Na pierwsze Święto Aronii zapraszają plantatorzy z pow. łosickiego, jednego z największych w Polsce ośrodków uprawy tego krzewu.
Uprawiane odmiany aronii pochodzą od trzech gatunków krzewów występujących we wschodniej części Ameryki Północnej. W Polsce uprawa aronii czarnej stała się popularna w ostatnich dwudziestu latach. Owocem jest czarna, twarda, o średnicy około 10 milimetrów, jabłkowa jagoda z meszkowatym nalotem, zawierająca, ciemnoczerwony silnie barwiący sok. Surowe owoce aronii nie są zbyt smaczne, lekko cierpkie z gorzkim posmakiem. Owoce i przetwory są bardzo odporne na psucie i fermentację dzięki dużej zawartości garbników (z tego powodu nie nadają się do produkcji win). Są natomiast bardzo dobrym surowcem do wytwarzania wartościowych odżywczo soków i dżemów. Owoce, zawierają dużo antyutleniaczy, kwasów organicznych, cukrów, witaminy i błonnik. Są bardzo ważnym składnikiem diety przeciwmiażdżycowej.
Powiat łosicki, szczególnie w Huszlewie, Kornicy czy Niemojkach, to jeden z największych w Polsce ośrodków uprawy aronii. – Zbiory aronii (ręczne lub kombajnem na większych plantacjach) rozpoczynają się w sierpniu i trwają około dwóch tygodni. Największe plantacje aronii sięgają 70 hektarów – mówi Teresa Kalinowska, starszy specjalista ds. doradztwa rolniczego z PZDR Łosice. Plantatorzy zatrudniają na okres zbioru nawet i 300 osób. Chętni mogą dziennie zarobić od 15 do 80 zł.
Tegoroczne Święto Aronii odbędzie się przy plantacji Waldemara Zienkiewicza i Wiesława Przegalińskiego w Huszlewie. W programie imprezy przewidziano m.in. wykład dr Józefa Kleparskiego dotyczący uprawy aronii oraz występy zespołów folklorystycznych: z Białorusi, „Pasieki” z Platerowa oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy”. Miłośników aronii rozśmieszać będzie kabaret „Dziady Polskie” z Kąkolewnicy. Imprezę, która rozpocznie się już o godzinie 11, zakończy występ zespołu muzycznego „Waders” i dyskoteka do białego rana.