Przez cały tydzień pastuszkowie, grajkowie, anioły i wszelacy przebierańcy spotykać się będą, by pięknie kolędować. Publiczność oczywiście nie będzie się temu pastorałkowemu misterium przyglądać biernie.
– Na południowym Podlasiu kolędowanie odbywa się przez cały styczeń, toteż teraz organizujemy imprezę o tradycjach bożonarodzeniowych – tłumaczy Maria Skonieczna-Mikołajczuk, dyrektor ODK.
– Przy okazji naszych imprez integrują się osoby występujące na scenie z widzami. Codziennie aż do 21 stycznia o godz. 17 zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego śpiewania w ODK przy ul. Zygmunta Augusta 6 – dodaje dyrektor.
Pomysł chwalą młodzi ludzie, którzy przyznają, że dobrze jest poznać tę podlaską tradycję.
Dziś o godz. 9 w ODK ze spektaklem „Szopka polska” wystąpią artyści Białostockiego Teatru Lalek. Scenariusz tego przedstawienia został opracowany na podstawie dawnych tekstów Jana Krupskiego, Jędrzeja Cierniaka i Juliana Lewańskiego. Wstęp 5 zł. Po spektaklu aktorzy prowadzą warsztaty z pedagogami i uczniami przygotowującymi tradycyjne jasełka.
W sobotę o godz. 16 w ODK zostanie zaprezentowana impreza „Anieli w niebie śpiewają”. Z jasełkami wystąpią dzieci z koła teatralnego „Nadzieja” z bialskiej SP nr 9 oraz uczniowie SP w Rossoszu. Koncertować też będą z kolędami Chór Kameralny „Melodia” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach oraz Chór PSS „Społem” w Białej Podlaskiej. Oba chóry wykonają też znane melodie karnawałowe.
W niedzielę, „Podlaskie Betlejem” przeniesie się do kościoła Błogosławionego Honorata. Tam o godz. 14 zacznie się koncert galowy laureatów konkursu muzycznego „Kolęda i pastorałka”. Wystąpią: Marta Olesiejuk, Kamila Sakowska, Natalia Olszewska, Magdalena Żukowska, Magdalena Stelmaszuk, Bartosz Remiszewski, Agnieszka Sterniczuk i dwa duety: Dorota Sacewicz z Marceliną Gomółką oraz Marta Iwaniuk z Aleksandrą Stasiewicz.
O godz. 15 w kościele odbędzie się przedstawienie według „Pastorałki” Leona Schillera „Kolęda na cztery głosy”. Zaprezentują je aktorzy warszawskiego teatru „Pod Górkę”.