Odnowiona elewacja, wymienione podłogi oraz osuszone fundamenty. To tylko niektóre z prac remontowych w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie (gm. Sosnówka). Placówka już przymierza się do kolejnego projektu.
– Perła w koronie powiatu bialskiego nabiera blasku. Działania podejmowane przez dyrekcję i powiat bialski przynoszą efekty – podkreśla Mariusz Filipiuk starosta bialski. Powiat bialski jest organem prowadzącym placówkę. Remont kosztował 830 tys. zł, z czego 560 tys. zł to unijne dofinansowanie. Prace trwały dwa lata. Dzięki temu udało się odmalować elewację zabytkowego dworu, osuszyć jego fundamenty i wykonać tzw. opaskę odwadniającą wokół obiektu. – To ususzanie odbywało się współczesną metodą iniekcji, czyli wprowadzono w strukturę muru specjalny preparat chemiczny– tłumaczy dyrektor Krzysztof Bruczuk.
Odnowiono także pojazd, a w niektórych piwnicznych pomieszczeniach wymieniono okna i drzwi, również te główne do muzeum. W czterech salach położono nowe podłogi. Udało się też wyremontować i wyposażyć drugą część biblioteki muzealnej, w której pojawiły się nowe meble. Pierwsza część biblioteki powstała dzięki projektowi realizowanemu wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
A kilka pomieszczeń w piwnicy wyremontowano tak, by mogły pełnić nowe funkcje usługowo-handlowe. – Wstawimy tam automaty z kawą, głównie pod kątem wycieczek – zaznacza dyrektor muzeum. Za prace odpowiadał zakład stolarsko-budowlany Zdzisława Serheja z Łomaz.
Na tym plany muzeum się nie kończą. Teraz przyszedł czas na remont budynku po byłej leśniczówce. – Chodzi m.in. o rozbudowę tego obiektu i zaadaptowanie go na Oficynę Kraszewskich, która kiedyś przy dworze działała. Mogłoby tu funkcjonować centrum konferencyjne, miejsce na plenery malarskie – opowiada dyrektor.
Muzeum chce stanąć do konkursu na środki unijne. Powiat bialski w swoim budżecie zabezpieczył już środki na wkład własny potrzebny do tego pomysłu.
Istniejące od 1962 roku muzeum swoją siedzibę ma we dworze, gdzie wychowywał się Józef Ignacy Kraszewski. Placówka prowadzi m.in. lekcje muzealne i gry terenowe dla szkół. Prezentuje też stałą ekspozycję o życiu i twórczości pisarza. Odtworzone są tu wnętrza dworskie.