Działalność promocyjna prowadzona przez Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej podobna jest do polityki małego państewka.
Pierwsze efekty przynoszą również kontakty przedsiębiorców z obu stron Bugu. Zawarta wcześniej deklaracja o współpracy z Białoruskim Związkiem Przedsiębiorców w Mińsku pozwoliła na zorganizowanie w obecnym roku siedmiu spotkań biznesmenów różnych branż. Obie strony zaprezentowały swoje oferty i oczekiwania. Zainteresowani przedsiębiorcy umawiali się na dwustronne rozmowy w siedzibach zakładów pracy. Kilka firm z powiatu bialskiego nawiązało, bądź odnowiło gospodarcze stosunki z partnerami białoruskimi. Uczyniły tak m.in. "Vikking” i Spółdzielnia Inwalidów "Elremet” oraz małe przedsiębiorstwa i osoby prowadzące działalność gospodarczą, szczególnie w dziedzinie handlu meblami.
Zdaniem dyrektor, szansą dla rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości jest regionalna współpraca przygraniczna m.in. w sferze transportu międzynarodowego, a temu głównie służy Terminal Samochodowy w Koroszczynie.
- Sądzę, że po dłuższym okresie wzajemnej promocji firm, nawiązywania kontaktów, przekazywanie informacji gospodarczych przez Internet, opracowywania branżowych katalogów firm oraz podjęcia działań w celu ułatwienia przekraczania granicy, wymiana handlowa między firmami powiatu bialskiego i Białorusi będzie się rozwijać coraz bardziej - mówi Danuta Kasjaniuk.
W mniejszym stopniu powiat bialski kontynuuje również współpracę z Niemcami i Francją. W ubiegłym roku podczas "Polskiego Tygodnia” w Oberhavel delegacja starostwa prezentowała tam produkty i foldery podlaskich form rolno-spożywczych. Prawie czterdzieści tysięcy zwiedzających obejrzało tę ekspozycję. W przyszłym tygodniu w bialskim powiecie będzie gościć grupa przedstawicieli zakładów rzemieślniczych z niemieckiego powiatu Oberhavel, która jest zainteresowana współdziałaniem gospodarczym z podlaskim rzemiosłem i firmami.