletów poszły w górę: zarówno dla posiadaczy karty mieszkańca, jak i dla przyjezdnych, z tym, że dla tych drugich nieco bardziej.

Rzemieślnicy na Błoniach, czyli Brunch pod chmurką
16 czerwca 2024, 8:30

Rzemieślnicy na Błoniach, czyli Brunch pod chmurką

Ręcznie szyte ubrania i dodatki, domowe wypieki, biżuteria, świece sojowe i kokosowe, a do tego możliwość wymieniania się ubraniami. W najbliższą niedzielę na Błoniach przy Zamku Lubelskim odbędzie się Brunch pod chmurką.

PUHOVSKY (Romek Puchowski) – wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent, gra na gitarze Dobro, slide, gitarze akustycznej oraz basowej. W 2015 ruszył w podróż do źródeł bluesa: do Delty Mississippi. Podczas kompozytorskiej podróży po-przez krainę mistrzów bluesa tworzył nowe songi na swój album
WYWIAD

Dobro i blues, czyli w Delcie bywa różnie

Mnie inspiruje blues z Delty, ten pierwszy – folklorystyczny, który ukształtował się na początku XX wieku. Zachwyca mnie ta prawda, jaką niesie blues, siła przekazu oraz sposób wykorzystania gitary akustycznej. I to mnie chyba do bluesa przywiodło – rozmowa z Puhovskym.

Dyplomy i stypendia od prezydenta dla najlepszych uczniów
ZDJĘCIA
galeria

Dyplomy i stypendia od prezydenta dla najlepszych uczniów

Biorą udział w konkursach i odnoszą sukcesy. A teraz jeszcze zostali docenieni przez prezydenta.

Powracają Lubelskie Dni Fantastyki
patronat
15 czerwca 2024, 10:00

Powracają Lubelskie Dni Fantastyki

Tegoroczna 32 edycja Lubelskich Dni Fantastyki odbędzie się w dniach 15-16 czerwca. Najstarsza lubelska impreza fantastyczna powraca po przerwie, która trwała od 2019 roku. Lubelskie Dni Fantastyki odbędą się w Domu Kultury LSM w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium