700 młodych osób przyjęto w poniedziałek w poczet pełnoprawnych studentów filii AWF w Białej Podlaskiej.
Studenci najchętniej wybierali tu fizjoterapię i wychowanie fizyczne. W sumie, AWF kształci jeszcze na kosmetologii, sporcie oraz turystyce i rekreacji. Razem ponad 2 tys. studentów. W tym roku uczelnia obchodzi swoje 45-lecie.
– Najsilniejszym kierunkiem jest wychowanie fizyczne, bo powstało jako pierwsze. Ale wysoki poziom utrzymujemy również na innych kierunkach. W przyszłym roku rozpoczynamy studia magisterskie na fizjoterapii. Jest już decyzja Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – mówi prof. Jerzy Sadowski prorektor ds. ogólnych bialskiej filii AWF. Studenci mogą korzystać z wymiany zagranicznej w 20 krajach, na 100 uczelniach. Bialski AWF stale współpracuje z polskimi związkami sportowymi. – Przykład to porozumienie z Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Dzięki temu nasi studenci kończąc specjalizację z tej dyscypliny uzyskują uprawnienia licencji UEFA B- potwierdza prorektor.
Prężnie rozwija się Regionalny Ośrodek Badań i Rozwoju przy bialskim AWF. – Już 34 podmioty, głównie ze sportu, wyraziły zainteresowanie wynikami naszych badań. To jeden z najnowocześniejszych ośrodków nie tylko w Polsce – podkreśla profesor Sadowski. Niedawno filia zakończyła remont pływalni, a wkrótce kolejny remont czeka dom studenta.
Co przyciąga studentów do bialskiego AWF? – Przyjechałam tu studiować, bo koło siebie nie miałam kierunku wychowanie fizyczne w służbach mundurowych. Poza tym, bardzo mi polecano uczelnię, bo jest dobrze wyposażona. Do domu mam 300 kilometrów – przyznaje studentka I roku Justyna Dziura. Jej starsza koleżanka Beata Tomczyk, która w tym roku kończy swoje studia, do Białej Podlaskiej przyjechała z Warszawy. – Wolałam filię niż macierzysty AWF w Warszawie – śmieje się. – Przyciągnęła mnie baza naukowa na światowym poziomie – dodaje Beata.
Z kolei na drugiej bialskiej uczelni, Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II pierwszy rok studiowania rozpoczęło blisko tysiąc młodych ludzi. Tu również największą popularnością cieszyła się fizjoterapia. Ale oprócz tego również pielęgniarstwo oraz finanse i rachunkowość. Ponad 10 proc. studentów to osoby z zagranicy, głównie z Białorusi i Ukrainy. Obecnie, uczelnia stara się o uzyskanie uprawnień doktoryzowania w dziedzinie nauk o zdrowiu, a w dalszej kolejności nauk ekonomicznych. Za kilka tygodni, PSW rozpocznie budowę biblioteki. A od października przy uczelni działa już żłobek Zielony Słonik.