Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

14 sierpnia 2016 r.
20:41

Kamienie pamięci w Puchaczach. "Przywrócić godność pomordowanym Żydom"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
141 10 A A
Kamienie pamięci we wsi Puchacze - to miejsce gdzie Niemcy pomordowali ukrywających się Żydów podczas II Wojny Światowej/ fot. E.Burda
Kamienie pamięci we wsi Puchacze - to miejsce gdzie Niemcy pomordowali ukrywających się Żydów podczas II Wojny Światowej/ fot. E.Burda

Nie chcieli do getta w Międzyrzecu Podlaskim, dlatego ukrywali się w ziemiankach w lesie przy wsi Puchacze. Ale po kilku łapankach, niemieccy okupanci w końcu wpadli na ich ślad i ich wystrzelali. Mowa o 23 Żydach. W środę w Puchaczach (gm. Międzyrzec Podlaski) w miejscu ich pochówku odsłonięto trzy kamienie pamięci.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To inicjatywa warszawskiej fundacji Pamięć Która Trwa. - Zajmujemy się upamiętnianiem ofiar z historii polsko-żydowskiej z czasów holokaustu - mówi Zbigniew Niziński prezes fundacji. - Do wsi Puchacze dotarliśmy dzięki zapiskom znalezionym w Izraelskim Instytucie Pamięci. A później przeprowadziliśmy jeszcze wywiady środowiskowe - dodaje prezes.

W ten sposób udało się ustalić dokładne miejsca gdzie Żydzi się ukrywali, a następnie zostali rozstrzelani przez Niemców.

- Chodzi o 23 osoby, w tym ok. 14 dzieci. Rodziny żydowskie szukały schronienia w ziemiankach w lasach, bo nie chciały pójść do międzyrzeckiego getta. Polacy im pomagali, przynosząc jedzenie. -W tym ziemiankach przez pół roku tak żyli. Ale Niemcy organizowali łapanki. I pod koniec 1942 roku znaleźli ich i rozstrzelali pojedynczo- opowiada Niziński. - Za pomoc Żydom zamordowany też został Wojciech Pachurka z pobliskiej wsi. To miejsce też upamiętniliśmy. A kilka tygodni temu Pachurka wraz z żoną zostali pośmiertnie oznaczeni medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata- zauważa prezes warszawskiej fundacji.

W lesie okalającym wieś Puchacze są trzy takie miejsca. Do tej pory nie były oznaczone.

- My postawiliśmy "kamienie pamięci", udało się ustalić nazwiska tych Żydów. W ten sposób przywróciliśmy godność tym pomordowanym ludziom. Bo przecież byli Polakami, a zginęli  za to, że byli narodowości żydowskiej - zwraca uwagę Zbigniew Niziński.  

Przed wojną we wsi mieszkało pięć rodzin żydowskich, zajmowały się głównie rolnictwem i handlem.Tylko w pobliskim Międzyrzecu Podlaskim w okresie międzywojennym ludność żydowska stanowiła 75 proc. mieszkańców.

- Ja miałem wtedy 9 lat. To mój ojciec wiedział gdzie Żydzi się ukrywali. Niemcy którzy stacjonowali tam gdzie teraz jest plebania, szukali do skutku - opowiada Józef Siłaczuk, jeden z najstarszych mieszkańców wsi, który pomagał wskazać miejsce pochówku Żydów.

- Od kilku już lat staramy się przywracać pamięci historię ziemi międzyrzeckiej. To dla nas ogromne przeżycie kiedy okrywamy miejsca pochówku naszych braci- przyznaje Krzysztof Adamowicz wójt gminy Międzyrzec Podlaski. - Tuż za tym kamieniem pamięci jest wyznaczone miejsce. To tam była ziemianka, gdzie przez pół roku ukrywali się Żydzi, a Polacy nieśli im pomóc. Ale okrucieństwo wojny okazało się przeogromne. Obok Żydów ginęli Polacy - podkreśla Adamowicz.

Na odsłonięcie kamieni pamięci oprócz mieszkańców pobliskich terenów, przyjechała też ok. 100-sobowa grupa młodzieży z Izraela, która podkreślała że dla nich pamięć o przodkach i ich historii jest bardzo istotna, bo "ciągle o tym mówią w swoim kraju". Za pomordowanych modlili się m.in. biskup siedlecki Kazimierz Gurda oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Pozostałe informacje

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium