Janów Podlaski stracił siedzibę parku krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. Kierownictwo tłumaczy decyzję przenosin do Białej Podlaskiej złymi warunkami lokalowymi w janowskim biurze.
Sam park krajobrazowy powołano 30 lat temu. I niemal tyle czasu oddział Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych mieścił się w Janowie Podlaskim przy ulicy Piłsudskiego. Dość niespodziewanie, kierownictwo ogłosiło, że od 1 sierpnia siedziba zlokalizowana jest już w Białej Podlaskiej.
- Szkoda, że „oddano” ją Białej Podlaskiej. W Janowie można było sprawdzić, gdzie znajdują się cenne przyrodniczo stanowiska i dowiedzieć się od pracowników wszystkich bieżących informacji- ubolewa mieszkanka Janowa Podlaskiego. - Interweniowałem w tej sprawie dwukrotnie. Ostatnie pismo skierowane do marszałka województwa dotyczyło przywrócenia lokalizacji. Następny krok to spotkanie. Nie powinno do tego dojść. Nie odpuszczam- deklaruje z kolei w mediach społecznościowych Karol Michałowski, wójt Janowa.
Łatwo jednak nie będzie. Paweł Łapiński, dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych tłumaczy, że przesądziły o tym względy BHP. - Biuro w Janowie mieściło się w przedwojennej kamienicy zarządzanej przez wspólnotę mieszkaniową. Warunki tam panujące zagrażały zdrowiu pracowników- przyznaje Łapiński. I pokazuje zdjęcia zawilgoconych murów i zagrzybionych ścian. – Do tego dochodzą niedrożne przewody kominowe, nieszczelna instalacja wodno-kanalizacyjna i stare sieci elektryczne – wymienia dyrektor. Zimą pracownicy musieli dogrzewać się grzejnikami elektrycznymi, bo stara kamienica nie trzymała ciepła.
Stąd decyzja, by siedzibę zlokalizować w budynku filii Urzędu Marszałkowskiego przy ulicy Warszawskiej w Białej Podlaskiej. Zespół parków podlega bowiem pod tę instytucję. A obiekt, który jest własnością marszałka był niedawno remontowany. - Pracownicy mają teraz nowe i wyposażone biura, adekwatne do ich specyfiki pracy- przekonuje Łapiński. Jego zdaniem, lokalizacja jest dogodna również z innych względów. – Oddział oprócz parku krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” sprawuje nadzór nad nadbużańskim, radzyńskim oraz łukowskim obszarem chronionego krajobrazu- przypomina.
Park Podlaski Przełom Bugu zajmuje 30 904 hektary terenu, zaś jego otulina 17 131 hektarów. Największym walorem krajobrazu jest silnie meandrująca rzeka Bug.