Akademie Wychowania Fizycznego mają opracować programy aktywizujące ruchowo uczniów, którzy przez pandemię mają problemy z wagą. – Diagnoza jest dramatyczna – powiedział w Białej Podlaskiej minister Przemysław Czarnek (PiS). Jego resort zlecił specjalistom z uczelni jak najszybsze przygotowanie wytycznych nauczycielom.
– Z badań przedstawionych przez naukowców wynika, że w latach 2014-2018 przyrost masy ciała u dzieci i młodzieży w Polsce wyniósł 2 proc. To największy wskaźnik w Europie – zauważa Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
Dlatego, jego zdaniem, należy działać i to jak najszybciej. Pierwszy krok został już podjęty. Szef resortu spotkał się z rektorami Akademii Wychowania Fizycznego z całego kraju w Białej Podlaskiej. – Największy problem otyłości dotyczy uczniów klas 1-3. To wpływa nie tylko na kondycję teraźniejszą, ale również na ich przyszłość – podkreśla minister.
W ciągu kilkunastu dni naukowcy z AWF mają przygotować kompleksowy program m.in. dla nauczycieli wychowania fizycznego. – Chodzi o to, aby kształcić pod kątem efektów badań naukowych. Ten program ma wskazać, jakie zajęcia należy prowadzić, aby przeciwstawić się problemowi otyłości – dodaje Czarnek. W opracowaniu mają być też ujęte propozycje zajęć dodatkowych. – Chcemy je wdrażać w ciągu najbliższych kilku tygodni, nawet gdy będzie jeszcze nauka zdalna – tłumaczy minister.
Prof. dr hab. Bartosz Molik, rektor Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przyznaje, że problemy związane z przyrostem masy ciała u dzieci pandemia może tylko spotęgować. – Musimy szybko działać, również na zasadzie profilaktyki. Ruch to lekarstwo – zaznacza. – W programie, który opracujemy, chcemy podpowiedzieć nauczycielom, jak w ramach wychowania fizycznego oddziaływać prozdrowotnie – dodaje.
AWF od lat 70. ubiegłego wieku prowadzi badania nad sprawnością fizyczną dzieci. – W porównaniu z poprzednimi dekadami ona się stale pogarsza. Ten bezruch wynikający z pandemii może tylko to spotęgować – uważa Molik. Jego zdaniem, nauczyciele wychowania fizycznego powinni edukować uczniów i ich rodziców odnośnie aktywności ruchowej, którą należy podejmować także w czasie wolnym.
Przypomnijmy, że dotychczas naukę stacjonarną przywrócono uczniom klas 1-3. – W ciągu dwóch tygodni będziemy monitorować sytuację. W drugim tygodniu lutego chcemy przeprowadzić kolejne testy na obecność koronawirusa wśród nauczycieli, którzy wrócili już do szkoły – zapowiada szef resortu. – Te wszystkie dane pozwolą specjalistom, wirusologom i epidemiologom określić, czy możliwy będzie powrót starszych roczników do szkół – zaznacza Czarnek.
To była pierwsza wizyta ministra na bialskiej uczelni.