Więcej przestrzeni z nowoczesną technologią. Taka będzie biblioteka, która właśnie powstaje przy Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Jako jedna z nielicznych w kraju placówka zastosuje technologię RFID. – To technologia radiowej identyfikacji i kontroli zbiorów. Odbywa się to na zasadzie przekazywania fal radiowych. Książki są odpowiednio kodowane, a urządzenia mają specjalne aplikacje do identyfikacji – mówi Marzena Dziołak, dyrektor biblioteki. Książkę będzie można wypożyczyć lub zdać za pomocą specjalnych maszyn w ramach samoobsługi.
Teraz bibliotekarze mają do dyspozycji ok. 300 mkw. powierzchni, po rozbudowie będzie ok. 900 mkw. – To, co teraz użytkujemy, to naprawdę mało. W nowym obiekcie będzie więcej elektroniki, będą nowe komputery, skanery, sala multimedialna. To poprawi komfort pracy czytelnika – podkreśla pani dyrektor.
Obecnie na uczelni kształci się ponad 3 tys. młodych ludzi na 17 kierunkach, w tym na 6 magisterskich. 14 proc. studentów przyjechało tu zza granicy. – Nie możemy narzekać, bo bywają dni, że mamy 400 odwiedzin dziennie. Wielu studentów korzysta też z naszych zbiorów wirtualnych – zaznacza Dziołak. Biblioteka w swoich zasobach ma 32 tys. zbiorów drukowanych. Zatrudnia 10 bibliotekarzy. Po otwarciu nowego obiektu zatrudnienie ma się zwiększyć.
Wczoraj wmurowano tu kamień węgielny. – To już piąty, po rektoracie, dwóch centrach naukowych, akademiku i hali sportowej, poważny obiekt naszej uczelni. W ten sposób tworzymy kompleks, który ułatwia nam drogę do Akademii Bialskiej – mówi rektor uczelni prof. Józef Bergier. – Biblioteka swoim zaawansowaniem technologicznym będzie do przodu o 30 lat. To będzie wizytówka, nie tylko naszej uczelni, ale także miasta.
Przypomnijmy, że w tegorocznym rankingu „Perspektyw” PSW w Białej Podlaskiej zajęła pierwsze miejsce w kategorii państwowych wyższych szkół zawodowych. – W planach mamy jeszcze budowę odkrytej pływalni – zapowiada prof. Bergier.
Otwarcie biblioteki ma nastąpić pod koniec tego roku. Za budowę obiektu odpowiada bialska firma Budomex. Uczelnia pozyskała na ten cel ponad 5 mln zł ministerialnej dotacji.