O pozyskanie automatu na plastikowe butelki apeluje do władz miasta mieszkaniec Białej Podlaskiej. Urzędnicy mają to rozważyć.
Andrzej Halicki nie pierwszy raz skierował petycję do urzędu. Tym razem, widzi on konieczność ograniczenia plastiku w środowisku naturalnym. Jego zdaniem, trzeba inspirować społeczność miasta do postaw proekologicznych.
– Butelkomaty sprawdziły się i stoją na ulicach Krakowa, Warszawy, Łodzi czy Sosnowca – mówi Andrzej Halicki. – W zamian za butelki typu PET, recyklomat może wydawać drobne kwoty pieniędzy, np. 5 czy 10 groszy, bądź darmowe bilety albo kupony zniżkowe na wydarzenia kulturalne organizowane w Białej Podlaskiej – proponuje autor petycji.
Poza tym, Halicki uważa że w ten sposób miasto zadba o swój nowoczesny wizerunek. Jego zdaniem, miasto niekoniecznie musi kupować taki automat z własnych środków, warto go "pozyskać". – Można nawiązać współpracę z organizacjami pozarządowymi i wypożyczyć automat – zaznacza mieszkaniec.
Przypomnijmy, że z niedawno przeprowadzonej w mieście ankiety „Biała Podlaska – miasto zielonych przemian" wynika, że aż 41 proc. mieszkańców chce też więcej kampanii społecznych o tematyce proekologicznej. Gabriela Kuc–Stefaniuk, rzecznik magistratu odpowiada, że najpierw autor petycji powinien otrzymać odpowiedź, a dopiero później... media. Zaznacza jednak, że urzędnicy przyjrzą się temu proekologicznemu rozwiązaniu. – Będziemy prowadzić rozmowy, być może tak jak w innych miastach, potrzebni będą partnerzy takiego projektu – tłumaczy rzecznik.
Niedawno preyzdent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk zrezygnował w swoim urzędzie z wody butelkowanej. Zamiast tego na stołach pojawiły się szklane karafki. – Jestem miłośnikiem natury, zdrowego stylu życiu, dlatego zrezygnowałem w urzędzie z wody butelkowanej już jakiś czas temu. To jeden z przejawów codziennej troski o naszą planetę – tak tłumaczył swoją decyzję prezydent.
Na przykład, w Lublinie już od lat działają dwa automaty przyjmujące puste butelki z plastiku, które stoją przy jednym z centrów handlowych. Urządzenia kupił Urząd Miasta. Osoby wrzucające puste opakowania dostają w zamian kupony, a im więcej ich zbiorą, tym większe mają szanse na nagrody, które będą rozdawane jesienią. Tym razem będą to talony na zakupy. Lubelski ratusz chciałby aby w mieście było więcej takich urządzeń.