Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

7 sierpnia 2001 r.
13:54
Edytuj ten wpis

Strefa przyciągania

Rozmowa z Ryszardem Grabasem, wiceprezesem Epit & Korporacja Rozbudowy Wschód-Zachód, pomysłodawcą budowy portu cargo w Białej Podlaskiej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jak odbiera pan negatywne zaopiniowanie przez Ministerstwo Środowiska możliwości uproszczenia procedur w sprawie wniosku bialskich samorządów o odlesienie terenów leśnych przeznaczonych pod budowę portu cargo i strefy gospodarczej? - Nie oczekujemy uproszczenia procedur, lecz uwzględnienia rozsądnych i racjonalnych możliwości. To kwestia stosowania i interpretowania prawa, a nie formalistycznego podejścia.

Jeden z posłów i wiceminister środowiska są zbulwersowani, że chcecie wybudować pole golfowe kosztem lasów.
- Żadna inwestycja nie będzie budowana kosztem lasów. Zrezygnowaliśmy z budowy pola golfowego na terenach leśnych. Przy innych inwestycjach zastosujemy zasadę ekwiwalentoności. Posadzimy nowe lasy jako rekompensatę za usunięte. Będziemy racjonalnie stosować wycinkę uwzględniając rzeczywistą wartość lasu.

Jakie jest ryzyko, że wasza inwestycja nie dojdzie do skutku?
- Jest to ryzyko inwestora i firm uczestniczących w konsorcjum. Na samo przygotowanie inwestycji już wydano kilkadziesiąt mln USD. Cały czas trwają prace. Już powstały konkretne projekty. Zatrudniamy kilkadziesiąt osób w naszych firmach. Pośrednio przy projektowaniu pracuje kilkaset osób w Polsce, Turcji i innych krajach. Oznacza to ponoszenie konkretnych kosztów. Zwłoka w realizacji przedsięwzięcia rodzi negatywny skutek m.in. w reakcjach instytucji finansowych, które już wcześniej były gotowe do rozpoczęcia wdrożenia bialskiego projektu. Każdy dzień zwłoki oznacza określone konsekwencje. Inwestycja będzie ubezpieczona przez konsorcjum międzynarodowych firm ubezpieczeniowych dopiero z chwilą jej rozpoczęcia.

Na jakich klientów liczycie w strefie gospodarczej? Czy wasz partner, IATA, przygotował już symulacje ruchu pasażerskiego i cargo?
- Idea przyciągania do strefy gospodarczej wiodących firm (w charakterze operatorów) jest podstawową gwarancją efektywnego wykorzystania obiektów. Naszymi klientami będą głównie cudzoziemcy. Samo lotnisko ma mieć transkontynentalne funkcje. Nasze plany określają, że 85 procent przewozów będzie stanowić cargo, a 15 proc. pasażerskie czartery turystyczne (byłyby związane z obiektami funkcjonującymi w naszej strefie). IATA i YVR Vancouver mają w sierpniu urealnić symulację zakładanego ruchu cargo i pasażerskiego. Ministerstwo Transportu podawało, iż planuje się, że port lotniczy Biała Podlaska w przyszłości będzie obsługiwać ok. 5 mln pasażerów i przewozić ok. 1 mln ton ładunków rocznie. My zakładamy teraz poziom 2-3-krotnie wyższy.

Jakiej liczby pracowników będziecie oczekiwać?
- To będzie zróżnicowane w zależności od fazy. Na etapie budowy potrzebnych będzie 6,5 tys. pracowników, głównie inżynierów oraz techników. Podejmiemy szkolenie personelu operatorów i kontrolerów lotu oraz personelu naziemnego. Rekrutacja obejmie kadrę wojskową. Później w porcie i strefie cargo będzie pracować 35-40 tys. osób. Ok. 50 procent załogi będzie stanowić personel usługowy o niższych kwalifikacjach.
Ile już się zgłosiło do was osób i z jakich grup?
- Złożono już u nas ok. 7,5 tys. wniosków i podań o przyjęcie do pracy. Rejestrujemy wszystkie zgłoszenia i w miarę naszych potrzeb będziemy zatrudniać.

Czy głównymi wykonawcami będą tylko tureckie firmy?
- Zasadniczy trzon pośród 23 głównych wykonawców stanowi 21 firm tureckich. Są też firmy o kapitałach mieszanych, m.in. turecko-amerykańskie. Jest też spółka niemiecka i kanadyjska. Wśród operatorów dominują głownie firmy amerykańskie i kanadyjskie. Są także tureckie i brytyjska.

Jakie wcześniejsze dokonania głównego projektanta i organizatora tego przedsięwzięcia Vahapa Toya przemawiają za powodzeniem tego ogromnego projektu?
- Pan Toy jest znanym architektem, który projektował i sprawował nadzór nad realizacją wielu przedsięwzięć m.in. w Turcji, Polsce, Rosji i Libii. Przy warszawskich budynkach Reform Plaza i Reform Center występował jedynie jako architekt projektant. Nie był tam inwestorem.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium