Od 1 października obowiązywać będą nowe przepisy o sieci szpitali. Ten w Białej Podlaskiej gotowy jest do zmian. A zmiany dotyczą przede wszystkim modelu finansowania przez NFZ.
I to właśnie NFZ prowadzi we wrześniu akcję informacyjną na ten temat w całym kraju, w środę konsultanci odpowiadali na pytania mieszkańców Białej Podlaskiej.
– Zmiany dotyczą m.in. modelu funkcjonowania leczenia szpitalnego. To szpital będzie prowadził pacjenta przez leczenie, również po wyjściu z oddziału. Wtedy pacjent zostanie poprowadzony do przyszpitalnych poradni specjalistycznych. Ta opieka będzie zagwarantowana – mówi Małgorzata Bartoszek rzecznik prasowy lubelskiego oddziału NFZ. – To zapewni pacjentowi kontynuację leczenia bez zbędnej zwłoki. Już teraz pierwszeństwo na oddział rehabilitacyjny mają pacjenci bezpośrednio po hospitalizacji – podkreśla z kolei Dariusz Oleński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.
Do sieci weszło 37 lubelskich szpitali. Ten bialski znalazł się na tzw. trzecim poziomie zabezpieczenia.
– Na czwarty kwartał, od października do grudnia przekazujemy szpitalom z województwa 255 mln zł. Wszystkie placówki otrzymają więcej niż wcześniej. Wyliczenia wynikały z wykonanych świadczeń w 2015 roku – precyzuje Bartoszek.
Do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego trafi ponad 31 mln zł. – Od 1 października pula środków przyznana przez NFZ będzie zawierać dwa elementy. Jeden, który stanowi 60 proc. kwoty to ryczałt, a pozostałe 40 proc. to formuła wydatkowania na świadczenia wyodrębnione z ryczałtu, np. onkologię, ostre zespoły wieńcowe, leczenie zaćmy czy stawu biodrowego – tłumaczy Dariusz Oleński. – Te 60 proc. ryczałtu to wyzwanie przed nami. Wewnętrznymi aktami prawnymi będziemy regulować już nie kontrakty w poszczególnych oddziałach, ale plany wykonania świadczeń. Takie plany mają odpowiadać zapotrzebowaniom pacjentów – zaznacza Oleński.
Do tej pory, bialski szpital notował blisko 20 proc. nadwykonań. – Ale już od października musimy o nich zapomnieć i w tym większym budżecie powinniśmy zapewnić pacjentom dostęp do wszystkich świadczeń – przyznaje dyrektor placówki. Jego zdaniem jest to możliwe. – Słodko nie jest, ale jest to godny pieniądz, który powinien wystarczyć. To budżet którego oczekiwaliśmy – podkreśla Oleński.
Kolejne okresy rozliczeniowe z NFZ będą 6-miesięczne i dyrektor liczy że budżet szpitala będzie większy.
Inaczej też będzie zorganizowana nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Dotychczas to pogotowie realizowało te świadczenia, a od 1 października odpowiada za to bialski szpital w punkcie usytuowanym przy SOR. Spotkania informacyjne NFZ odbędą się jeszcze w szpitalach w Puławach i Chełmie.