Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

20 grudnia 2013 r.
18:21
Edytuj ten wpis

Małgosia z Janowa Podlaskiego robi karierę muzyczną

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 0 A A
 (Ewelina Burda)
(Ewelina Burda)

Kiedy 27 lat temu w Janowie Podlaskim trwała coroczna aukcja koni arabskich, mała Małgosia siedziała jeszcze w wózku. Kilkanaście lat później stała na scenie Sali Kongresowej. Piosenka "List do matki” Violetty Villas była jej biletem do muzycznej kariery.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Polskie araby Małgorzata Markiewicz miała w zasięgu ręki. Ale zamiast do koni, dziewczynka lgnęła do pianina. Rodzice bacznie przyglądali się pierwszym "estradowym” występom swojej małej gwiazdy. Najpierw w domu, później w przedszkolu, w szkole muzycznej, w końcu na międzynarodowych festiwalach. – Mądrze mną pokierowali. Wysłali mnie do szkoły muzycznej w Białej Podlaskiej – opowiada 27-letnia artystka z Janowa Podlaskiego. W parze z doskonaleniem wokalu szła jej nauka gry na pianinie.

Przepustka do kariery

– Przełomem okazał się 1999 rok, kiedy wystąpiłam w telewizyjnej "Szansie na sukces”. Ten program był dla młodych ludzi autentyczną przepustką do kariery. Obecnie, chyba żadne show nie dorównuje "Szansie na sukces” – uważa artystka.

Zwycięstwo w finale zapewniło jej występ na festiwalu w Opolu. Była najmłodszą uczestniczką w całej historii opolskiej imprezy. Rok po brawurowym występie w Sali Kongresowej, nastolatka mieszkała już w Warszawie.

– Rodzice ustawili mi priorytety. Nauka zajmowała pierwsze miejsce. A koncerty były tylko dodatkiem w tej szkole życia – opowiada wokalistka.

Ciężka praca zaowocowała. Pojawiły się propozycje współpracy z wybitnymi twórcami polskiej sceny muzycznej. Markiewicz koncertowała z Hanką Bielicką czy Stanem Borysem. Do swojego projektu zaprosił ją Piotr Rubik. W 2006 i 2007 roku występowała, jako solistka w jego oratoriach "Psałterz Wrześniowy” oraz "Tu es Petrus”.

Domowe studio w Janowie Podlaskim

Po czternastu latach na scenie, przyszedł czas na jej autorski projekt. – Niedawno skończyłam studia na Wydziale Jazzu przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie. Mam też dyplom psychologa. Chwilę odsapnęłam i pomyślałam, że teraz jest czas dla mnie. Już nie muszę martwić się, że mam jutro kolokwium albo egzamin. Mogę usiąść przy fortepianie i tworzyć – przyznaje Małgorzata.

Do udziału w swoim projekcie Małgosia zaprosiła jeszcze kilku muzyków: gitarzystę Michała Sołtana, basistę Dariusza Świtalskiego i perkusistę Bogusza Wekkę. Co przyniesie takie połączenie? Podstawą będzie jazz.

– Przełamiemy go naszymi innymi inspiracjami, bo spectrum naszych doświadczeń muzycznych jest szerokie. Nie chcemy się ograniczać – podkreśla 27-latka.

Muzycy weszli już do studia. Autorką większości kompozycji jest podlaska artystka. – Podczas ostatnich wakacji zaaranżowałam w swoim rodzinnym Janowie Podlaskiem domowe studio. Codziennie w skupieniu pracowałam nad utworami, czasami nocami tkwiłam przy fortepianie – opowiada. – Moja muzyka powstała w moim janowskim azylu.

W duszy grają mi łąki i lasy

Małgosia z sentymentem wraca do rodzinnych stron i czasów dzieciństwa, które spędziła pośród malowniczych podlaskich krajobrazów. – W duszy nieustannie grają mi te łąki, lasy i pola. Te obrazy wciąż mnie inspirują, również muzycznie – opowiada. Doskonale pamięta spacery z tatą po chroboczącym pod butami śniegu albo wspólne budowanie igloo. – Poza tym, mam tutaj wielu przyjaciół, z którymi często się spotykam. Nie tylko na koncertach, również na domowych kolacjach.

W przeszłości Małgosia koncertowała m.in. z bialskim składem Jazz Trio. – To członkowie tego zespołu zainspirowali mnie do jazzowych kompozycji – mówi.

Debiutancki krążek podlaskiej artystki będzie gotowy w pierwszej połowie 2014 roku. – Od dawna o tym marzyłam, dlatego się nie spieszymy. Chciałabym, aby to autorskie "dziecko” było dopieszczone – przyznaje 27-latka.

– Uwielbiam też dobre kino. Zdarza mi się również coś namalować. Mój tato jest plastykiem, sztuka zawsze była u nas obecna. Moja siostra, która mieszka w Irlandii, studiuje na Akademii Sztuk Pięknych – opowiada.

Małgorzata Markiewicz

Urodziła się w 1986 roku w Białej Podlaskiej. Jej kariera rozpoczęła się w 1999 roku od udziału w telewizyjnym programie "Szansa na sukces”. Zwyciężyła wielki finał, który odbył się w Sali Kongresowej w Warszawie. Podlaska artystka jest laureatką wielu festiwali, m.in. Piosenki i Tańca w Koninie i Chanson w niemieckiej Kolonii. W 2005 roku zastąpiła Olgę Szomańską-Radwan w oratorium "Tu es Petrus” Piotra Rubika.

Rok później otrzymała stały angaż do "Psałterza Wrześniowego”. Promował go utwór "Psalm dla Ciebie”, śpiewany przez nią w duecie z Januszem Radkiem. Współpracowała z Polskim Radiem. Koncertowała m.in. z Hanką Bielicką czy Stanem Borysem. Skończyła wydział jazzu przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie oraz psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Obecnie przygotowuje debiutancką solową płytę.

Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium