Poseł PiS Adam Abramowicz z Białej Podlaskiej już wkrótce może zostać Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców. To nowe stanowisko, które wynika z uchwalonej niedawno Konstytucji Biznesu. Jego kandydaturę zaproponowała Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz.
Abramowicz jest obecnie przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu na Rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.
– Jestem zadowolony, bo w pewnym sensie to zwieńczenie mojej dotychczasowej pracy na rzecz poprawy prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Przez wszystkie kadencje w Sejmie zasiadałem w komisjach gospodarki. Wcześniej sam byłem przedsiębiorcą i członkiem izb gospodarczych – zaznacza poseł. W przeszłości był też prezesem zarządu sieci detalistów Nasze Sklepy. Z kolei, w 2006 i 2010 roku startował, ale bezskutecznie, w wyborach na prezydenta Białej Podlaskiej.
– To stanowisko wynika z Konstytucji Biznesu, którą niedawno uchwaliliśmy. Jej ważnym elementem jest rzecznik. Bez niego jej zasady będą martwe. Rzecznik ma pilnować ich przestrzegania. To na tyle ważna instytucja, bo może zmienić na trwałe warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – podkreśla Abramowicz, który od 2007 roku jest posłem.
Obecnie jego kandydatura jest konsultowana z organizacjami pracodawców. Na wydanie opinii mają dwa tygodnie, nie jest ona jednak wiążąca. Kolejnym etapem jest wniosek do premiera, który powołuje rzecznika na 6–letnią kadencję. Abramowicz mógłby zostać powołany jeszcze w czerwcu.
– Jeśli tak się stanie to rezygnuję z mandatu poselskiego i członkostwa w partii – zaznacza parlamentarzysta.
W takim przypadku jego miejsce w sejmowych ławach zająłby Tomasz Zieliński. Powiatowy radny Prawa i Sprawiedliwości z Tomaszowa Lubelskiego i dyrektor zamojskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie w wyborach parlamentarnych w 2014 zdobył 5344 głosy. Był to najlepszy wynik spośród kandydatów z listy PiS w okręgu wyborczym nr 7, którzy nie dostali się do Sejmu.
Rzecznik MŚP ma stać na straży praw mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców, czuwać nad poszanowaniem zasady wolności działalności gospodarczej, bezstronności i równego traktowania oraz zasady uczciwej konkurencji.
Zadania Rzecznika MŚP to przede wszystkim:
– opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących interesów mikro–, małych i średnich przedsiębiorców oraz zasad wykonywania działalności gospodarczej;
– pomoc w organizacji mediacji między przedsiębiorcami a administracją;
– współpraca z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi, których celem jest ochrona praw przedsiębiorców z sektora MŚP;
– działalność edukacyjna i informacyjna w zakresie wykonywania działalności gospodarczej w Polsce, w szczególności w dziedzinie przedsiębiorczości oraz prawa gospodarczego.