Salę konferencyjną Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej, gdzie policjanci zgromadzili się w piątek na swojej uroczystości, wypełnił artystyczny dorobek ich kolegów.
Pierwsza tego typu wystawa w województwie odbyła się rok temu w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie. W tym roku swoje uduchowione oblicze mundurowi zaprezentowali bialczanom.
- Wszyscy jesteśmy amatorami. Przez sztukę wyrażamy swoje emocje i uczucia. W pewnym sensie jest to także relaks po pracy. Okazało się jednak, że ten sposób wypoczynku preferuje tak wielu z nas, iż w kwietniu tego roku powstało przy KWP w Lublinie Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury Środowisk Policyjnych - mówi Dariusz Elert, ekspert labolatorium kryminalistycznego w Lublinie, którego płótna zawisły na wystawie obok dzieł innych osób.
Zdaniem policyjnych artystów plenery pozwalają im nie tylko rozwinąć się, ale też zaistnieć. Mało jest bowiem galerii przyjmujących prace amatorów.
- Myślę, że nikt z nas nie tworzy w celach zarobkowych. Przeciwnie, do naszego kosztownego hobby komenda jeszcze dokłada. Bez wsparcia przełożonych, którzy wysyłają nas na plenery, pewnie nie spotkalibyśmy się tutaj w takim charakterze - wyjaśnia Justyna Babula, 22-letnia studentka socjologii, pracująca od roku jako technik łączności w bialskiej KMP. Policja rzeczywiście dba o swoich artystów. Komendy ponoszą koszty utrzymania pracowników w trakcie wyjazdów. Z własnych funduszy zakupują też niezbędne akcesoria malarskie.
Nasi rozmówcy mogli skorzystać z tych dobrodziejstw w czasie wiosennego wyjazdu do Janowa Podlaskiego na pierwszy ogólnopolski plener, który pod patronatem Komendy Głównej, zorganizowała KWP w Lublinie.•