![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![Czy na tej pustej, szarej ścianie powstanie mural? Na przykład historyczny z rzutem pałacu Radziwiłłów](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2016/2016-10/e4b5bf6bfa123ee49b1136ad684d30e0.jpg)
Powraca temat murali w Białej Podlaskiej. Jeden z nich mógłby powstać na pustej ścianie kamienicy „Pod Wieszczami” przy ul. Narutowicza. Środowisko artystów z Galerii Podlaskiej zaprosiło do dyskusji mieszkańców.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
![Artykuł otwarty](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/open-article.png)
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
– Są przynajmniej dwie puste, brzydkie ściany w ścisłym centrum miasta. Nie ma żadnego uzasadnienia, aby do końca świata były puste – mówił nam kilka miesięcy temu Mieczysław Skalimowski, bialski artysta.
W centrum zainteresowania jest duża ściana zabytkowej kamienicy „Pod Wieszczami”. – Mógłby tam powstać mural historyczny, np. z mapą dawnej Białej albo rzutem na pałac Radziwiłłów. To byłby mural edukacyjny, zapadający w pamięć – przekonuje Skalimowski. – Potrzebna jest zgoda właściciela, później warto ogłosić konkurs na projekt muralu, a specjalnie powołana do tego komisja wyłoni najlepszy projekt. Pozostaje jeszcze kwestia wykonawcy muralu i jego sfinansowanie.
Wcześniej wydawało się że na przeszkodzie może stanąć konserwator zabytków. – Problem nie polega na tym, czy robić murale, tylko jak robić. Trzeba patrzeć na kontekst. Bo wartością nie jest mural, ale mural w przestrzeni publicznej. Nie można go traktować obiektowo. Mural nie może degradować czy pauperyzować przestrzeni. Dobry mural nobilituje przestrzeń. A pamiętajmy, że przestrzeń publiczna jest kształtowana w oparciu o miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego – tłumaczy Jan Maraśkiewicz, który podczas debaty na ten temat w Galerii Podlaskiej zastrzegał, że wypowiada sie bardziej jako historyk sztuki niż konserwator zabytków w Białej Podlaskiej. Maraśkiewicz podkreśla, że właściciel budynku musi zgłosić się do niego z wnioskiem i projektem takiego muralu. – Jeżeli będzie to projekt, który wzbogaci przestrzeń, to udzielę zgody – zapowiada.
Władze miasta również aprobują pomysł. – Murale są atrakcyjną formą przekazu, z jednej strony wizualną, z drugiej nierzadko edukacyjną. Jednak w tej kwestii nie zawsze wszystko zależy od miasta. Decydujące zdanie ma konserwator oraz właściciel budynku. A kamienica „Pod Wieszczami” jest w rękach prywatnych – podkreśla Michał Trantau, rzecznik prezydenta. Pomysłodawcy murali z Galerii Podlaskiej zamierzają dogadać się z właścicielem budynku, a następnie ogłosić konkurs na projekt muralu.
![](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2016/2016-10/f7d69518b3c2c402342c19db4aa4fd05_v1.jpg)