Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

26 kwietnia 2023 r.
6:25

Park jest już zabytkiem. Teraz czas przywrócić jego świetność

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 A A
Obecny stan parku w Leśnej Podlaskiej/
Obecny stan parku w Leśnej Podlaskiej/ (fot. WKZ)

Niszczejący od lat 90–tych park w Leśnej Podlaskiej (powiat bialski) znowu zacznie tętnić życiem. Niedawno teren został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego, a władze gminy mają ambitne plany przywrócenia świetności tego miejsca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ten ponad 3–hektarowy teren znajduje się za Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej i Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Powstał na przełomie XIX i XX wieku, gdy Leśna Podlaska była ważnym ośrodkiem prawosławia i to właśnie mniszki założyły park na bazie dawnych ogrodów przyklasztornych. – Przez ponad 20 lat to miejsce niszczało, ale chcemy je zrewitalizować– deklaruje Paweł Kazimierski, wójt gminy.

Dobrym wstępem do tego jest decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który pod koniec marca wpisał ten teren do swojego rejestru zabytków. – Park w znacznym stopniu zachował czytelną kompozycję przestrzenną z okresu międzywojennego. Chodzi o kształty, rozmieszczenie dróg i wnętrz parkowych oraz układ wodny wraz z lokalizacją stawów parkowych i elementów małej architektury – tłumaczy konserwator Dariusz Kopciowski.

I tak na przykład wciąż można tu podziwiać aleje: grabową, jesionową oraz lipową. – Teren parku w ogóle jest intensywnie zadrzewiony. Zachował się starodrzew z XIX i początku XX wieku. A najcenniejsze są okazy z XVIII wieku, a więc z czasu założenia ogrodów przyklasztornych– zauważa Kopciowski. To m.in. olsza czarna, która została pomnikiem przyrody. – Park ma w sobie nadal wartości historyczne oraz naukowe. Tworzy wraz z założeniem klasztornym i szkolnym, kompozycję architektoniczno–przestrzenną, która dominuje w miejscowym krajobrazie– nie ma wątpliwości wojewódzki konserwator zabytków.

Tym bardziej, samorząd jest zdeterminowany, by tchnąć tam życie. – Mamy już wstępną koncepcję zagospodarowania terenu, ale będziemy ją jeszcze konsultować z konserwatorem– przyznaje Kazimierski. – Na pewno zechcemy odtworzyć kompozycje parkowe z lat 20. i 30. ubiegłego wieku., m.in. alejki i cieki wodne. Zamontujemy tu ławki, altany i oświetlenie. Ale planujemy też zrewitalizować budynki, które zachowały się po seminarium nauczycielskim– zapowiada wójt.

Pośród starych drzew może powstać amfiteatr, bo w przeszłości wystawiano tu sztuki teatralne. Zachowała się nawet specjalna wysepka. – Zależy nam, by do tej historii nawiązać. Tak, by było to miejsce kultury i odpoczynku, nie tylko dla mieszkańców, ale też dla pielgrzymów odwiedzających bazylikę– zaznacza Kazimierski. Poza tym, samorząd wydzierżawił niedawno16 hektarów terenu od Zakonu Paulinów. – To obszar wokół sanktuarium, który również zamierzamy włączyć do rewitalizacji, chodzi m.in. o przyklasztorne stawy– precyzuje wójt.

Na pewno, potrzebny będzie zewnętrzny zastrzyk gotówki. – Na razie złożyliśmy wniosek do Polskiego Ładu na 3,5 mln zł. Nawet jeśli nam się nie powiedzie, to z własnych środków oczyścimy w tym roku cieki wodne w parku, bo są bardzo zamulone. Zresztą prace porządkowe już tu rozpoczęliśmy m.in. od rozbiórki starych garaży, które były samowolą budowlaną– tłumaczy Kazimierski. Ale gmina będzie też aplikować o środki unijne z programów na rewitalizację.

Jest o co walczyć, bo co roku do Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej pielgrzymuje 100 tysięcy wiernych.

Widok na sanktuarium i okolicę z lotu ptaka (fot. fot. Gmina Leśna Podlaska)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

Obradował lubelski zespół parlamentarny. Na tapecie bezpieczeństwo regionu

Obradował lubelski zespół parlamentarny. Na tapecie bezpieczeństwo regionu

Dzisiaj obradował lubelski zespół parlamentarny. Posłowie i posłanki, a także senator doszli do „porozumienia ponad podziałami”

Mobilna trybuna przyjedzie do Białej Podlaskiej z Wielkopolski. Kto skorzysta?

Mobilna trybuna przyjedzie do Białej Podlaskiej z Wielkopolski. Kto skorzysta?

Była już scena, teraz trybuna mobilna. Ratusz kupi ją za 415 tys. zł od firmy z Ostrowa Wielkopolskiego.

Radny Osina wyjaśnia oszukanym wyborcom miłość niedoszłych koalicjantów do PiS

Radny Osina wyjaśnia oszukanym wyborcom miłość niedoszłych koalicjantów do PiS

Nie milkną echa personalnych decyzji, do których odeszło w Świdniku po ostatnich wyborach samorządowych. PiS zarówno w mieście, jak i powiecie dogadało się z Platformą Obywatelską i Polskim Stronnictwem Ludowym. Tym razem głos w sprawie zabrał Jakub Osina, radny powiatu, który startował z listy Koalicji 15 Października. Ta miała odsunąć w Świdniku prawicę od władzy, a dzięki porozumieniu ponad podziałam pomiędzy PiS, PO i PSL plan spalił na panewce.

Wypadek motocyklisty w Sitańcu. Wjechał wprost pod ciężarówkę

Wypadek motocyklisty w Sitańcu. Wjechał wprost pod ciężarówkę

34-letni motocyklista i jego pasażerka trafili do szpitala po wypadku, jaki wydarzył się w weekend w Sitańcu.

Skwer na Węglinie. Pora na nowy parking

Skwer na Węglinie. Pora na nowy parking

W ramach Budżetu Obywatelskiego pomiędzy al. Kraśnicką, a ulicami Judyma i Zagłoby powstaje strefa wypoczynkowo-rekreacyjna. Są już ławki, a wkrótce będą nowe miejsca parkingowe.

Egzamin ósmoklasisty - sprawdź czy byś zdał
QUIZ

Egzamin ósmoklasisty - sprawdź czy byś zdał

Już we wtorek ósmoklasiści rozpoczną swoje egzaminy. W województwie lubelskim do egzaminu przystąpi 11 080 uczniów, w tym 295 uczniów z Ukrainy.

Pokłóciła się z chłopakiem i uciekła jego autem. Szukali jej pół nocy

Pokłóciła się z chłopakiem i uciekła jego autem. Szukali jej pół nocy

Od niedzielnego wieczoru do godz. 1 w nocy policjanci szukali 17-latki z gm. Krasnystaw. Kiedy ją w końcu znaleźli, przedstawili kilka zarzutów.

Usuwanie zaćmy: innowacyjne metody chirurgiczne w zwalczaniu problemu wzroku

Usuwanie zaćmy: innowacyjne metody chirurgiczne w zwalczaniu problemu wzroku

Zaawansowana zaćma całkowicie upośledza codzienne funkcjonowanie Pacjenta, stąd rosnące zainteresowanie zabiegami operacyjnymi. Z jakich metod chirurgicznych możesz skorzystać, by pozbyć się zmętniałej soczewki? W opinii lekarzy okulistów najnowocześniejszą metodą usuwania zaćmy jest fakoemulsyfikacja. Sprawdź, na czym polega ta procedura medyczna, zanim odwiedzisz gabinet specjalisty.

Ważna decyzja w sprawie aukcji Pride of Poland.  Kto wybierze konie?

Ważna decyzja w sprawie aukcji Pride of Poland. Kto wybierze konie?

W tym tygodniu zapadnie ostateczna decyzja w sprawie koni wytypowanych na aukcję Pride of Poland. Stadnina już szuka organizatora całego zaplecza sierpniowych Dni Konia Arabskiego.

Skazany za pedofilię 24-latek odsiedzi wyrok. Już po ekstradycji z Holandii

Skazany za pedofilię 24-latek odsiedzi wyrok. Już po ekstradycji z Holandii

Został skazany za wykorzystanie seksualne dziewczynki. Miał 3 lata do odsiadki. Ale ukrywał się skutecznie, by nie trafić do więzienia. W końcu udało się zatrzymać 24-letniego mieszkańca Krasnegostawu.

Podpalacz z Lublina zatrzymany. Może posiedzieć nawet 10 lat

Podpalacz z Lublina zatrzymany. Może posiedzieć nawet 10 lat

Mógł doprowadzić do tragedii. Na szczęście w pożarach, które wywołał, nikt nie ucierpiał. Ale za stworzenie zagrożenia i potężne straty 44-latek z Lublina może trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Dzieci jeździły na rowerkach po parku. I nagle zrobiło się niebezpiecznie

Dzieci jeździły na rowerkach po parku. I nagle zrobiło się niebezpiecznie

Chłopiec zjeżdżał rowerem z górki. Na tyle szybko, że nie zdołał zahamować, gdy nagle na jego trasie pojawiła się mała rowerzystka. Dziewczynka trafiła do szpitala.

Zmiany w lubelskiej fabryce cukierków. Pszczółka ma nową-starą prezes i nową Radę Nadzorczą

Zmiany w lubelskiej fabryce cukierków. Pszczółka ma nową-starą prezes i nową Radę Nadzorczą

Po pięciomiesięcznej przerwie Katarzyna Lonc ponownie została prezesem lubelskiej Fabryki Cukierków. Oprócz nowej-starej szefowej, Pszczółka ma też nową Radę Nadzorczą. Jej przewodniczącego poznamy do końca maja.

Szpital szuka lekarzy. Zarobki "do uzgodnienia"

Szpital szuka lekarzy. Zarobki "do uzgodnienia"

Zamojski Szpital Niepubliczny ogłosił, że zamierza zatrudnić lekarzy kilku specjalności. Czeka na zgłoszenia chętnych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium