Osiem bialskich projektów wchodzących w skład Strategicznych Inwestycji Terytorialnych trafiło na tzw. wykaz zidentyfikowanych projektów pozakonkursowych.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
W sumie miasto stara się o ponad 80 mln zł unijnego dofinansowania z RPO województwa lubelskiego na lata 2014-2020.
– Projekty, które zostały ujęte w Wykazie Zidentyfikowanych Projektów Pozakonkursowych przeszły długą drogę, od ich wyboru jako przedsięwzięć o priorytetowym znaczeniu dla realizacji celów Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 do wieloetapowej weryfikacji i oceny w ramach trybu negocjacyjno-uzgodnieniowego – mówi Michał Romanowski, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta w bialskim magistracie.
Po uzyskaniu pozytywnej oceny projekty mają już status projektów realizowanych w trybie pozakonkursowym. Ale Urząd Marszałkowski zastrzega że „wpisanie na listę nie jest tożsame z uzyskaniem dofinansowania i w tej kwestii samo znalezienie się na liście niczego nie przesądza”.
Tymczasem bialscy urzędnicy przygotowują już dokumenty niezbędne do podpisania tzw. preumów. – Jednocześnie kontynuujemy proces przygotowania pełnej dokumentacji projektowej zgodnie z harmonogramami przygotowania poszczególnych inwestycji zawartymi w fiszkach projektowych – dodaje Romanowski.
Natomiast, już po złożeniu i ocenie wszystkich niezbędnych dokumentów Biała Podlaska i instytucja zarządzająca RPO podpiszą umowy na dofinansowania.
Jednak Urząd Marszałkowski przypomina, że procedowanie projektów pozakonkursowych przewiduje, że po podpisaniu preumowy, samorząd składa wniosek o dofinansowanie, po czym następuje ocena formalna i merytoryczna.
– Umowa o dofinansowanie zostaje zawarta po uzyskaniu pozytywnej oceny wniosku o dofinansowanie, czyli po uzyskaniu co najmniej 60 proc. maksymalnej liczby punktów możliwej do uzyskania na etapie oceny merytorycznej – podkreśla Beata Górka, rzecznik marszałka.
A wśród ośmiu projektów najkosztowniejszy to rewaloryzacja i dalsza modernizacja zespołu zamkowo-parkowego Radziwiłłów za 21,5 mln zł. Oprócz tego miasto stara się o środki na digitalizację zbiorów Muzeum Południowego Podlasia, przygotowanie terenów inwestycyjnych na lotnisku, zakup taboru autobusów na potrzeby komunikacji miejskiej, energooszczędne oświetlenie, rozbudowę i modernizację Bialskiego Centrum Kultury, wykorzystanie walorów doliny Krzny do celów edukacyjnych i turystycznych oraz rewitalizację terenu poprzemysłowego przy ul. Łomaskiej i Sidorskiej.