Co zmienić w mieście? Urzędnicy chcą skonsultować pomysły na rewitalizację z mieszkańcami. Spotkania odbędą się w tym tygodniu.
Ma to związek z aktualizacją Gminnego Programu Rewitalizacji na lata 2016–2025. – Porozmawiajmy na temat problemów starszych mieszkańców miasta, ich potrzeb i oczekiwanych zmian. Razem wypracujmy pomysły na przedsięwzięcia poprawiające jakość życia – zachęcają urzędnicy z bialskiego ratusza. Szczególnie zapraszają seniorów, a także miejskich społeczników i przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Spotkanie ma mieć charakter konsultacyjno – warsztatowy i odbędzie się w czwartek w sali konferencyjnej urzędu miasta o godz. 10.
Ale na tym nie koniec, bo w środę ratusz chce również poznać opinie rowerzystów na temat obszaru rewitalizacji. Rowerowy „spacer” będzie miał trzy przystanki: przy wieży ciśnień (godz. 14.20), parku przy ulicy Wyzwolenia (godz. 14.50) oraz placu Rubina (15.40).
W lutym Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do zmiany tego programu, który ostatni raz był modyfikowany w 2019 roku. To taki plan, który określa zdegradowane obszary i wskazuje, co robić, by były bardziej przyjazne do życia. – Spotkania mają służyć pogłębieniu diagnozy wyznaczonego na nowo obszaru rewitalizacji i określeniu kierunków rewitalizacji – tłumaczy Michał Romanowski, naczelnik wydziału rozwoju w urzędzie. Zwraca też uwagę, że nie tylko samorząd może się starać o unijne środki w ramach tego programu. – Mogą to robić rozmaite podmioty zainteresowane procesem rewitalizacji. Ogłoszenie naboru nastąpi w bieżącym kwartale – precyzuje naczelnik.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wyliczyło, że w poprzedniej perspektywie unijnej podpisało ok. 1400 umów o dofinansowanie projektów rewitalizacyjnych na łączną kwotę ponad 6 mld zł. W poprzednim rozdaniu, Biała Podlaska dostała prawie 19 mln zł z tej puli, m.in. na przebudowę targowiska babski rynek czy budowę kamienicy na potrzeby miejskiej kultury przy ulicy Krótkiej.