![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2018/2018-06/6a7ecf9e1a5525019eb43c352665d723_std_crd_830.jpg)
Rozpoczyna się drugi etap rewitalizacji parku Radziwiłłowskiego.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
– To tylko mały ułamek zaplanowanych inwestycji. Całość warta jest blisko 20 mln zł. Lwia część tej sumy to dotacja unijna. W jej ramach przebudowywany jest amfiteatr, Muzeum Południowego Podlasia. Powstanie też brama koszarska, będzie nowa aranżacja zieleni, alejki i oświetlenie – zapowiada Radosław Plandowski, rzecznik magistratu.
W związku z pracami przy mostku, wjazd od strony muzeum będzie nieprzejezdny od 26 czerwca do 31 sierpnia. Za to wjazd do parku będzie możliwy tylko bramą boczną – naprzeciwko siedziby Caritas. Przetarg na ten remont wygrał Zakład Usług Budowlano –Drogowych Bogdana Szewczaka.
Co się zmieni w dalszym etapie rewitalizacji? Od strony zachodniej powstanie brama koszarska. Będzie to odtworzenie historycznego wjazdu. Zmieni się też układ ulic Żurawiej i Kusocińskiego, gdzie zaaranżowany będzie dodatkowy parking. Zagospodarowany ma być teren dawnego zwierzyńca, a fortyfikacje ziemne będą zrekonstruowane. Z kolei, amfiteatr po modernizacji ma być gotowy we wrześniu. Stanie tam pomnik-ławeczka poświęcona pochodzącemu z Białej Podlaskiej Bogusławowi Kaczyńskiemu.
Przypomnijmy, że rezydencja magnacka Radziwiłłów z rozległym parkiem w Białej była jedną z najwybitniejszych realizacji architektonicznych XVII wieku na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Sam pałac ostatecznie rozebrano jednak w 1883 roku. Na miejscu zachowały się m.in. brama wjazdowa, wieża, oficyny czy kaplica zamkowa.