-Skoordynowana i kompleksowa opieka jest głównym kierunkiem zmian, które prowadzimy - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas wizyty w bialskim szpitalu. Szef resortu zapowiedział kolejne zmiany, tym razem w podstawowej opiece zdrowotnej.
Ale póki co od 1 października obowiązują nowe przepisy o sieci szpitali.
- Jesteśmy dobrze przygotowani, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny jest tego dobrym przykładem- zaznaczył w piątek minister, podkreślając że ustawa o sieci szpitali poprawi jakość opieki i bezpieczeństwo pacjentów. W jaki sposób? - Pacjenci którzy zgłaszają się na izbę przyjęć, będą mogli liczyć na lepsze przyjęcie, bo tuż obok funkcjonować będzie nocna i świąteczna pomoc lekarska, która odciąży w znacznej mierze intensywną opiekę, która należy się ciężko chorym pacjentom - zauważył Radziwiłł.
Jednocześnie zaznaczył, że "nocna i świąteczna pomoc jest rozwiązaniem rezerwowym dla tych pacjentów, którzy nie zdążą do lekarza rodzinnego".
- Sytuacja pacjentów na izbach przyjęć czy szpitalnych oddziałach ratunkowych jest dramatyczna. Są tłumy ludzi, ciężko chorzy i cierpiący pacjenci nie mogą się przebić do przyjęcia przez tłum ludzi. To musi się zmienić i my to zmieniamy. Na izbie przyjęć mają być przyjmowani tylko ciężko chorzy, a ci z lżejszymi dolegliwościami powinni udać się do przychodni POZ lub nocnej opieki zdrowotnej - dodał Radziwiłł.
Kolejna zmiana dotyczy kompleksowej opieki pacjentów, którzy po wypisaniu ze szpitala nadal będą kierowani przez placówkę np. na rehabilitację czy do specjalistycznych poradni przyszpitalnych.
Do nowej sieci szpitale wchodzą w lepszej kondycji finansowej i zdaniem szefa resortu jest to ok. 10 proc. więcej środków w porównaniu z poprzednimi okresami.
- Poza tym, w najbliższych miesiącach zakupimy ogromną ilość sprzętu do szpitali w Polsce. Za kilka dni ruszy też program wykupu części świadczeń, które są przedmiotem tych wstydliwych kolejek. Będziemy się również starali w tym roku zapłacić za dużą część nadwykonań. To wszystko jest przejawem brania większej odpowiedzialności przez państwo za służbę zdrowia - stwierdził Radziwiłł.
Kolejnym krokiem ma być skoordynowanie podstawowej opieki zdrowotnej. - Rozpoczęły się już prace nad odrębną ustawą o POZ, która wprowadzi elementy koordynacji na poziomie lekarza rodzinnego i całego zespołu POZ - zapowiedział Konstanty Radziwiłł, podkreślając że zmiany, które dokonuje resort są przede wszystkim dla pacjentów.
Do sieci weszło 37 lubelskich szpitali. Ten bialski znalazł się na tzw. trzecim poziomie zabezpieczenia. Na czwarty kwartał do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego trafi ponad 31 mln zł z NFZ.
- Od 1 października pula środków przyznana przez NFZ będzie zawierać dwa elementy. Jeden, który stanowi 60 proc. kwoty to ryczałt, a pozostałe 40 proc. to formuła wydatkowania na świadczenia wyodrębnione z ryczałtu, np. onkologię, ostre zespoły wieńcowe, leczenie zaćmy czy stawu biodrowego - zaznacza dyrektor Dariusz Oleński.