Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

17 października 2021 r.
16:10

PiS mówi: mur na granicy. A ludzie boją się o zarobek

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Stawianie zasieków na granicy
Stawianie zasieków na granicy (fot. MON)

Ma kosztować ponad 1,6 mld złotych, a jej wybudowanie Prawo i Sprawiedliwość uznaje, za najlepszy sposób zabezpieczenia granicy. Sejm zdecydował o budowie wielkiej zapory. Teraz sprawą musi zająć się Senat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o polsko-białoruską granicę, gdzie od tygodni stacjonują zwiększone siły straży granicznej, wojska i policji. Reżim Łukaszenki wpycha na terytorium Polski, i tym samym Unii Europejskiej, cudzoziemców. Teren przygranicznych miejscowości z województwa podlaskiego i lubelskiego objęty są stanem wyjątkowym, ale po jego przedłużeniu nie będzie można zrobić tego ponownie.

W takiej sytuacji rząd chce postawić na granicy zaporę, która ma być „stałym, wysokim ogrodzeniem, wyposażonym również w system monitoringu oraz detekcji ruchu”. Koszt jej budowy to 1 mld 615 mln zł.

„Wybudowanie odpowiedniej do zagrożeń bariery wzdłuż granicy państwowej przyczyni się do skutecznego przeciwdziałania nielegalnej migracji” – czytamy w uzasadnieniu dokumentu przygotowanego przez MSWiA. Władza zdecydowała się na takie posunięcie, bo dotychczasowe zasieki nie powstrzymały migrantów.

– Siła państwa to liczba imigrantów, których państwo polskie potrafi zatrzymać na granicy. Codziennie nasi chłopcy zatrzymują kilkuset ludzi. Uniemożliwią im wejście do Polski. I chcemy, żeby ta ich praca była jeszcze skuteczniejsza – mówił podczas sejmowej debaty Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA. Sejm właśnie zdecydował o powstaniu zapory, a teraz sprawą zajmie się Senat. Projekt ustawy o budowie zapory poparli politycy PiS, Koalicja Polska–PSL, Konfederacja i Kukiz'15. Przeciw byli członkowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polski 2050.

Wiadomo, że do inwestycji nie będą stosowane przepisy m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Kontrolę zamówień dotyczących przedsięwzięcia ma sprawować Centralne Biuro Antykorupcyjne. Formalnie inwestorem będzie Komendant Główny Straży Granicznej. 

Okazuje się też, że procedowana ustawa daje możliwość wywłaszczenia z nieruchomości, niezbędnych do budowy bariery. Wypłatą odszkodowań dla mieszkańców mają się zająć wojewodowie. Zdaniem wiceszefa MSWiA przypadków wywłaszczeń będzie kilka lub kilkanaście.

Budowa muru budzi wiele pytań nie tylko ze strony politycznej opozycji, bo swoje obawy już teraz podnoszą osoby z branży turystycznej, zwłaszcza te organizujące spływy kajakowe. A tych nad Bugiem nie brakuje. – Ta zapora na granicy całkowicie zamknie nam interesy. A spływy stały się ostatnio bardzo popularne. Ludzie cenią rzekę Bug za dziewiczość terenów. To wszystko przepadnie – żali się jeden z organizatorów takich spływów spod Włodawy.

Przypomnijmy, że w związku ze stanem wyjątkowym przedstawiciele m.in. branż turystycznej, gastronomicznej czy hotelarskiej mogą starać się o rekompensaty. Jak dotąd, do wojewody lubelskiego wpłynęło siedem takich wniosków z terenu gminy Janów Podlaski i Włodawa. Trzy z nich dotyczą branży hotelarskiej, trzy branży gastronomicznej, a jeden turystycznej. Ostatnio, starosta bialski Mariusz Filipiuk wysłał pismo do premiera, by rekompensatami objąć też rolników, którzy ponoszą straty w swoich uprawach. Jednocześnie, starosta apeluje o umożliwienie kołom łowieckim szacowanie tych strat. Obecnie, z uwagi na przepisy, na terenach stanu wyjątkowego myśliwi nie mogą polować. A szkody w uprawach m.in. kukurydzy wyrządzają głównie dziki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motor chce w sobotę dobić do granicy 40 punktów

Śląsk Wrocław - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Śląsk Wrocław - Motor Lublin. Spotkanie przyjaźni rozpocznie się o godz. 17.30.

Świdniczanka przegrała w sobotę z KSZO

Świdniczanka gorsza od KSZO

Druga porażka z rzędu Świdniczanki. Tym razem drużyna trenera Łukasza Gieresza musiała uznać wyższość rywali z Ostrowca Świętokrzyskiego (0:2).

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Sokoły mieszkające na kominie Elektrociepłowni Wrotków w Lublinie doczekały się trzeciego jaja. Jak wszystko pójdzie dobrze, to pod koniec kwietnia pojawią się pisklęta.

Michał Zuber uratował remis dla Avii w meczu z Podhalem

Avia w ostatniej chwili uratowała remis w Nowym Targu

Sporo emocji w Nowym Targu. Tamtejsze Podhale prowadziło z Avią 1:0 i 2:1, ale w piątej minucie doliczonego czasu gry drużyna trenera Wojciecha Szaconia uratowała jeden punkt.

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Wczoraj grupy atakujące kilkunasto-, kilkudziesięcioosobowe. Brutalność wzrasta, rzucanie kamieniami, konarami, szlifierkami, przecinanie bariery, szybkie reakcje polskich służb. Dzisiaj w nocy bardzo dużo prób przekroczenia, chyba około nawet 300, wszystkie udaremnione – wyliczał w sobotę, 5 kwietnia, wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

44-latka jadąca drogą ekspresową przegapiła zjazd. Zatrzymała samochód na powierzchni wyłączonej z ruchu i... zaczęła cofać. To się nie mogło dobrze skończyć.

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Dzisiaj ok. godz. 11:30 na drodze krajowej nr 19, na obwodnicy Kocka doszło do kolizji, w której ucierpiały trzy osoby. Poszkodowani zostali zabrani do szpitala.

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Ponad pół tysiąca dilerskich porcji marihuany oraz broń, na którą jej właściciel nie miał pozwolenia na jednej z posesji w gminie wiejskiej Puławy znaleźli lubelscy policjanci. Mężczyzna został zatrzymany. Grozi mu więzienie.

W niedzielę pierwszy domowy mecz Tytanów Lublin

W niedzielę pierwszy domowy mecz Tytanów Lublin

W Lublinie zostanie rozegrany po raz pierwszy w historii mecz najwyższej klasy rozgrywkowej. W niedzielę na Stadionie Lekkoatletycznym Tytani Lublin podejmą Lowlanders Białystok (godz. 14).

47 nowo przyjętych funkcjonariuszy SG w piątek złożyło ślubowanie w Komendzie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej
galeria

"Waszym nadrzędnym zadaniem jest ochrona granic". Straż zyskała nowych funkcjonariuszy

Komenda Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie staje się coraz liczniejsza. Uroczystość ślubowania 47 nowych funkcjonariuszy odbyła się w piątek, 4 kwietnia.

Mieszkaniec gminy Baranów na jakiś czas pożegna się z prowadzeniem pojazdów
na sygnale

Motocyklista pędził przez Samoklęski. Stracił prawo jazdy

W tym tygodniu jeden z mieszkańców gminy Baranów z dużą prędkością przejechał przez Samoklęski. Dostał wysoki mandat i sporo punktów karnych. Rozpoczynający się motocyklowy sezon będzie musiał odłożyć o trzy miesiące.

Olimpiada wpisuje się w cel nr 3 Agendy 2030 Unesco – „Dobre zdrowie i jakość życia”
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z Lubelszczyzny walczy o zdrowie – Olimpiada Zdrowia PCK z „Biedronką”

Ponad dwa tysiące uczniów z całego województwa lubelskiego w czwartek wzięło udział w XXXII Olimpiadzie Zdrowia PCK z „Biedronką”. Etap okręgowy wyłonił młodych liderów zdrowia, którzy będą reprezentować województwo w ogólnopolskim finale.

Latynoskie wibracje w El Cubano
foto
galeria

Latynoskie wibracje w El Cubano

Tańce latynoskie to nie tylko kroki i figury, to przede wszystkim eksplozja emocji, rytmu i namiętności. Wszystko to było podczas ostatniej imprezy w El Cubano - gorące rytmy, zmysłowe tańce i atmosfera rodem z Karaibów. Zobaczcie, jak muzyka latynoska porwała wszystkich na parkiet do wspólnej zabawy.

Udaj mi się babko… czyli wielkanocna babka tradycyjnie i nowocześnie
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Udaj mi się babko… czyli wielkanocna babka tradycyjnie i nowocześnie

Wielkanoc bez babki? Trudno to sobie wyobrazić! W najnowszym odcinku "Dziennika ze smakiem" zabierzemy widzów w kulinarną podróż, której główną bohaterką jest właśnie babka wielkanocna. To ciasto o prostych składnikach, ale jak się okazuje – diabeł tkwi w szczegółach.

Nadchodzi załamanie pogody. Przed nami chłód, wiatr i śnieg

Nadchodzi załamanie pogody. Przed nami chłód, wiatr i śnieg

W ciągu najbliższych godzin czeka nas nagła zmiana pogody. W całym województwie lubelskim dzisiaj od godziny 13 spodziewane są silne podmuchy wiatru, a wieczorem także opady śniegu. W nocy wrócą przymrozki. Uważajmy na drogach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium