Zamiast wychowania do życia w rodzinie – edukacja zdrowotna. Ten nowy przedmiot pojawi się w polskich szkołach od 2025 roku. Zapowiedziały to wspólnie trzy ministerstwa. A w gronie ekspertów odpowiedzialnych za przygotowanie podstawy programowej znalazł się dr hab. profesor Hubert Makaruk z filii AWF w Białej Podlaskiej.
- Będzie to przedmiot, który zdrowie człowieka traktuje w sposób kompleksowy- ogłosiła w piątek Barbara Nowacka, minister edukacji. Nie bez powodu wystąpiła wspólnie z minister Izabelą Leszczyną oraz ministrem Sławomirem Nitrasem. Edukacja zdrowotna będzie bowiem holistycznie podchodzić do tematu i obejmie zagadnienia zdrowia fizycznego i psychicznego, odżywania, problemów uzależnień czy edukacji seksualnej.
- Chcielibyśmy, aby do tematu ochrony zdrowia, profilaktyki, podejść szczególnie poważnie. Jeśli nie zacznie się tej edukacji już w szkole, to potem będziemy oglądali społeczeństwo coraz bardziej nieświadome tego, jak zapobiegać chorobom, jak przeciwdziałać skutkom braku ruchu, jak reagować w sytuacji kryzysowej – tłumaczy Nowacka. A szef resortu sportu zwraca uwagę na jeszcze inny problem. - Musimy walczyć otyłością dzieci i młodzieży. Musimy nauczyć ich jak prawidłowo ćwiczyć i dlaczego aktywność fizyczna jest ważna – podkreśla Nitras.
Dane zebrane m.in. przez naukowców z AWF wskazują, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie, a co piąte ma problem z nadmierną masą ciała, zagrażającą zdrowiu. Poza tym, duży odsetek młodych ludzi nie potrafi wykonać najprostszych ćwiczeń gimnastycznych. Wydolność fizyczna w ciągu 10 lat pogorszyła się o kilkanaście procent. Z przygotowanego na potrzeby programu „WF z AWF” raportu wynika, że 94 proc. dzieci w wieku do 12 lat ma niedostateczny poziom sprawności ruchowej. A konkretnie, 57 proc. z nich nie potrafi skakać przez skakankę, a 88 proc. nie wykona przewrotu w przód.
Nowy przedmiot zastąpi wychowanie do życia w rodzinie i ma być wprowadzonych w klasach IV-VIII szkół podstawowych, a także w liceach. Na razie nie wiadomo jednak w jakim wymiarze godzin.
Podstawę programową opracuje specjalnie powołany do tego zespół. Jego przewodniczącym został profesor Zbigniew Izdebski. W składzie znalazł się również dr hab. profesor Hubert Makaruk z bialskiej filii AWF. Na co dzień jest dziekanem wydziału wychowania fizycznego i zdrowia na uczelni.
MEN zapowiada, że do końca czerwca powstanie podstawa programowa tego przedmiotu, a we wrześniu lub w październiku mają ruszyć konsultacje publiczne.