Biała Podlaska

15 kwietnia 2020 r.
12:29

Ruch to zdrowie, szczególnie w czasach izolacji. „Obecne ograniczenia pogłębią negatywny trend”

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda

Rozmowa z dr. hab. prof. AWF Hubertem Makarukiem, dziekanem Wydziału Wychowania Fizycznego i Zdrowia filii AWF w Białej Podlaskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Czy ruch jest ważny dla człowieka?

– Zdecydowanie tak, wystarczy przytoczyć znaną maksymę „ruch może zastąpić niemal każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu”.  Ale współczesne społeczeństwo do najzdrowszych nie należy. Szacuje się, iż rocznie z powodu braku aktywności fizycznej na całym świecie umiera ponad 3 mln ludzi. Eksperci z obszaru kultury fizycznej problem ten podnoszą od wielu lat. Hipokinezja, czyli ograniczenie aktywności fizycznej, zmniejsza nasz dobowy wydatek energetyczny, a w połączeniu ze spożywaniem nadmiernych ilości jedzenia, rażąco zwiększa ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, w szczególności otyłości, cukrzycy, chorób układu krążenia czy chorób układu kostno-stawowego. Jeszcze przed pandemią koronawirusa statystki w naszym kraju były alarmujące. Na przykład, ponad połowa Polaków ma zbyt dużą masę ciała.

  • Obecna sytuacja to pogłębi?

– Tak, obawiam się, że obecne ograniczenia pojawiające się w podejmowaniu aktywności fizycznej jeszcze bardziej ten negatywny trend pogłębią. Tymczasem znaczenie aktywności fizycznej pokazują wyniki naszych ostatnich, jeszcze nieopublikowanych badań, przeprowadzonych na ponad 25 tys. osób. Okazuje się, że podejmowanie regularnych wysiłków fizycznych zmniejsza wskaźnik śmiertelności aż o 13 proc. Zatem systematyczna aktywność fizyczna i właściwa dieta powinny stanowić integralną część naszego stylu życia. To nie slogan, to wyjątkowo bieżąca potrzeba.

  • Jak nasz organizm odczuje brak ruchu?

– Aktywność fizyczna zaspokaja biologiczną potrzebę ruchu, jednocześnie usprawniając przy tym czynności wielu narządów i układów. Wspomniana przeze mnie hipokinezja prowadzi do szeregu niekorzystnych zmian przystosowawczych zachodzących w układzie krążenia, oddechowym i nerwowym, w efekcie których dochodzi do obniżenia sprawności fizycznej, tym samym jakości życia. Oczywiście mowa tu o miesiącach, a nie o tygodniach. Niemniej jednak napięcie emocjonalne czy zły nastrój mogą być widoczne nawet po 2 czy 3 tygodniach, szczególnie w przypadku osób, które prowadziły aktywny tryb życia. Wyniki badań naukowych jednoznacznie wskazują, że ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do poprawy samopoczucia, a już po jednorazowym wysiłku obserwuje się obniżenie lęku i depresji.

  • Kto to bardziej odczuje: osoby wysportowane czy wręcz przeciwnie - „kanapowcy”?

– Zapewne osoby systematycznie podejmujące aktywność fizyczną z tym deficytem świeżego powietrza na swój sposób sobie radzą i po okresie kwarantanny szybko wrócą do dobrej formy. Obawiałbym się bardziej pogłębiających się negatywnych skutków zdrowotnych u osób nieaktywnych fizycznie. A takich osób w Polsce jest bardzo dużo. Dane pokazują, iż prawie połowa Polaków w ogóle nie uczęszcza na spacery, wliczając w to nawet przemieszczanie się w celach transportowych. Jeszcze kilka lat temu zajmowaliśmy tu przedostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej.

  • Jakie dostępne formy ruchu pan poleca?

– To bardzo trudne pytanie dla mnie. Pracuję w miejscu, w którym promuje się aktywny styl życia, nie tyle z powinności zawodowej, a przede wszystkim z głębokiego przekonania o jego słuszności. Mam nadzieję, że niebawem dostęp do przestrzeni publicznej, szczególnie terenów zielonych, będzie większy. I będziemy z tego mądrze korzystać. Tymczasem każdy powinien znaleźć własne rozwiązania i być aktywnym fizycznie każdego dnia. Gimnastyka czy rozciąganie przy rozszczelnionych oknach, przy akompaniamencie ulubionej muzyki to jeden ze sposobów. Aczkolwiek muszę przyznać, że nie jestem zwolennikiem większości amatorskich pomysłów pojawiających się w mediach społecznościowych.

  • A jak pan teraz dba o to, by pozostać "aktywnym"?

– Należę do grupy tych szczęśliwców, którzy mają swój prywatny dom z własną przestrzenią na zewnątrz wraz niezbędnymi akcesoriami do uprawiania piłki nożnej, koszykówki, badmintona, ringo czy po prostu gry w berka, z czego wraz ze swoimi dziećmi i żoną codziennie korzystam.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł
galeria

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł

Urząd Marszałkowski w Lublinie rozdał fundusze dla samorządów. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 dofinansowanie na niskoemisyjny transport miejski otrzymało cztery podmioty.

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium