Już wkrótce bialskie ronda mogą mieć swoje nazwy. Wnioski mieszkańców i radnych mają zostać poddane pod głosowanie na najbliższej sesji rady. Chodzi o lokalizacje przy ul. Terebelskiej oraz nowe rondo przy ul. Lubelskiej
Nadszedł odpowiedni moment, aby godnie upamiętnić Legiony i Józefa Piłsudskiego, który po zwycięskiej wojnie z bolszewicką Rosją został 20 kwietnia 1920 r. dożywotnim członkiem Rady Miejskiej oraz Honorowym Obywatelem Białej Podlaskiej – czytamy we wniosku, który przedłożył prezydentowi regionalista dr Szczepan Kalinowski.
W uzasadnieniu jego propozycji znajdziemy także odniesienia do rocznicy 100-lecia pobytu Legionów Polskich na Południowym Podlasiu, które przypada w 2015 roku. Regionalista przypomina także, że w szeregach tej formacji walczyli mieszkańcy naszego miasta, a jeden z nich – Stanisław Tessaro – został nawet generałem brygady. Radni zajmą się uchwałą na wniosek prezydenta Dariusza Stefaniuka.
Z inicjatywy mieszkańców i bialskich stowarzyszeń powstał także pomysł nadania nazwy nowemu rondu przy ul. Lubelskiej. Jego nazwa ma brzmieć: Rondo Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wniosek podpisany przez ponad trzysta osób poparli radni PiS, z przewodniczącym rady Dariuszem Litwiniukiem na czele.
W uzasadnieniu czytamy m.in., że istnieje wielka potrzeba upamiętnienia wybitnej postaci, której w sposób szczególny leżało na sercu dobro Polski silnej politycznie i gospodarczo.
Wspomina się także o opozycyjnej działalności tragicznie zmarłego prezydenta oraz działalności po 1989 roku. Nadanie nazwy rondu ma być wyrazem wdzięczności mieszkańców za wkład Lecha Kaczyńskiego m.in. w obronę najwyższych wartości.
Swoją nazwę ma również posiadać rondo przy skrzyżowaniu ulicy Terebelskiej, Okopowej i Królowej Jadwigi. Z takim wnioskiem wystąpili radni PO, którzy wskazali osobę Macieja Płażyńskiego – marszałka Sejmu, działacza opozycji antykomunistycznej, posła i senatora, zmarłego tragicznie w katastrofie w Smoleńsku.
W uzasadnieniu podpisanym przez radnego Wojciecha Sosnowskiego czytamy m.in., że przyznanie nazwy rondu będzie wyrazem uznania oraz zachowaniem w pamięci dokonań człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat.