Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

7 sierpnia 2001 r.
13:54
Edytuj ten wpis

Strefa przyciągania

Rozmowa z Ryszardem Grabasem, wiceprezesem Epit & Korporacja Rozbudowy Wschód-Zachód, pomysłodawcą budowy portu cargo w Białej Podlaskiej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jak odbiera pan negatywne zaopiniowanie przez Ministerstwo Środowiska możliwości uproszczenia procedur w sprawie wniosku bialskich samorządów o odlesienie terenów leśnych przeznaczonych pod budowę portu cargo i strefy gospodarczej? - Nie oczekujemy uproszczenia procedur, lecz uwzględnienia rozsądnych i racjonalnych możliwości. To kwestia stosowania i interpretowania prawa, a nie formalistycznego podejścia.

Jeden z posłów i wiceminister środowiska są zbulwersowani, że chcecie wybudować pole golfowe kosztem lasów.
- Żadna inwestycja nie będzie budowana kosztem lasów. Zrezygnowaliśmy z budowy pola golfowego na terenach leśnych. Przy innych inwestycjach zastosujemy zasadę ekwiwalentoności. Posadzimy nowe lasy jako rekompensatę za usunięte. Będziemy racjonalnie stosować wycinkę uwzględniając rzeczywistą wartość lasu.

Jakie jest ryzyko, że wasza inwestycja nie dojdzie do skutku?
- Jest to ryzyko inwestora i firm uczestniczących w konsorcjum. Na samo przygotowanie inwestycji już wydano kilkadziesiąt mln USD. Cały czas trwają prace. Już powstały konkretne projekty. Zatrudniamy kilkadziesiąt osób w naszych firmach. Pośrednio przy projektowaniu pracuje kilkaset osób w Polsce, Turcji i innych krajach. Oznacza to ponoszenie konkretnych kosztów. Zwłoka w realizacji przedsięwzięcia rodzi negatywny skutek m.in. w reakcjach instytucji finansowych, które już wcześniej były gotowe do rozpoczęcia wdrożenia bialskiego projektu. Każdy dzień zwłoki oznacza określone konsekwencje. Inwestycja będzie ubezpieczona przez konsorcjum międzynarodowych firm ubezpieczeniowych dopiero z chwilą jej rozpoczęcia.

Na jakich klientów liczycie w strefie gospodarczej? Czy wasz partner, IATA, przygotował już symulacje ruchu pasażerskiego i cargo?
- Idea przyciągania do strefy gospodarczej wiodących firm (w charakterze operatorów) jest podstawową gwarancją efektywnego wykorzystania obiektów. Naszymi klientami będą głównie cudzoziemcy. Samo lotnisko ma mieć transkontynentalne funkcje. Nasze plany określają, że 85 procent przewozów będzie stanowić cargo, a 15 proc. pasażerskie czartery turystyczne (byłyby związane z obiektami funkcjonującymi w naszej strefie). IATA i YVR Vancouver mają w sierpniu urealnić symulację zakładanego ruchu cargo i pasażerskiego. Ministerstwo Transportu podawało, iż planuje się, że port lotniczy Biała Podlaska w przyszłości będzie obsługiwać ok. 5 mln pasażerów i przewozić ok. 1 mln ton ładunków rocznie. My zakładamy teraz poziom 2-3-krotnie wyższy.

Jakiej liczby pracowników będziecie oczekiwać?
- To będzie zróżnicowane w zależności od fazy. Na etapie budowy potrzebnych będzie 6,5 tys. pracowników, głównie inżynierów oraz techników. Podejmiemy szkolenie personelu operatorów i kontrolerów lotu oraz personelu naziemnego. Rekrutacja obejmie kadrę wojskową. Później w porcie i strefie cargo będzie pracować 35-40 tys. osób. Ok. 50 procent załogi będzie stanowić personel usługowy o niższych kwalifikacjach.
Ile już się zgłosiło do was osób i z jakich grup?
- Złożono już u nas ok. 7,5 tys. wniosków i podań o przyjęcie do pracy. Rejestrujemy wszystkie zgłoszenia i w miarę naszych potrzeb będziemy zatrudniać.

Czy głównymi wykonawcami będą tylko tureckie firmy?
- Zasadniczy trzon pośród 23 głównych wykonawców stanowi 21 firm tureckich. Są też firmy o kapitałach mieszanych, m.in. turecko-amerykańskie. Jest też spółka niemiecka i kanadyjska. Wśród operatorów dominują głownie firmy amerykańskie i kanadyjskie. Są także tureckie i brytyjska.

Jakie wcześniejsze dokonania głównego projektanta i organizatora tego przedsięwzięcia Vahapa Toya przemawiają za powodzeniem tego ogromnego projektu?
- Pan Toy jest znanym architektem, który projektował i sprawował nadzór nad realizacją wielu przedsięwzięć m.in. w Turcji, Polsce, Rosji i Libii. Przy warszawskich budynkach Reform Plaza i Reform Center występował jedynie jako architekt projektant. Nie był tam inwestorem.

Pozostałe informacje

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium